Bulvár

Úklid duše, těla i domácnosti


Co je důležitější? Já nevím, jak vy, ale k jaru mám vždycky největší chuť vymést pavučiny (podotýkám, že nemám nic proti pavoukům)… z duše, těla i bytu. Záměrně začínám tímto pořadím.

S duší je to jednoduché: Osedlám koně a vyrazím do přírody. Tělo si přijde na své také, ještě mi to sice druhý den trochu vyčítá, ale jen co překoná zimní rozbředlost, bude mi ještě děkovat.
Jenomže na ten byt se mi už nějak nedostává. Obávám se, že to pojízdné sanatorium začíná být silně návykové a požírá můj veškerý volný čas.
Asi se budu muset nad sebou vážně zamyslet.

Duše a tělo jsou sice v cajku, ale za tu dobu se stačí nábytek zaprášit, podlaha upatlat, sporák poprskat od oleje a koš naplnit nevyžehleným prádlem. A v koutech si hrají chuchvalce prachu na schovávanou. A tak celý týden honím resty, pacifikuji byt a duši i tělo zase pěkně zhuntuju.

Co byste mi poradily? Když zůstanu o víkendu doma šůrovat, budu mít vztek, že jsem čas nevyužila smysluplněji. Budu vrčet na všechny kolem sebe, v pondělí půjdu naštvaná do práce a uklizený byt je jen chabou útěchou. A tak ho v pátek vesele předám a jedu se „léčit“.
V neděli se opět shledám se zvadlými květinami, upatlanou podlahou i nějaký ten chuchvaleček se najde... a tak to jde stále do kola.
Máte nějaký návod, jak to skloubit dohromady? Jak být v pohodě, věnovat se svým zájmům a přitom nemít doma chlívek?

Pro někoho je úklid relaxace. Tělesná práce přece osvobozuje od duševních bolů a je prokázáno, že úklid dokáže nahradit i posilovnu. Takové mytí oken je docela slušný tělocvik, když si spočítáte, kolikrát jenom musíte vylézt na štafle nebo na židli... bude to určitě nemalý výdej kalorií.
Já vím, ale za vrchol zábavy to asi považuje málokterá z nás. S výjimkou maniaků, kteří dokážou rozšroubovat nábytek a vyšťourat kdejaké smítko, uklízíme, protože je to potřeba.
Nebo jste absolutní flegma a zastánce hesla: „Pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos?“

Ať už patříte do jakékoliv kategorie, určitě máte nějaké triky, jak dát domácnost co nejefektivněji a nejsnáze do kupy - při zachování duševního zdraví.
Je jedno, zda jste je podědila po babičce, nebo vám je poradila kamarádka, podělte se s námi o ně.

Jak dáváte do kupy...
unavenou duši, zchátralé tělo i zaneřáděný byt?
Zvládáte všechno dohromady?
Nebo zanedbáváte jedno pro druhé?
Co je pro vás důležitější?
Máte nějaké osvědčené rady?
Jak regenerujte duši, jak tělo?
Jak mít byt jako klícku?

Je jedno, které téma si vyberete, zajímá nás vše. Napište na redakce@zena-in.cz a nejzajímavější příspěvek
odměníme.

   
17.04.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Janinas [*]

  Mám dobrý pocit, když je byt uklizený. Jenže vím, že sama bych to určitě zvládla stěží. Musí nastoupit celá rodina. Každý má svoje úkoly a ty plní. Uklízecí den je u nás sobota dopoledne - zapojí se děti i manžel a jde to rychle. Odpoledne je čas na zahrádku, na kolo a na grilování.

  superkarma: 0 18.04.2007, 13:54:49
 2. [15] Leena [*]

  uklízení nesnášim, jet na kolo je důležitější občas stavim Potěmkinovy vesnice když mají přijít na návštěvu naši (vím že je bordel strašně irituje). Jinak úklid moc neřeším, jediný co nemám ráda je špína v koupelně a činnosti jako umytí umyvadla se dají stihnout během reklamy

  superkarma: 0 18.04.2007, 13:20:03
 3. [14] mindulinka [*]

  My máme všude plovoucí podlahy. Je skvělý,když je vytřená, to je dobrý pocit, ale druhý a třetí den už se začínají na ní válet chuchvalece prachu. To pak vezmu jen koště a vymetu to na dvůr a je zase den pokoj.

  superkarma: 0 17.04.2007, 19:30:49
 4. [13] Sizie [*]

  Uklizim rada a u toho relaxuju.. Nase 2 behaj za kostetem kdyz vytiram.. a vubec me kontroluji,zda uklizim dukladne.. Mam rada cisto, ale uz davno jsem ze svych vlastnich puntickarskych naroku slevila. Jen kuchyn, koupelna a WC musi byt stale cista! V kuchyni na zaver uklidu vse pretru papirovou uterkou namocenou v octe, desinfikuje, pohlcuje pachy a ocet zahy vyprcha, doporucuji. V dusi obcas uklidim par sklenkami sektu s anebo rozmluvou u s kamaratkou..

  superkarma: 0 17.04.2007, 16:10:16
 5. avatar
  [12] Žábina [*]

  tanecnice: taky mi vadí prach, ještě že existují různé napuštěné utěrky, nedovedu si představit utírat ho prachovkou nebo nějakým hadrem

  superkarma: 0 17.04.2007, 14:16:42
 6. [10] tanecnice [*]

  Tak ani nevim,jsem na tom stejne jako vy,,,siham vse, ale malokdy jsem z toho stastna Nejvic me asi stve prach, to je hrozny nepritel, s neporadkem se vyrovnam, ale ten prach, vsudepritomny,jojo

  superkarma: 0 17.04.2007, 12:23:40
 7. avatar
  [9] Žábina [*]

  já uklízím přes týden, každý den něco - včera jsem vytřela, utřela prach - dnes udělám koupelnu a WC, zítra zas něco jiného...každý den něco, víkend si nechávám volný, maximálně žehlím, když není zbytí

  superkarma: 0 17.04.2007, 11:09:18
 8. [8] Hanule [*]

  mindulinka: jsem na tom stejně. Pokud je pěkný víkend - jsme téměř vždy venku - kola atd. Prostě to neřeším. Včera večer jsem za cca 3 h vyčistila klec morčeti, všude vytřela, vydrbala koupelnu a záchod, vyžehlila kupku prádla a připravila salát k večeři - to jsem šikulka co ?!

  superkarma: 0 17.04.2007, 10:36:54
 9. [7] gentiana [*]

  Úklid není tělocvik. To je jenom výmluva těch, co jsou shnilí se jít aspoň projít. Stlaní je volejbal, to jo, ale pokud je člověk pokojská ve větším hotelu. Mytí oken a luxování se taky dá považovat za tělocvik leda v tom hotelu nebo jiné instituci s kilometrempodlah, rozhodně ne ve tři plus jedna, obytná plocha 40 metrů. A drhnutí záchodů ap., akorát rozbolaví záda, to se sportem nemá společného nic.

  superkarma: 0 17.04.2007, 09:31:13
 10. [5] mindulinka [*]

  Všeho s mírou, průběžně uklízím, velký úklid dělám párkrát do roka. Neplánovaně, prostě mě to musí chytnout. Úklid duše - není nic hezčího než jít právě teď ven, vždyť je tam nádherně.

  superkarma: 0 17.04.2007, 08:36:18
 11. avatar
  [4] arjev [*]

  Nic se nemá přehánět,ani úklid ani očista duše.Vše má mít míru.Úklid a čistotu duše my ženy vždy zvládneme,a to smítko ,komu vadí,ať ho uklidí

  superkarma: 0 17.04.2007, 08:25:54
 12. avatar
  [3] Amálie [*]

  * Nijak, unavenou duši nevedu, tělo je permanentné v takovém zápřahu, že o schátralosti nemůže být řeč a byt uklízím průběžně každý den.
  * Proč by ne.
  * Vynakládám na vše potřebnou energii.
  * Klídek a pohoda.
  * Rady neudílím, nechť si to každý dělá po svém. Osobně jsem skřivan. Například dnes už mám vyvenčenou šelmu, vytřeno v bytě, pračka pere, umytý vlas se suší, i papírování mám pro dnešek v lati. Jooo, po ránu toho stihnu nejvíc.
  * Prací, sportem, přáteli a spánkem.
  * Vstávat ráno brzy a odpoledne/večer se nemuset "strachovat", do čeho se s návštěvou vrátím. Přes den to fakt nestíhám, jsem v jednom kole.

  superkarma: 0 17.04.2007, 07:49:40
 13. avatar
  [2] Sirikit [*]

  Nic se nemá přehánět. K čemu je byt jako klícka, když je člověk naštvaný a unavený. Mám-li chuť, uklidím byt do sterilní čistoty, když ne - svět se nezblázní. Venku je krásně a sedím-li přes týden věčně v práci u počítače, nebudu si kazit den nějakým uklízením.

  superkarma: 0 17.04.2007, 07:39:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme