K tématu vánočního uklízení se vyjádřila (překvapivě) i čtenářka Univerzální uklízečka. Jaký je její profesionální názor?


Já nejsem bordelář, doma se vyskytuju minimálně, takže si tam ani nemám jak udělat nepořádek. Zato mi ho tam dělá chlap, načež od loňských Vánoc čeká, jestli se taky sám neuklidí. Je to složité, já jsem tak trochu bohém a on lenoch, takže to s péčí o domácnost nijak nepřeháníme. A když uklízíme, děláme to pro to, aby bylo víc místa pro bordel.

Ale na Vánoce to chceme mít doma hezké. O víkendu se budeme muset chopit práce společně. A na příští týden, ať už nám zůstanou jen ty drobnější záležitosti. Chtěla jsem se tomu vyhnout tvrzením, že pečení cukroví mi zabere hodně času a že já tedy budu péct a on uklízet. Neférově mi udělal čáru přes rozpočet tím, že se nabídl mi s cukrovím pomoci. Já věřím, že chlap v kuchyni může vypadat opravdu sexy. Ale chlap, co peče cukroví? Nicméně mile mě to překvapilo. Natolik, že jsem se tedy obměkčila a přislíbila pomoc s úklidem. A chci ho mít za sebou co nejdřív.

Z dětství mám zažitý zvyk: všechno musí být hotové nejpozději 23. 12. v poledne. I když se ten den někdy docela honíme, když pak odpoledne zasedneme k pohádkám a těšíme se na Štědrý den s pocitem, že už NIC nemusíme, je to krásný pocit.  Taková pohoda a klídek. A další den, protože už je všechno hotové, opět sedíme u pohádek až do večera. Pak už se jen osmahnou řízky, které jsme obalili předchozího večera, a zasedne k večeři. Pijeme dobré víno a radujeme se z maličkostí. Můžu naprosto bez výčitek říct, že je to ten nejpohodovější a nejspokojenější den v roce.

U mých prarodičů to bylo přesně naopak. Všechno se dělalo na Štědrý den. Úklid, zdobení stromečku, zabíjení kapra, vaření… Zkrátka všechno. Bylo to šíleně hektické, stresující a snad nikdo si to nemohl užít. Ani nezbyl čas sednout si k televizi a vychutnat si nějakou tu vánoční atmosféru. Všichni byli pak unavení a nevrlí. Máma tohle jako dítě nenáviděla (ani se nedivím) a tak si ve své domácnosti zavedla scénář vánočního úklidu úplně opačný, kterého se poctivě držíme. Díky mami!

Univerzální uklízečka

Poz. red.: Text neprošel korekturou.


Pište mi své historky k dnešnímu tématu: VÁNOČNÍ ÚKLID!

Můžete mi psát, jak uklízíte? Kdy děláte vánoční úklid? Zda uklízíte sama, nebo s celou rodinou? Koho do úklidu nejhůře dokopete? Jaké používáte metody, když chcete, aby si děti uklidily pokoj? Můžete i zavzpomínat na vlastní dětské zážitky z uklízení... Fantazii se meze nekladou!

Posílejte mi také fotky své vánoční domácnosti - jak pěkně máte uklizeno a vyzdobeno! Ke každé fotce ale napište nějaký krátký popis.

Reklama