Domácnost

Ukažte mu, kdo je pán!

Pejskaři jsou tak trochu divná sekta. Říkají si jmény svých čtyřnohých miláčků - to je samá paní Bobíková, pán od Maxíka nebo slečna Rexíkovic - volají na sebe přes půl sídliště věci jako „My háráme!“ nebo „Ještě máte ten průjem?“, varují se, kde jaký nehodný občan vyhodil či vyvrhl jakou nelibě zapáchající pochutinu, kterou by mohli jejich svěřenci takzvaně „zbufetit“ či si v ní naparfémovat hřbet a neustále spolu vedou řeči o tom, co ten jejich zase vyvedl nebo co nového umí.

Ten náš...
Ne že by se všichni pejskaři mezi sebou milovali - majitelé malých pejsků někdy nemají v oblibě majitele těch velkých, majitelé čistokrevných občas zahlíží na majitele „voříšků“ a majitelé těch nevychovaných na sebe vrčí a štěkají stejně jako jejich svěřenci. Přes jisté neshody se však pejskaři navzájem rádi svěřují. A tak na nejedné večerní či ranní vycházce slyším (a leckdy i vidím), že „ten jejich“ nechce přijít na zavolání, že zase rozžvýkal boty, že si odmítá nechat uzmout „ulovený“ odpadek, že se pere s jinými psy, že neustále štěká a v nejhorším případě že i na majitele zavrčí či se po něm dokonce zubem ožene.

Šéf z nouze
Podle výcvikářů tkví často příčina celé řady problémů v tom, že pes nerespektuje svého majitele jako vůdce smečky. A protože psí život hierarchické uspořádání vyžaduje, rozhodne se takový zodpovědný psík, že mu nezbývá nic jiného, než roli vůdce převzít (pravda, někdy o ni vyloženě usiluje, ale jindy ji opravdu převezme jaksi z nouze). Což vede k mnoha nepříjemným důsledkům, od neochoty nechat si vzít „kořist“ přes neposlušnost, ale i štěkání a napadání jiných psů a lidí (kdo jiný než šéf smečky by měl smečku bránit, že?), devastování vybavení domácnosti a vůbec k různým formám neposlušnosti až agrese.

Máme malé zuby
Řešení ovšem nespočívá, jak si občas někteří dvounožci myslí, v tom zmalovat psisku hřbet, ale v tom chovat se tak, aby pes pochopil vůdcovskou roli majitele. Toho samozřejmě dosáhneme i nějakým tím vytřesením za kůži na krku, případně chňapnutím po tlamě či jinými konfliktními metodami, protože však nejsme narozdíl od našich svěřenců vybaveni příliš dokonalým chrupem, ale o to výkonnějším mozkem, měli bychom využít spíše metod nekonfliktních, vycházejících ze znalosti pravidel smečky.

Kdo jí první?
Pravidlo číslo jedna zní: Šéf smečky jí první. Proto když chystáme svému miláčkovi krmení do misky, měli bychom si dřív, než mu ho dáme, sami něco vzít. Stačí schroupat jablko nebo kousek salátu. Teprve pak položíme misku s krmením na místo, kde se náš pejsek stravuje. A pokud možno trváme na tom, že se do jídla pustí až ve chvíli, kdy mu k tomu dáme svolení. V žádném případě ho pak nekrmíme u stolu, když sami jíme. Pokud už chceme pejskovi něco „od oběda“ schovat (ale pozor na pro psy nezdravé lidské jídlo!), měli bychom mu to dát až dojíme a do jeho misky.

Pán má přednost!
Pravidlo číslo dvě říká: Vůdce smečky chodí první. Procházíme-li tedy úzkými prostory nebo vycházíme-li třeba z bytu či domu, měli bychom nejprve vyjít my a až pak pes. Pokud se zvíře snaží kolem nás prodrat, přibouchneme mu před nosem, psa vrátíme zpátky (nebo dokonce vykážeme na jeho místo), znovu otevřeme... A tak dále, tak dlouho, dokud pes nepřestane na otevření dveří reagovat. Pak v klidu vyjdeme ven a psa zavoláme a pochválíme.

Vlezte mu do pelechu!
Pravidlo číslo tři říká: Vůdce smečky smí spát kde chce, nikdo jiný však nesmí do jeho plechu. Pokud si tedy nejste jisti tím, že vás pejsek plně respektuje jako svého pána, nenechte se uprosit žádným kňučením a srdcervoucími pohledy a do své postele ho nikdy nepusťte. Naopak udělejte čas od času to, že (v míře možné, samozřejmě) vlezete do jeho pelechu (když v něm pes není).

Přivolání má být pochvala
Pokud váš pejsek provede nějakou rošťárnu, doporučuje se spíše něž ho trestat provést s ním několik cviků poslušnosti (sedni, lehni a podobně) a za správné předvedení ho pochválit. Nekonfliktním trestem je také nevšímání si psa, případně dokonce jeho odhánění či krátkodobé (!) uzavření „na samotku“. Trest pak ukončíte přivoláním a pochvalou, čímž dosáhnete toho, že pejsek bude na přivolání radostně přibíhat.

Také veškeré aktivity byste měli iniciovat vy - hrajte si, hlaďte svého čtyřnožce, choďte s ním na procházky - ale pokud možno tehdy, kdy chcete vy, a ne tehdy, kdy se vám začne pejsek vnucovat. Můžete samozřejmě použít trik s nějakým povelem - třeba sedni - a když ho psisko splní, vyhovíte mu a pohrajete si s ním.

Tyto triky (a řada dalších) vychází z etologie - vědy o chování zvířat - a pomohou vám zvládnout vašeho miláčka bez zbytečných konfliktů a násilí.

S využitím informací z http://www.psycholog-psu.com/

Máte doma pejska? Jak Vás poslouchá? Kdo je u Vás pánem smečky? Měla jste někdy problémy s tím, že Vás pejsek za pána smečky nepovažoval? Má Váš čtyřnožec nějaké zlozvyky?

   
29.01.2007 - Dům a byt - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [61] Motiva [*]

  náš kokršpaněl miluje vodu, nepřejde kolem louže nebo potoka, aby se v nich nevymáchal, ale do vany ho taky musím nosit, dobrovolně by nešel a klepe se v ní, jak kdybych ho sprchovala kyselinou

  superkarma: 0 02.02.2007, 19:16:54
 2. avatar
  [58] veet [*]

  Děkuji za radu, zkusím to

  superkarma: 0 31.01.2007, 09:00:05
 3. avatar
  [57] Ťapina [*]

  Evikus: Tak začněte trénovat na suchu na zahradě, aby neklouzal pod rukama. Základ je naučit ho, že se nesmí vzpouzet proti tvojí manipulaci, nikdy a za žádných okolností.

  superkarma: 0 30.01.2007, 13:41:28
 4. avatar
  [56] Ťapina [*]

  veet: To je nejlepší přesvědčit ho, že se na veterině většinou nic neděje. Ber ho s sebou pokaždé, když tam jdeš, ať už třeba jenom pro prášky na odčervení nebo přípravek na klíšťata, nebo se jen na něco zeptat. Když na něj z deseti návštěv veterinář devětkrát ani nesáhne a ještě mu tam třeba dáš nějaký pamlsek, tak časem zjistí, že se není čeho bát.

  superkarma: 0 30.01.2007, 13:40:36
 5. avatar
  [55] Ťapina [*]

  Evikus: Strčit teploměr do zadku si nechá dobrovolně 99 % psů, věř tomu, že vzpouzející se protestant není typická ukázka. Pes nemusí koupání milovat, jeden náš pes hystericky nesnáší vodu, a na koupání používám ten fígl, že ho postavím do vany a řeknu "zůstaň" Ksichtí se u toho jako nejtýranější chudák na světě, ale nic mu nezbývá, panička řekla.

  superkarma: 0 30.01.2007, 13:38:52
 6. avatar
  [54] Evikus [*]

  ještěrka.ehp: to je sice pravda, ale když ti 40 kilový pes klouže pod rukama je to těžký

  superkarma: 0 30.01.2007, 12:58:27
 7. avatar
  [53] veet [*]

  když už jsme u těch rad, můj pes má panickou hrůzu z veterinářů, nevíte někdo jak to udělat,aby se trochu minimalizoval???

  superkarma: 0 30.01.2007, 11:33:46
 8. avatar
  [52] ještěrka.ehp [*]

  Evikus: Ťapina je veterinářka, její rady se drž Já osobně Ti můžu poradit jenom to, že pokud pro psa budeš pánem ty,nebudeš potřebovat pomoc, abys ho udržela ve vaně. Prostě tě poslechne, protože TY si pán, ne on

  superkarma: 0 30.01.2007, 09:35:23
 9. avatar
  [51] veet [*]

  Můj mazlík se mnou čas od času spí v posteli,ale rozhodně si nemyslím, že by mě nebral jako vůdce smečky. Spíše mě zbožňuje až moc a zlozvyků, hlavně těch které pochytal od lidí máš spoustu . což oni mají sklony je u nás okukovat a pak se opičit jako malé děti,ale jinak ta věrnost, ochota a radost se nedá ničím nahradit

  superkarma: 0 30.01.2007, 09:27:33
 10. avatar
  [50] Evikus [*]

  Ťapina: No tak mi poraď nějakej fígl! Jak říkám koupali jsme jí asi 5 x zatím a jí se to prostě nelíbí, utíkala nám z vany, ale když jsme na ní dva tak jí jakž takž zvládnem ale v jednom ani náhodou. Prostě nějaký psi to nemají rádi no. Umýt by se nechala jedině u veterináře, tam je nejhodnější pes který si nechá i dobrovolně strkat teploměr do zadku

  superkarma: 0 30.01.2007, 06:33:27
 11. [47] helip [*]

  Tak tenhle článek je úplně postavenej na hlavu, nevím, kde se čerpaly informace, ale kdo má psa, ví, že to tak vůbec nefunguje. Já razím zlatou střední cestu při výchově našeho mazla a vím, že s tím pochodím za všech okolností.

  superkarma: 0 29.01.2007, 16:57:08
 12. avatar
  [46] Ťapina [*]

  Rikina: U nás psi chodí do postele jen budit páníčka. Na povel a razantně

  superkarma: 0 29.01.2007, 16:32:04
 13. [45] Rikina [*]

  U mně dlouho platilo ve všem "napřed pán, potom pes", a taky že pes do postele nepatří. To jsem ovšem měla německé ovčáky. Potom jsem si pořídila afghánského chrta a všechno bylo jinak... s výjimkou té postele, to se podařilo uhájit. Na tom lpím, že pes nemá v posteli - v žádné, nejen v mojí - co dělat.

  superkarma: 0 29.01.2007, 16:26:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [41] Amálie [*]

  Ťapina: Nebo ví, že až se to hovado odklidí z dosahu, jako pomstu mu vyžere žrádlo. Kocour pak dřepí nad prázdnou miskou a ječí na celej barák. A když jde ochutnat do psího teritoria, ta moje štěkací šelma málem ani nezvedne ve spánku voko

  superkarma: 0 29.01.2007, 15:29:13
 2. avatar
  [40] Z_U_Z_U [*]

  Mám fenku bordíka. Jsem u ní autorita i přes to, že do dveří chodí první a když byla nemocná, spala se mnou v posteli. Vím že ji odvolám z chumlu psů, když budu u toho, nechá si od kohokoli kouknout na zuby, uši, nechá sebou manipulovat. Je mazlík, dovoluji jí ledacos, ale když půjde do tuhého, bude mě bránit a poslechne když je třeba. Nedopustila bych, aby po mně pes vyjel a nenechal se sebou udělat to co potřebuji, ale na druhou stranu je pro mne člen rodiny a můj miláček. Myslím že to chce prostě rozumný přístup, tak aby byl šťastný pes i páníček a pesan neznamenal nebezpečí pro své okolí

  superkarma: 0 29.01.2007, 15:24:47
 3. avatar
  [39] Ťapina [*]

  Amálie: Má pud sebezáchovy

  superkarma: 0 29.01.2007, 15:21:33
 4. avatar
  [38] Amálie [*]

  Ťapina: Muj pes nezaútočí ani na to kočičí hovado, co mu obtěžuje momentálně život. Kocour mu rozfikne drápem čenich, až kape krev, hafan si jen posměšně odfrkne a jde si lehnout, než to toho ichtyla přejde. Ani pysk nezvedne, ani nezavrčí.

  superkarma: 0 29.01.2007, 15:19:36
 5. avatar
  [37] Ťapina [*]

  Sirikit: No ale zas na druhou stranu, nekončila bych s výchovou psa v okamžiku, kdy si budu jistá, že na mě nezaútočí. To teda mám na svoje psy i jiné požadavky - aby neútočili ani na jiné lidi, aby neútočili na jiné psy a vůbec na jiná zvířata, aby všeho nechali, když na ně zavolám. A k tomu už nestačí jen pozornost a procházky.

  superkarma: 0 29.01.2007, 15:15:31
 6. avatar
  [36] Sirikit [*]

  Zlatuna: máš naprostou pravdu. Pes se chová tak, jak se k němu chová prostředí, resp. rodina (smečka), ve kterém žije. Na každého psa platí něco jiného, každé psisko je OSOBNOST. Je úplně jedno, jestli je to čistokrevný pes či vořech, ale prostě je osobnost. Máme už třetího psa a vím, o čem mluvím. A ještě něco, pes, ať je sebeostřejší, NIKDY nekousne do ruky, která ho krmí, hladí, prostě dělá mu blaho. Pes je smečkové zvíře, tudíž potřebuje kolem sebe pořád někoho mít, potřebuje pozornost. Každá rasa vyžaduje svoje. Pokud má někdo mini psa, tak mu stačí malá procházka a trocha pozornost večer v obýváku, pohrát si s hračkou, pomazlit se. A když si někdo pořídí bernardýna, tak se holt musí smířit s tím, že s ním denně bude pochodovat pár kilásků. Pro psa je nejhorsí nuda. Když se ho nikdo nevšímá. Pak si pozornost vynucuje třeba tím, že něco zničí, rozkouše. Pokud psovi denně předhodíte pár granulí a nevšímáte si ho, klidně se může stát, že na svého pána zaútočí. Proč vlastně ne? Vy taky nemilujete poslíčka, co vám domů přinese třeba pizzu. Taky mi ten článek v něčem připadá trochu ujetý.

  superkarma: 0 29.01.2007, 15:10:27
 7. avatar
  [35] man-mimo [*]

  Zlatuna:

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:57:24
 8. avatar
  [32] Ťapina [*]

  Evikus: Kdo mluvil o denním koupání? Něco málo o psech vím. Nicméně párkrát za rok je dobré vykoupat každého psa a HLAVNĚ je nezbytně nutné vědět, že když budu potřebovat, tak ho budu MOCT vykoupat. Stejně jako že mu budu moct vyčistit uši, sáhnout do huby, ostříhat. Musí si nechat líbit všechno a neexistuje jediný ospravedlnitelný důvod, proč si něco nenechá, ani velikostí se to nedá omluvit.

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:24:38
 9. avatar
  [31] Evikus [*]

  Manx: Proč? já ale taky ne

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:22:21
 10. avatar
  [28] Evikus [*]

  Trinii: náš má 40

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:13:00
 11. avatar
  [27] hela.cb [*]

  Mám fenku a nemůžu si stěžovat.

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:12:45
 12. avatar
  [26] Evikus [*]

  Ťapina: Jestli to náhodou nevíš tak se ani moc nedoporučuje psa často koupat - nám to řekla chovatelka, máme šarplanince a koupali jsme ho jen v nejnutnějším případě - když se vyválela ve slepičinci. Je to pes který je venku, takže má permanentně špinavé nohy a vůbec venku prší, sněží, je tam bláto....takže bych ho musela koupat každý den a tím bych mu narušila tu jeho "ochrannou vrstvu" nebo jak se to jmenuje. Nevím jak u kterýho psa, ale pochybuju když má někdo bernardýna že ho denně koupe a co máš ty za psa?

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:12:32
 13. avatar
  [25] Z_U_Z_U [*]

  pajda: to nejsi sama, takhle tam dopadlo víc lidí

  superkarma: 0 29.01.2007, 13:53:10
 14. avatar
  [24] pajda [*]

  No koukám, že bych měla začít s nějakým tím šaškováním typu "Pán jí vždycky první..." jakpak to asi psi poznají, když my jíme v kuchyni a oni na dvoře? A pokud jde o chození do dveří, tak mi připadá značně nepraktické se ve dveřích přetlačovat se psem, který se na vodítku za mě nevejde...Zajímavé je i to, že psycholog psů sice přesně ví, jak takového psa vychovat, ale když jsem chtěla radu v konkrétním případě u problémového psa, tak nejen že jsem se nedostala k žádné odpovědi, ale ještě mi byla zrušena registrace...taky přístup.

  superkarma: 0 29.01.2007, 13:19:18
 15. avatar
  [23] aiša [*]

  psy sem dříve měla,ted né,ale mám je ráda

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:46:51
 16. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Evikus: No tak to už mi teda míň vhodné připadá nemoct psa vykoupat. To ti přijde normální? Co když bude mít nějaký zdravotní problém, který se léčí koupelema, co budeš dělat?

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:45:55
 17. avatar
  [21] Trinii [*]

  Evikus: náš pejsek má sice jen 20 kg a taky nechtěl ze začátku do vany, ale prostě musí a má to už dlouho naučené, přetrpí to bez odmlouvání a scén...a koupu ho sama.

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:41:29
 18. avatar
  [18] Meander [*]

  Ten titulek zněl slibně. A ono je to o psech...

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:10:36
 19. [17] MartinaC [*]

  no tak jak denska ctu tak to delame uz radu let blbe psik sem tam muze do pelisku kdyz je vykoupanej, ze dveri razi ven hnedka jako utrzeny ze retezu jakou ma radost ze jde ven. No kdyz ho chytne rapl tak se lepsi se mu vyhnout neb zoubky ma fakt pekny. Takovy mensi cholerik ale to ma ais po me:o)

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:08:21
 20. avatar
  [16] Evikus [*]

  Nepřipadá mi moc vhodné brát si psa do postele, ale když vám to vyhovuje...náš pes je ale většinou tak špinavý (myslím packy a břicho) že bych to nepřežila kdyby mi vlezl do postele. Koupání nepřichází v úvahu, neudrží ho ani dva lidi a měli bysme potopu

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:05:48
 21. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Do postele naši psi nechodí, neboť i do ložnice smějí jen na pozvání, a jejich pelechy jsou křesla v předsíni, čili první odkládací plochy po příchodu třeba z nákupu (i potravin ) Tím je ledacos vyřešeno a už nemusíme například šaškovat ve dveřích, protože ani psí inteligenci neunikne, že pouštět do dveří prvního pomalého slona je značně nepraktické a kontraproduktivní

  superkarma: 0 29.01.2007, 11:30:53
 22. avatar
  [12] Trinii [*]

  oprava -psy

  superkarma: 0 29.01.2007, 10:27:12
 23. avatar
  [11] Trinii [*]

  první odstavec
  máme 1 rok psa, na vodítku dělá ostudu, celý barák nás proto nemá rád a myslí si, že jsme ho neuměli vychovat, protože nechodí tam, kde ho pouštíme, vůdce není ...někdy se promění v mazlivé štěňátko, ale jinak je to rozený hlídač a svoji smečku miluje...k cizím lidem a psům má úplně stejný vztah jako já-psi máme rádi.

  superkarma: 0 29.01.2007, 10:26:48
 24. avatar
  [10] man-mimo [*]

  tetali: kousni ho do ucha

  superkarma: 0 29.01.2007, 10:13:31
 25. avatar
  [7] Fazol [*]

  Psy máme 2,poslouchají,až na to,že si každý vybral někoho jiného za pána.Takže ten pánečkův si občas myslí že mě netřeba poslechnout což je mu hned vysvětleno/vrčím,šklebím se a v nejhorším případě je otočen na záda-to je ta největší potupa/, zas mám tak půl roku klid.Druhý ví že je ve smečce až poslední a tak si nevyskakuje a je za to náležitě hýčkán/hlavně svým bráchou-čistí ho a chrání/.Zlozvyk má ten dominantnější.Urputně hlídá, takže když se někdo přiblíží ke dveřím poctivě zaštěkává.Špatně se mu vysvětluje že bydlíme v paneláku a sousedi tím určitě nejsou nadšeni i když si nestěžují.

  superkarma: 0 29.01.2007, 09:52:07
 26. avatar
  [5] Evikus [*]

  ještěrka.ehp: vy máte tolik psů jo? A jaký plemena? To máte ale na zahradě veselo můžete vůbec něco pěstovat my musíme mít všechno oplocené, ta mrška všechno ohryže

  superkarma: 0 29.01.2007, 08:34:36
 27. avatar
  [4] ještěrka.ehp [*]

  A prosím, neházejte všechny majitele psů do jednoho pytle, je to jako s dětma, ne každej má zapotřebí šišlání a vzájemné svěřování o tom, jak "jsme se dneska zase pokakynkali" Nepokříkujeme na sebe s nikým, krom kamarádů a ti rozhodně nejsou Rexíkovi a naše téma hovorů občas vybočí i mimo téma psi

  superkarma: 0 29.01.2007, 08:22:16
 28. avatar
  [3] ještěrka.ehp [*]

  momentálně 5
  poslouchají všichni, krom prcka, ten se ještě učí
  já s mužem
  když to v pubertě zkoušeli, ale nepovedlo se jim to
  jeden vrčí na návštěvy jiných psů, jeden je typický lovec, jedna je trochu labilka a když se sekne, je to trochu o psychologii no a jeden je zákeřňák zákeřnej. Ten poslední, to se teprve ukáže, co nám z něj vyleze

  superkarma: 0 29.01.2007, 08:18:22
 29. [2] Evalota [*]

  Dobrý článek...v podstatě se snažím s našim darebou vycházet dle pokynů chovatele,ale zatím nám to jde tak napůl.Zrovna dnes zdrhnul po páte ranní a já jsem lítala a naháněla našeho sněhobílého psíka z topící se břečky na silnici .Cenil zuby,ale nakonec mně dal pac a poslušně odcupital dumů.

  superkarma: 0 29.01.2007, 08:17:06
 30. avatar
  [1] Evikus [*]

  1. Máme doma pejska.
  2. Poslouchá na sedni, lehni, ke mě, čekej. Jen když štěká na lidi za plotem tak je to tak půl na půl - někdy poslechne a přestane a někdy ne. Je to holt hlídací
  3. Pánem smečky je můj manžel.
  4. Mě asi nepovažuje, jsem až druhý pán smečky
  5. Zlozvyk má, že má svou hlavu a je tvrdohlavá, takže se jí občas nechce vůbec poslechnout. Ale naštěstí jak je starší tím méně to dělá, takže z toho snad "vyroste"

  superkarma: 0 29.01.2007, 06:51:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme