Zdraví

Ukažte létu nohy!


Teplé dny přicházejí a bylo by hříchem neukázat naše nohy v plné kráse. Je bohužel smutným faktem, že 20 až 30 % Čechů trpí chorobami žil dolních končetin, tzv. křečovými žílami. Dalším smutným faktem je, že na jednoho muže s tímto onemocněním připadá dvě a více žen. A je také pravdou, že choroby žil dolních končetin mohou při zanedbání péče skončit velmi vážnými zdravotní problémy a dlouhodobou pracovní neschopnosti.

ZNAL JE I STARÝ EGYPT

O křečových žílách nacházíme první dochované zmínky dokonce v egyptských papyrosech. Zmiňují se o nich mimo jiné i takoví velikáni medicíny, jako byl ve své době Aristoteles. Také Hippokrates, jehož lékařský slib skládá každý absolvent lékařské fakulty, si všiml, že při křečových žílách pomáhá tzv. kompresivní léčba, a doporučoval postižené končetiny balit do obinadel. Popsal také, že se toto onemocnění neobjevuje před pubertou a že tímto onemocněním trpí častěji některé národnosti.

DAŇ ZA VZPŘÍMENÉ DRŽENÍ TĚLA

Důvodem, který vede ke vzniku křečových žil, je zvyšující se žilní tlak. U zdravých žil tento tlak snižují zdravé chlopně. Pokud jsou tyto chlopně nefunkční následkem roztažení, zánětu nebo vrozeného nevyvinutí, vzniká křečová žíla.

Jednou z příčin vzniku křečových žil může být dědičnost. Zhruba u poloviny nemocných lze nalézt v jejich rodinách i další postižené. Výskyt onemocnění stoupá s věkem. Například mezi šedesátiletými má křečové žíly už každý druhý! Lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji, než zaměstnanci v kancelářích. Ženy jsou postiženy v průměru dvakrát častěji než muži. Těhotenství je další rizikový faktor. Roli zde hraje nejen mechanický útlak pánevních žil, ale hlavně hormonální vlivy.

Protože se křečové žíly vyskytují častěji ve vyspělých zemích, je zřejmé, že se jedná o civilizační onemocnění. S nadsázkou můžeme říci, že křečové žíly jsou jakousi daní za to, že chodíme vzpřímeně. To dokládá i fakt, že zvířata křečové žíly neznají.


NOHY JAKO Z BETONU

Křečové žíly jsou většinou patrné na první pohled. Na dolních končetinách najdeme nejčastěji prosvítající, modré až fialové, rozšířené vinuté žíly o průměru 2 a více milimetrů. Mohou být na dotek i bolestivé. Typickým příznakem je bolest dolních končetin, mohou se objevit i křeče. Končetiny se snadno unaví, charakteristický je pocit těžkých nohou. Potíže se zhoršují během dne, po delším stání či sezení, maxima dosahují navečer a v letních měsících, při menstruaci může docházet ke zhoršování obtíží.

Později se mohou přidat otoky kolem kotníků, u pokročilých stadií nacházíme vymizení původně přítomného ochlupení bérců, tmavé zbarvení kůže a její zatvrdnutí, někdy i vznik obávaných vředů. Někdy naopak mají pacienti výrazné obtíže, ale na dolních končetinách není k nalezení téměř nic.
Při výše uvedených obtížích je lépe na nic nečekat a neprodleně navštívit praktického lékaře, který vás může při vážnějších nálezech dále poslat za cévním chirurgem nebo tzv. flebologem, což je specialista, zabývající se onemocněním žil.

Než se k lékaři dostanete, omezte během dne pobyt vestoje a zkuste nosit podpůrné zdravotní punčochy. Uleví se vám, když si dáte během dne dolní končetiny do zvýšené polohy. Zkuste si také dát večer doma studené obklady.


ŽÁDNOU BOLEST NEČEKEJTE

Pokud jste zodpovědná a navštívíte s křečovými žílami praktického či odborného lékaře, nečekejte nic hrozného. Lékaři popište podrobně svoje obtíže, nic nevynechejte, každý detail může být důležitý. Lékař vás pravděpodobně pečlivě prohlédne, přičemž je potřeba poznamenat, že potřebuje vidět celé dolní končetiny bez punčoch či ponožek, nestačí vyhrnout sukni nebo nohavice. Lékař Vás dále vyšetří pohledem a hmatem. Může se stát, že vám začne přikládat na dolní končetiny škrtidlo a nutit vás ke stoji, lehu či k chůzi.

Pokud lékař použije nějaký přístroj, pravděpodobně půjde o vyšetření ultrazvukem. To může provést i v ordinaci, pokud má k dispozici ultrazvukový přístroj, ale spíše Vám vystaví žádanku a odešle na jiné pracoviště, kde tato vyšetření provádějí. Vyšetření je naprosto nebolestivé, takže bát se nemusíte. Je možné, že vás maximálně trochu upatlají gelem na ultrazvukové sondy, který je naštěstí čirý a nezanechává skvrny.


ČÍM DŘÍVE, TÍM LÉPE

Léčba křečových žil může být neoperační, nebo chirurgická. Neoperační léčba je vhodná především v počátečních stadiích onemocnění. Lékař vám pravděpodobně uloží omezit pobyt vestoje během dne a doporučí jízdu na kole, chůzi a plavání nebo navrhne stlačení postižené dolní končetiny elastickou punčochou a předepíše speciální léky.

Podpůrné punčochy, které si můžete běžně koupit, jsou jen pomocné. Podporují sice tlak, ale ten není dostatečný. Nejvhodnější jsou klasické zdravotní elastické punčochy ve II. kompresní třídě. Používají se nejčastěji lýtkové (od prstů pod koleno, vhodné jako udržovací) a stehenní (od prstů po tříslo, nejlépe se samodržícím lemem, vhodné jako pooperační). Obojí volitelně s otevřenou nebo uzavřenou  špičkou. Punčochové návleky (od prstů do pasu) se také vyrábějí, ale nejsou příliš komfortní. Pojišťovna hradí jeden pár punčoch na půl roku. U punčoch se samodržícím lemem nebo s krajkou očekávejte malý doplatek.

U léků jde o látky přírodního nebo syntetického původu, které působí různými způsoby. Zvyšují „tekutost“ krve, zlepšují oběh krve ve vlásečnicích, zvyšují napětí žilní stěny a mají protizánětlivý účinek.


Více informací hledejte také na:

www.ordinace.cz
www.zilniklinika.cz
www.celostnimedicina.cz
www.krecovezily.com

   
12.06.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [5] sharonka [*]

  Včera jsem slyšela v TV takové motto a nedá mi to, abych ho nepoužila: "Zdraví penězi nezaplatíš, ale některému doktorovi to prostě nevysvětlíte." A o tom je z velké části naše zdravotnictví.

  superkarma: 0 12.06.2006, 11:02:09
 2. [4] Rikina [*]

  A jestli mi někdo chce obratem doporučit změnu lékaře, tak rovnou říkám, že doktoři nejsou. Ani obvodní, ani zubař, ani oční, ani gynekolog - prostě nejsou. Nové pacienty nikde neberou, a kolikrát odmítají i svoje, protože za ně nedostanou od pojišťovny zaplaceno, přešvihnou limit a jsou v maléru.

  superkarma: 0 12.06.2006, 09:45:13
 3. [3] Rikina [*]

  "Lékař vás pravděpodobně pečlivě prohlédne" - tak to se směju nahlas. Lékařka pohlédla zdálky, pravila, že to je normální, holt sedavé zaměstnání. Dala mi letáček s poučením, a toť vše. Jakýpak specialista. Ostatně na něco se umřít musí, že.

  superkarma: 0 12.06.2006, 09:40:14
 4. avatar
  [2] dendrob [*]

  Taky mám takový problém...žíly mám vidět snad všude, podle mého těla by se mohl dělat model krevního řečiště Bohužel se s tim asi nedá nic dělat, holt se musim smířit s udivenými výrazy okolí nebo být zahalená od hlavy až k patě, což myslim doslovně, protože já ty žíly mám vidět i na obličeji...

  superkarma: 0 12.06.2006, 09:17:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme