Magie

Údolí Plakánek: Komu patří naříkající duše?

plakanek

Hrad Kost leží pár kilometrů severozápadně od Jičína. A pod ním se rozprostírá údolí, kterému se říká Plakánek. Tady se za noci občas ozývá pláč a nářek nešťastných duší. Komu patří? O tom, jak už to u podobných míst bývá, koluje hned několik legend. Sami si můžete vybrat tu variantu, která se vám líbí nejvíc. Podrobnou mapu si můžete zobrazit ZDE.

Jak Plakánek ke svému jménu přišel?

Mezi různými příběhy existuje i jeden zcela prozaický, jenž vysvětluje, jak údolí přišlo ke svému ponurému jménu. Podle dochovaných pramenů v údolí stál domek uhlíře, který pálil dřevo na dřevěné uhlí. A tak není divu, že lidé procházející údolím, v němž se držel štiplavý kouř, často slzeli.

Jestli se vám tohle vysvětlení zdá příliš nudné, nemějte obavy. Je tu ještě pár mnohem zajímavějších.

Ztracený synek

Tak třeba ta o ztraceném synkovi. Místnímu uhlíři se prý kdysi zatoulal synek ve zdejších hlubokých lesích. Rodina jej celou noc hledala, ale marně. Až měsíc vykoukl zpoza mraků a osvětlil hradby Kosti a tam uhlíř spatřil svého plačícího syna.

Zavražděné děti

Při dalších legendách už teče krev. Do vod místního rybníka se prý vrhla nešťastná vdova i se svým dítětem a jejich nářek se tu ozývá dodnes.

Další dítě zde našlo smrt poté, co uhlířova sličná dcera podlehla svodům jakého bohatého pána, který se na Kosti zdržoval. Jenže, jak už to bývá, dívka otěhotněla a její milý byl ten tam. Mladičká matka svého syna hned po porodu vzala a zaživa ho zahrabala v údolí. Když si druhého dne uvědomila, jak špatnou věc provedla, vydala se dítě hledat. Ovšem nenašla. A dítě dodnes v údolí naříká za svou hříšnou matku. Bude naříkat tak dlouho, dokud je někdo nenajde a řádně nepohřbí.

Místo plné pláče

Nejen děti a zrazená či opuštěné matky zde naříkaly. Plakánek je nejspíš jedním z míst, kde se plakalo a naříkalo více, než je zdrávo. Plakali tu nešťastní milenci a milenky, plakali také odsouzenci, kteří zde byli mučeni a popravováni, a naříkají zde duše, které budou plakat do doby, než najdou klid.

lupa

   
17.08.2010 - Záhady současnosti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Nicki [*]

  Anai — #4 To jsem taky nepochopila:-)

  superkarma: 0 17.08.2010, 16:35:02
 2. [4] Anai [*]

  kissmewithlove — #1 Asi jsem blbá, ale jak to souvisí s tímhle článkem???

  1. na komentář reaguje Nicki — #5
  superkarma: 0 17.08.2010, 16:20:56
 3. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  ....sem to s tím překladačem zkusila též. Ať jsem in Sml57

  superkarma: 0 17.08.2010, 14:07:59
 4. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  kissmewithlove — #1 If you actually look at my profile, you find the courage I do not write such a concoction. About žvýkáš bad mushrooms, if you think that someone on a fishing blindly is curious. Good luck.

  http://www.google.cz/images/cleardot.gif

  superkarma: 0 17.08.2010, 14:07:18
 5. [1] kissmewithlove [*]

  HELLO Nejdražší,

  salomykones1@yahoo.co.uk

   Mé jméno je miss, Salomy, jsem 23 let se nikdy neoženil. l viděl váš profil dnes a po procházejí jí několikrát poté l zhotovené mého názoru se na Vás jako někdo, koho jsem si ležel na zbraně tak dlouho, jak láska je znepokojení legraci jste celou noc dlouho s láskou tak drahá chci tě napsat zpět na mě přes mou e-mailovou adresu, aby l vám můj obrázek a budete vědět, kdo jsem. (Salomykones1@yahoo.co.uk). Čekám vidět pošta ok. To je ode mne,

  Vy jeden v mysli,

  Miss Salomy.

  (Vzpomeňte si na dálku nebo barva ani stáří není, záležitost, ale pravá láska záležitosti přidělit v životě)

  HELLO Dearest,

  salomykones1@yahoo.co.uk

   My name is miss ,Salomy , i am 23 years old never married. l saw your profile today  and  after going through it many times then l made up my mind to contact you as someone whom i can lay on his arms as long as love is concern teasing you all the night long with love So my dear  i want you to write back to me through my email address so that l will give you my picture and for you to know who l am. (salomykones1@yahoo.co.uk). I'm waiting to see your mail ok. It is from me,

  yours one in mind,

  miss Salomy.

  (Remember the distance or colour even age does not, matter but true love matters allot in life)

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #2
  2. na komentář reaguje Anai — #4
  superkarma: -3 17.08.2010, 13:46:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme