Domácnost

Úklid po svátcích snadno a rychle. Jak na to?

Svátky jsou definitivně pryč a nový rok tady. A s ním taky normální každodenní režim včetně práce, vaření a uklízení. A právě úklid je teď asi jedna z důležitých věcí - dát po svátcích do pořádku byt. Jak nejlíp na to?

byt

Asi to taky znáte. Během svátků jsou všichni doma, do toho návštěvy, spousta vaření a odpadků. A ještě se k tomu může přidat silvestrovský mejdan, na kterém se leccos přihodí, zvlášť necháte-li doma s kamarády své ratolesti. Výsledkem je v lepším případě nepořádek, v tom horším třeba politý koberec, gauč nebo potrhané záclony. Jak to všechno rychle vyřešit?

Přečtěte si také:

1. Úklid

Nejdřív ze všeho je potřeba řádně vyvětrat, čerstvý vzduch udělá opravdu divy. A mezitím je dobré připravit si pytle na odpadky, do kterých vytřídíme plast, papír, sklo a smíšený odpad. Když už jste v tom, můžete to vzít z gruntu - ideální je vyhodit i spoustu dalších nepotřebných věcí, které se vám válejí na policích a jen na ně usedá prach.

Vyhoďte také všechny staré noviny a časopisy a další nepotřebné harampádí, které se po bytě povaluje. Uvidíte, že se vám uleví. Postupujte přitom shora dolů - nejdřív ukliďte police a drobnosti z parapetů, pak stolky a gauče a nakonec podlahu.

2. Zničené záclony a nábytek

Při silvestrovském mejdanu se občas stane také nějaká nehoda v podobě potrhaných záclon, poškrábaných stolů nebo jiného nábytku či různých fleků na ubruse a koberci. I s tím se dá většinou něco dělat. Potrhané záclony se sice dají spravit, ale už to nikdy není ono, lepší je záclonu zkrátit, tím pádem se poničené místo odstraní. Nebo je dobré zajít do obchodu či second handu a koupit si záclonu jinou. Záclony se dají také sundat úplně.

Na poškrábaný stůl nebo jiný dřevěný nábytek existují korekční tužky (jmenují se korektory odřenin), prodávají se v různých sadách a barvách a jejich použití je jednoduché: poničené místo se zabarví. Výsledek vypadá opravdu nenápadně.

3. Zničený koberec a fleky

Horší je to s propálenými dírami na koberci - dají se ale zamaskovat! A to tekutým lepidlem, které nakapete do díry a na něj opatrně přilepíte pár nitek z jiného místa na koberci.

A co se dá dělat s fleky na koberci nebo ubrusech? Záleží na tom, od čeho jsou. Červené víno můžete zasypat solí a po zaschnutí místo vyluxovat a následně propláchnout minerálkou, pivo zase můžete vyčistit octem nebo čistým alkoholem (třeba vodkou). Kafe nebo čokoláda jde nejlépe pryč pomocí směsi alkoholu a bílého octa, mastné skvrny se zasypou moukou a po nějaké době vyluxují.

4. Hodinový manžel

A pokud se vám doma něco rozbilo a váš muž není zrovna kutil, který by věc opravil, mám tu jednu radu na závěr: kamarádce se osvědčil hodinový manžel. Firem s touto službou existuje dost, stačí si najít inzeráty na internetu. Hodinový manžel spraví třeba spadlou garnyž, rozbitou židli, prasklou dlaždici či díru v dřevěné podlaze, což se při silvestrovském mejdanu může lehce stát. A tyto služby navíc nejsou drahé.

Takže: s chutí do toho a půl je hotovo.

Pěkný nový rok!

   
02.01.2014 - Dům a byt - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [9] Danka05 [*]

  Vy s nima mate nějakou zkušenost? Nereda bych to dala nějakym amaterum…

  superkarma: 0 28.04.2016, 18:00:45
 2. [8] Klarušee [*]

  Ahoj diru v ručně tkanem koberci jsem si nechala spravovat tady http://interdesign.cz/_c27_l6_p138100_/art.aspx kromě ceníku je tam i odkaz na nonstop linku :) jsou ochotní a hlavně šikovní

  superkarma: 0 27.03.2016, 22:01:13
 3. [7] Anet33 [*]

  My uklízíme vždy před Vánocema, o svátcích hodně jezdíme, takže se takový binec neudělá. Já nemám ráda takto velké úklidy, takže si radiš objednám úklid Hradec Králové a mám to vyřešené. Byla jsem až překvapená, že takový úklid nestojí tolik. Mám malé děti, takže velké úklidy sama těžko zvládám. Lepší je někde jezdit, a potom budete mít doma čisto Sml59

  superkarma: 0 05.06.2014, 20:38:00
 4. [6] Trefa [*]

  Trefa:u nas se slavilo v klidu a poradek zustal.

  superkarma: 0 02.01.2014, 13:37:56
 5. avatar
  [5] LudPa [*]

  Slavit neznamená ničit.Sml80

  superkarma: 0 02.01.2014, 11:14:14
 6. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  Sml30 žádný binec jsme si neudělali, úklid klasika, jako každý den Sml30Sml67

  superkarma: 0 02.01.2014, 08:14:27
 7. [3] Rikina [*]

  Propálené místo o rozloze půl metru čtverečního, to na koberci nezamaskuje nic.  Sml57 O tom jsem se jakožto -náctiletá osobně přesvědčila, a s vysvětlováním rodičům, jak se to mohlo stát, jsem měla tenkrát dost práce.   Fleky od červeného vína pak na bílém damaškovém ubrusu zůstanou navždy - přes veškeré solení a proplachování je to prostě vidět. Záclony vyhodit, to je taky jediná rozumná rada, a poškozený nábytek... no, holt to vyjadřuje pohnutou historii a probouzí vzpomínky. Sml57

  superkarma: 0 02.01.2014, 07:56:02
 8. avatar
  [2] gerda [*]

  Pááni, co by lidi museli v bytě vyvádět, aby tam nadělali takový binec?? Mně se za celý život nestalo, abych musela po svátkách znovu gruntovat. Propálená dírka v koberci od prskavky se nepočítáSml30

  superkarma: 0 02.01.2014, 05:58:20
 9. avatar
  [1] kobližka [*]

  No,že bych teda potřebovala zakleknout a drhnout podlahu,tak to teda nehrozí.Můj byt byl stejný jak před svátky,tak po nich.A nakonec takový bývá i většinu roku.

  superkarma: 2 02.01.2014, 00:03:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme