Když vzpomínám na vánoční úklidy mého dětství, myslím, že při nich šlo o život. Ne ovšem můj, ale mé matce určitě.

Moje matka totiž uklízela na Štědrý den. V ten den vstala brzy ráno a začala smýčit, odtahovat postele, vytírat prach na skříních, luxovat, pastovat parkety a do toho vařit štědrovečerní večeři. Já jsem jí sice lehce pomáhala – luxovala jsem a uklízela si pokojík, ale co tak vzpomínám, tak jsem se zase moc nepředřela. Otcova jediná úklidová činnost spočívala v tom, že sundal lustry a umyl všechna skla. Odpoledne se vařila rybí polévka, smažily řízky a kapr a zdobil celý byt včetně stromku. Bílé naškrobené ubrusy, krajkové dečky po tetách, rovnalo se na tácy cukroví a k tomu hrály pohádky a koledy. Večer u večeře máma pravidelně usínala.

Když jsem začala mít vlastní rodinu, Štědrý den u nás probíhal stejně. Prostě jsem jiný model neznala. Pamatuji se, jak jsem se jednou málem ztrhala – ve čtyři hodiny odpoledne usnula a vůbec nebyla schopná vstát. Jasně, že jsem vstala a všechno zorganizovala, navařila i uklidila, ale myslela jsem, že vypustím duši. A taky to bylo naposledy, co jsem tento systém použila.

Dnes na Štědrý den uvařím, tak trochu poklidím, ale určitě mě nenajdete s hadrem nebo vysavačem. Odpoledne se totiž jdeme vždy projít, okukujeme jesličky a popíjíme svařáček. Vracíme se kolem páté, a jestli je na podlaze nějaké smítko nebo spadlé jehličí, mně vůbec nevadí. Štědrý den je totiž s těmi drobky o moc hezčí.

Simona Škodáková


Pište mi své historky k dnešnímu tématu: VÁNOČNÍ ÚKLID!

Můžete mi psát, jak uklízíte? Kdy děláte vánoční úklid? Zda uklízíte sama, nebo s celou rodinou? Koho do úklidu nejhůře dokopete? Jaké používáte metody, když chcete, aby si děti uklidily pokoj? Můžete i zavzpomínat na vlastní dětské zážitky z uklízení... Fantazii se meze nekladou!

Posílejte mi také fotky své vánoční domácnosti - jak pěkně máte uklizeno a vyzdobeno! Ke každé fotce ale napište nějaký krátký popis.

Reklama