Domácnost

Uklízím spíš pocitově

Děkujeme za další zajímavý příspěvek, který nám poslala čtenářka s nickem Elioza. Jak to má doma "ošéfované", kdo jí pomáhá a jakou uklízecí činnost nesnáší?

"Pořádek je pro blbce, inteligent ovládá chaos." Něco na tom možná bude. Ale vše má své meze a je jen na nás, jak nastaveny ty meze máme. Já nejsem typ, který by lítal po bytě s prachovkou nebo vysavačem několikrát denně. To fakt ne. Vyluxovat je nutné minimálně jednou za týden, neb jsem alergická na domácí prach. Alergická doslova. Obrazně je mi prach úplně ukradenej.

Samozřejmě, že jakmile vytáhnou děti paty z domu, nejčastěji do školy a do školky, chodím, rovnám a sbírám, co se kde válí a zájem svého majitele dočasně ztratilo. Ale do pořádku v jejich pokojích se jim nepletu. Jestli pravidlo v úvodu platí, tak ten svůj chaos v pokoji zvládnou, neboť jsou oba dost inteligentní.

Když už je toho moc a někdy vážně je toho moc, tak začnu řádit. Nevím, jak se toto projevuje v jiných rodinách, ale u nás se to projevuje zvýšením hlasu, dodáním na důraznosti s vydatným přispěním rozdávání ultimát. A najednou prádlo (pověšené na všem dostupném v pokoji teenagera) mizí tam, kam skutečně náleží. Dceři stačí říct, že co najdu na zemi, vyluxuju a už to nikdy neuvidí a je v "cukuletu" taky uklizeno. Už se ale raději nepídím, KDE je vše uklizeno.

Když ležím ve vaně a v zasněném záklonu opřená o kraj vany, zaregistruju v rohu místnosti houpací síť pavoučka, nechává mě to v klidu na dobu určitou. Pokud se nějakým zázrakem nestane, že pavučinka zmizí, chodím po bytě se smetákem a vymetám každý kout. Jenže ouha! Stropy jsou vysoko a na štaflích chodit neumím. Většinou tuto zálibnou činnost vyfasuje můj drahoušek. Syn raději ne, ten by vše zřejmě odřel a pavučinky namatlal i tam, kde původně nebyly. Ne, že bych mu nevěřila, ale znáte dnešní mládež. Raději to udělají špatně, abychom to po nich příště nechtěli;-)

Synáček pravidelně luxuje schody a chodbu. Odpadky vynáší, jen když mu je strčím do ruky. Občas i vyveze popelnici.

Luxování v bytě je fakt nutné, ale nesnáším tuto činnost. To budu raději prát a žehlit bezdomovcům. Tak se postupně této domácí činnosti zhošťuje můj partner. On je vcelku zlatíčko, když slýchám litanie od jiných žen. Můj drahý je schopen mi pomoci téměř v každém odvětví, které se týká domova a domácnosti.

No řekněte, který choť, muž, přítel vám pomáhá v kuchyni? Který vyluxuje? Který odnese prádlo, abyste ho nemusela tahat? Který vám pohlídá dcerku, a který třeba vlastnoručně vyrobí poličky a věšák?

No nebudu ho moc vychvalovat, protože i on má své mouchy, o nichž jsem napsala ve článku "Bez ladu a skladu" na Ženě-in.

Ať je to, jak chce...nejsem oběť přehnaného uklízení, ale ani nejsem příznivcem špíny a bordelu. Uklízím spíš pocitově. Když mám pocit, že je to potřeba, tak to udělám. Když mám pocit, že to má čas, tak to počká. Nikdy se neobviňuju z toho, že jsem bordelářka, když něco odložím.

"Co můžeš udělat dnes, odlož na zítra. Nejlépe až na pozítří!"

Elioza

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Váš názor je mi sympatický

Jak to máte s úklidem a vztahem k pořádku vy, milé ženy-in? Musíte mít pokaždé byt jako ze škatulky, nebo se nehroutíte, když nestíháte? Kdo vám s úklidem pomáhá? Můžete se také pochlubit, že je to váš partner? Kterou "úklidovou činnost" mu přenecháváte ráda? Co vám naopak nevadí, a děláte s potěšením.

Napište nám na dnešní téma na: redakce@zena-in.cz

   
17.01.2011 - Dům a byt - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [10] Jarka45 [*]

  :) můj muž nesnáší domácí práce! hroznej chlap .. aspoň že nám do domácnosti koupil robotickývysavač to je jediná pozitivní věc na něm :) koupil nám http://www.elektro-sencor.cz/katalog/domaci-spotrebice-18/pece-o-domacnost-28/podlahove-a-rucni-vysavace-96/roboticky-vysavac-262.html aspoň že ho i zapíná to se nezapotí .. k tomu mi ještě koupil k vánocum váhu.. já nevim štve mě moc.. Sml15

  superkarma: 0 29.01.2011, 15:49:15
 2. avatar
  [9] SNÍŽEK [*]

  můj muž luxuje,koš s prádlem mi zanese,děti pohlídal a vyrobí v dílně spoustu věcí,nemyslím,že je to něco neobyčejného Sml80

  superkarma: 0 17.01.2011, 20:59:13
 3. [8] elioza [*]

  heligona — #7

  Sml22ale já to tak pochopila, odpověď byla pouze jemně ironická;-) ve vašem případě....já mám víkendovou domácnost, když se to tak vezme...ocením, když partner přijede a nechce jen sex!!!Sml30Sml67

  ...ale nemá cenu to tu protahovat, co kdo a kdy a jak myslel...každá víme halt to svojeSml52Sml67

  superkarma: 0 17.01.2011, 17:22:34
 4. avatar
  [7] heligona [*]

  elioza — #6 Sml52Eliozo, tys asi nepochopila, co jsme s Altamorou chtěly říct. Máme společnou domácnost a staráme se o ni oba. Není to tak, že by jeden musel dělat všechno a druhý mu s tím jenom z dobré vůle pomáhal. Mám doma rovnocenného partnera, ne pomocníka.

  1. na komentář reaguje elioza — #8
  superkarma: 0 17.01.2011, 17:06:14
 5. [6] elioza [*]

  heligona — #4 ...to je smutnéSml15Sml68

  1. na komentář reaguje heligona — #7
  superkarma: 0 17.01.2011, 16:59:56
 6. [5] elioza [*]

  Altamora — #3 Sml16pokud vám manžel doma nepomáhá, je to vaše věcSml80já ocením každou pomocSml22nehodlám nikoho jen tak obskakovatSml23 

  ...co se týká dětí, jsem ráda, když mi pohlídá dcerku, přestože není jeho a já musím do práce...Sml67Sml58

  superkarma: 0 17.01.2011, 16:59:32
 7. avatar
  [4] heligona [*]

  Altamora — #3 Přesně, nesnesla bych, aby mi chlap pomáhal Sml23

  1. na komentář reaguje elioza — #6
  superkarma: 0 17.01.2011, 15:17:46
 8. avatar
  [3] Altamora [*]

  Můj manžel mi doma nepomáhá. Některé práce jsou v jeho kompetenci, třeba to luxování. Taky mi nikdy nehlídal děti. Prostě je občas měl na starost a povel on, jindy zase já. Sml32

  1. na komentář reaguje heligona — #4
  2. na komentář reaguje elioza — #5
  superkarma: 1 17.01.2011, 15:13:03
 9. [2] stara blazkova [*]

  Já mám stavy, kdy vím, že na určité věci ještě nepřišel ten pravý čas. VÍM, že přijde, ale nevím kdy. Zítra nebo za půl roku? Jednou je ale uklidím. To vím. Sml30

  superkarma: 0 17.01.2011, 14:49:48
 10. avatar
  [1] Věrulinka [*]

  Sml30 odkládám, čím dál více Sml67Sml30i na popozejtří klidně Sml67Sml30

  superkarma: 0 17.01.2011, 14:25:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme