Domácnost

Udělejte si z okna zahrádku


Jaro už dorazilo a všimli si toho také prodejci. Sezonní zahradnictví otevírají své brány a lákají k nákupu příznivce veškeré zeleně. Že nemáte vlastní zahrádku? Nevadí, můžete si ji udělat i na balkoně nebo za oknem. A právě teď je ten správný čas udělat si seznam rostlinek, které by neměly ve vaší domácnosti chybět.

Velká část bylinek a koření se dá pěstovat i doma a není v tom žádná věda. Většina často používaných bylinek není na pěstování náročná. Již za pár dní přijde ideální doba pro výsev semínek bylinek a zeleného koření. Zahradníci doporučují provádět výsev na přelomu března a dubna. Zhruba ve stejné době budou k mání i mladé sazenice některých druhů rostlin. Na jiné si budete muset ještě nějaký týden počkat.

Bylinky lze pěstovat v okenních truhlících i v květináči. Nejlépe se jim bude dařit v dobře propustné půdě. Při sázení není nejvhodnější použít samotný zahradnický substrát. Lepším řešením je použít směs. Někdo doporučuje smíchat 2/3 zahradnického a 1/3 umělého substrátu, jiný zahradník zase dává přednost směsi jednoho dílu hrubého písku, čtyř dílů zeminy a několika malých kamínků. Rozhodnutí je na vás. Bylinky sázíme do vlhké (nikoli mokré) půdy, květináč nebo truhlík můžeme označit štítkem s názvem rostliny a od šesti týdnů po zasazení je třeba jim každý týden přidávat do zálivky hnojivo.

Rostlinky pěstované doma mají stejné požadavky jako ty, které pěstujeme venku. A není třeba zdůrazňovat, že každá rostlina potřebuje něco jiného. Některé se pěstují ve stínu, jiné potřebují přímé sluneční světlo, některé mají rády neustále vlhkou půdu, dalším se daří dobře v suchu. Pokud tedy sázíte více druhů do jednoho truhlíku, dbejte na to, aby rostlinky měly stejné požadavky na prostředí. Sazenice nebo semínka obvykle bývají opatřeny informacemi o tom, jak o bylinku správně pečovat, určitě vám poradí i v zahradnictví, pokud si nejste jistá, jaké rostlinky můžete dát k sobě.

Máte-li bylinky v pokoji nebo za oknem, snažte se, aby teplota v místnosti byla stále stejná. Většina rostlin nemá ráda větší průvan, což může být u bylinek pěstovaných na okně někdy problém. Pokud chcete v bytě pořádně vyvětrat, rostlinu před průvanem jednoduše ochráníte dočasným přemístěním na jiné místo.

Deset bylinek, které by vám neměly doma chybět

Než se rozhodnete zajít do zahradnictví a zřídit si malou domácí zahrádku, přečtěte si něco o nejčastěji pěstovaných bylinkách, které se vám budou hodit nejen v kuchyni jako koření, ale i jako lék při nemoci. Vybrané rostlinky jsou vhodné pro pěstování na oknech, na balkoně i v bytě. Na pěstování jsou poměrně nenáročné.

Oregano (dobromysl): Je to trvalka, která se používá nejčastěji jako koření (například do salátů, ale výtečná je i na rybí maso). Dříve se využívala jako náhražka pravého čaje. Uplatnění nachází také v léčitelství. Má příznivý vliv na nervový systém. Pomáhá proti kašli a při plicních chorobách a průjmech. Má protizánětlivé účinky a podporuje vylučování žluči a chuť k jídlu.

Bazalka: Rozlišujeme několik druhů (například pravá, vonná). Tato jednoletá rostlina je oblíbená pro svou silně aromatickou vůni a nezaměnitelnou chuť. Je nejoblíbenější součástí středomořské kuchyně. U nás se často přidává jako koření do salátů, na maso, luštěniny, do omáček a polévek. Bazalka se často umisťuje na okna, protože její silná vůně odpuzuje hmyz. Drcené čerstvé listy se přikládají na opuchlá místa nebo na kůži po kousnutí hmyzu, má totiž antiseptické účinky. Nálev z bazalky se hodí při nadýmání, zácpě a nemocích trávicího traktu. Jako kloktadlo pomůže při kašli.

Tymián obecný: Tento vytrvalý polokeř se častěji pěstuje jako jednoletá rostlina, protože rychle dřevnatí. Účinky tymiánu jsou známy už tisíce let. V kuchyni se jako koření v malých dávkách přidává do polévek, omáček, na maso, do vaječných pokrmů a luštěnin. Přidává se do těžko stravitelných pokrmů, protože podporuje trávení. Je to jedno z nejsilnější přírodních antibiotik. Má také silné protizánětlivé a desinfekční účinky. Jeho užití v léčitelství je proto široké. Jako lék se používá proti kašli, při průjmech, zánětech dásní, chorobách dýchací soustavy, jako kloktadlo slouží při bolestech v krku. Připravují se z něj obklady a koupele při revmatismu a zhnisaných ranách. Není však vhodný pro dlouhodobé užívání. Těhotné ženy by se mu měly raději vyhnout.

Libeček lékařský: Je to vysoká vytrvalá bylina, hodí se spíš na balkon, protože může dorůst až do výšky dvou metrů, můžete ho ale zastřihávat. Je velmi oblíbený jako koření, zvýrazňuje chuť polévek, omáček a pokrmů z masa i zeleniny. Má močopudné účinky, a proto se nálev z libečku užívá při zánětu močových cest a močového měchýře, častější vyprazdňování přispívá k pročišťování močových cest a odplavování cizorodých látek. Snižuje hladinu kyseliny močové v krvi. Pomůže i při zažívacích potížích, podporuje vylučování žluče, zevně působí na otoky a špatně se hojící rány. Nesmí se používat při těžším postižení ledvin. Dlouhodobé užívání se nedoporučuje.

Šalvěj lékařská: Další vytrvalý polokeřík, který známe spíš jako léčivku, se dobře uplatní i v domácnosti. Listy šalvěje například odpuzují moly, vkládají se proto do šatníků. V kuchyni slouží k ochucení mastných a tučných jídel, protože podporuje trávení. Přidává se do omáček, sýrů, masitých nádivek a paštik, k dochucení zvěřiny, masa skopového a jehněčího. Rozdrcené listy se mohou přidávat do těsta na pečivo a koláče. Lékařské využití šalvěje je velice různorodé. Má silně antiseptické účinky. Žvýkání listů pomáhá při bolestech zubů a dásní. Používá se při zánětu sliznic, angínách nebo infekčních zánětech, při gynekologických a klimakterických potížích. Zvyšuje odolnost cévních stěn, je dobrou pomocnicí při cukrovce, působí proti nadměrnému pocení. Výtažky z listů šalvěje snižují krevní tlak. Šalvějové tinktury a koupele rychle hojí narušenou pokožku. Není ale vhodná pro těhotné ženy a kojící matky, potlačuje tvorbu mateřského mléka.

Měsíček lékařský: Je to jednoletá odolná rostlina. Jeho listy se přidávají do salátů a zeleninových pokrmů, okvětní lístky s koprem nebo pažitkou k rybím pokrmům a salátům a dá se použít také na obarvení rýže místo šafránu. V léčitelství se používá především zevně. Podporuje léčbu ran, poškozené kůže, kožních vředů, ekzémů, opruzenin, mykózy, křečové žíly… Vnitřně se užívá při léčbě žaludečních potížích, podporuje trávení, stimuluje lymfatický systém a pomáhá při nateklých mízních uzlinách. Uplatnění nachází i v kosmetice. Kojící a těhotné ženy by jej neměly užívat vnitřně.

Pažitka: I tato víceletá rostlina má několik druhů (pobřežní, pravá, čínská). Je odolná proti zimě a pěstuje se pro dlouhé duté listy. V kuchyni se používá nejčastěji ke kořenění a zdobení pokrmů, do pomazánek a poslouží i jako náhražka cibule. Často se dává na chléb s máslem nebo tvarohem. Podporuje trávení, obsahuje velké množství vitaminu A, E a minerálních látek. V léčitelství se jinak nepoužívá.

Petržel kadeřavá: Tato dvouletka ve svých listech soustřeďuje mnoho vitamínů a minerálních látek. V kuchyni má své nenahraditelné místo jako koření i ozdoba hotových pokrmů. Přidává se do polévek a salátů. Pomáhá při nechutenství, podporuje totiž chuť k jídlu. Nálev z petrželky se užívá při urologických potížích. Jako podpůrný prostředek se užívá při léčbě anémie. Kojící maminky ho pijí pro podporu tvorby mléka.

Kopr vonný: Kopr je jednoletá rostlina, která má při vaření důležitou úlohu. Koprovou omáčku snad není třeba zmiňovat. Přidává se také do zavářek, dalších omáček a polévek. Neméně důležitý je i jako lék proti nadýmání a tišení kašle. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a u kojících žen i tvorbu mateřského mléka. Užívá se také při bolestech hlavy, hemoroidech, do koupelí se podával hysterickým ženám, sportovci ho užívali jako doping.

Máta peprná: Je to trvalka odolná proti mrazům. Patří mezi nejpoužívanější byliny na celém světě. Představuje cenné koření i lék. Přidává se do salátů, sýrů, na maso i do omáček. Slouží také jako ozdoba a dochucovadlo zmrzlin, likérů a různých nápojů, za všechny jmenujme alespoň Mojito. Výtečným nápojem je také mátový čaj, který pomůže při kolikových a žlučníkových bolestech, nadýmaní a na zvýšení chuti k jídlu. Podporuje tvorbu a vylučování žluče. Máta se přidává i do koupelí. Silice máty obsahují mentol, ten potlačuje citlivost nervových zakončení, čímž vyvolává pocit chladu. Užívá se také k posílení nervů, celkovému osvěžení paměti a při svalových křečích.

Pěstujete bylinky? Máte zahrádku, nebo vám rostou doma?

   
11.03.2009 - Zahrada a květiny - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] rendac [*]

  mě se pěstování bylinek v bytě nedaří Sml80

  superkarma: 0 25.11.2012, 22:06:41
 2. [33] orangutan [*]

  ano,ale takhle pěkné to nemámSml29

  superkarma: 0 31.05.2009, 12:21:23
 3. avatar
  [32] marcela-1 [*]

  bylinky sice nepěstuju,ale na balkóně mám různé květiny a jahody,hned je tam veselejší posezení,když to kolem kvete

  superkarma: 0 26.04.2009, 16:10:55
 4. avatar
  [31] Avilo [*]

  Proč ne? Vypadá to nádherně :)

  superkarma: 0 26.04.2009, 08:53:25

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Myškomedvídek [*]

  bylinky pěstuji na balkoně,miluji tu vůniSml69Sml75

  superkarma: 0 23.04.2009, 17:29:19
 2. avatar
  [29] Jeliska [*]

  Zahrádku mám,ale zatím jsem spokojena s pažitkou na balkoně a cibulkovou natí z truhlíčku.

  superkarma: 0 20.04.2009, 17:28:20
 3. [28] Sahi [*]

  Bylinky pěstuji.Letos je bude pěstovat můj syn,protože e učí vařit.Mám je doma-teplomilné i venku-trvalky i jednoletky.Na vaření jsou úžasné.

  superkarma: 0 20.04.2009, 13:57:17
 4. [27] terenniberuska [*]

  jak jsem již psala zahrádku nemám ale bylinky mám již na okně v cibuláku zasety

  superkarma: 0 20.04.2009, 09:29:34
 5. avatar
  [26] malá paní [*]

  Nějaký bylinky mám na zahrádce a některý už rostou doma na okýnku

  superkarma: 0 07.04.2009, 13:18:34
 6. avatar
  [25] Barap [*]

  Již jsem vysadila, snad dobře porostou.

  superkarma: 0 17.03.2009, 15:51:23
 7. avatar
  [24] mysak [*]

  čekanka: wow, to je arzenál
  Naštěstí mám zahrádku, tam to poroste samo. Kde se dá sehnat česneková tráva? Nikde jsem ji neviděla.

  superkarma: 0 11.03.2009, 21:40:01
 8. [23] čekanka [*]

  Už jsem také sila semínka do květináčů - bazalku, mátu, oregáno, saturejku, stévii, pažitku pravou i čínskou, česnekovou trávu mám od podzimu a stále je pěkná, petrželku, libeček, tymiánek, bobkový list jsem loni sušila, ještě mám připravená semínka meduňky, řeřichy,šalvěje, rozmarínky, anýze, koriandru, mateřídoušky, majoránky. Každý rok dávám do větších kvěětináčů balkonové rajčátka a malé papriky, letos chci přidat celer řapíkatý. Už se těším, až to bude zelené, mňam, mňam

  superkarma: 0 11.03.2009, 21:32:16
 9. avatar
  [22] mysak [*]

  Bylinky musí být hlavně na světle, nejlíp na jižním okně (v zimě) a ne nad radiátorem. Občas přesadit a měli by růst. Teď mám teda akorát rozmarýn a francouzskou levanduli, protože jsme se na podzim stěhovali a já si je zapomněla vyrýt, tak je budu sít znova. Asi zítra.

  superkarma: 0 11.03.2009, 20:14:06
 10. [21] orangutan [*]

  mam ráda bylinky a ještě když jsou v pěkném květináči tak je to nádhera,ale moc se jim u mě nedaří

  superkarma: 0 11.03.2009, 17:19:31
 11. [20] mindulinka [*]

  Šnitlík taky ořezávám celý a pořád dokola - mám velkou spotřebu do tvarohových pomazánek a vždy doroste. Na jaře si koupím kelímek a pak jak jen to jde hodím na záhonek a mám ho až do podzimu.

  superkarma: 0 11.03.2009, 15:40:59
 12. avatar
  [19] Zázvorka [*]

  Právě včera jsem měla sázecí odpoledne
  Už mám zasetá rajčátka, okurky, okrasné tykve a až budu mít zas chvíli času, tak dám další

  superkarma: 0 11.03.2009, 14:59:35
 13. avatar
  [18] átéčko [*]

  Meander: Budou zdravé

  superkarma: 0 11.03.2009, 13:51:57
 14. avatar
  [17] *modrá [*]

  Meander:

  superkarma: 0 11.03.2009, 13:41:06
 15. avatar
  [16] Meander [*]

  Mně všechno spasou kočky.

  superkarma: 0 11.03.2009, 12:16:14
 16. avatar
  [15] gerda [*]

  *modra: já teda nevím, ale na zahradě dorůstá v plné síle ihned poté, co se ořeže, takže to bude nedostatkem živin, ne tím, že se ořezává

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:52:19
 17. avatar
  [14] átéčko [*]

  Já pěstuji bazalky. Různé a hodně. Neustále ji otrhávám na mozzarelu s rajčátky ještě mám majoránku, ta přežila zimu. Pažitku a rozmarýn.

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:46:18
 18. avatar
  [13] *modrá [*]

  Solei: moc dík za radu, pokusím se ji kouopit, přesadit a prostříhávat jak říkáš. u nás je ale velká spotřeba. napadá mě koupit jich víc a sesadit do truhlíku na okno (ven) anebo vyroste mi pěkná i ze semínek když ji do truhlíku vyseju ?

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:37:05
 19. avatar
  [12] Solei [*]

  *modra: ne, protože ji ostříháš. Vem to tak, že je to rostlinka, sice roste z cibule, kde má zásobu živin, ale potřebuje i listy. A ty jí ty listy ustřihneš a jen co si vytvoří nové listy a začne přece jenom hromadit živiny v cibulích tak jí ty listy zase ustřihneš.
  Jak by bylo tobě kdyby Ti někdo ucpal nos a jen co bys začla dýchat pusou tak by Ti ucpal i tu?
  Stříhej ji po troškách, sem tam jenom lísteček a ne ze stejného místa, když nevyholíš celý květináč, měla by to přežít. A taky počítej s tím, že se musí přesazovat. Staré cibule přestávají fungovat a nové cibule musí mít kam růst.

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:29:25
 20. avatar
  [11] gerda [*]

  *modra: v květináči se strašně rychle vyplodí, já ji po přinesení z obchodu radši přesazuju do větší nádoby a dobré zeminy.

  superkarma: 0 11.03.2009, 09:55:26
 21. avatar
  [10] Solei [*]

  drahoušek si už roky chce koupit petrželák... už roky mu říkám, že normální truhlík je levnější a udělá lepší službu..zatím jsme si ani nevyseli řeřichu na vatičku

  superkarma: 0 11.03.2009, 09:45:39
 22. [9] Lyoness [*]

  Me vydrzi z bylinek jak co.. pritom jakakoli jina kytka mi roste jak blazen. Spis by me zajimaly nejake ty recepty na lekarske pouziti tech bylinek.

  superkarma: 0 11.03.2009, 09:44:27
 23. avatar
  [8] *modrá [*]

  Proč mě chcípne i ta pažitka v kvetináčku když ji dvakrát ostříhám ? Protože ji nehnojím ?

  superkarma: 0 11.03.2009, 09:27:06
 24. avatar
  [7] gerda [*]

  Olka: pažitka má tu příjemnou vlastnost, že pěkně dorůstá. Jen se ty stébélka postupně zeslabují, nejlíp roste na záhonku. A chce hnojit.

  superkarma: 0 11.03.2009, 09:03:57
 25. avatar
  [6] petul [*]

  Mám doma v kuchyni na okně oregáno a pažitku a obojí používám víc než hojně V plánu mám ještě pořízení tymiánu, který máme taky rádi

  superkarma: 0 11.03.2009, 08:46:01
 26. avatar
  [5] Olka [*]

  Před dvěma týdny jsem si koupila mátu, koriandr a pažitku. Koriandr jsem stihla použít jen do třech jídel, než mi o víkendu zcela pošel. Máta se má k světu, průběžně ujídám, a dorůstá další. Pažitka snad úplně zešílela, dávám jí do každého jídla hrst nebo dvě (asi to začnu přidávat i do bábovky), a přesto mi v tom malém květináči roste úplný les.
  Trochu bych se bála toho přihnojování bylinek, v článku sice není zmíněno, čím hnojit, ale když pak chci bylinky dávat do jídla, asi by to chtělo nějaké speciální jedlé hnojivo, ne? No, raději nehnojím, stejně mi to roste jako z vody.

  superkarma: 0 11.03.2009, 08:36:59
 27. avatar
  [4] Sonne [*]

  Pěstuju doma pažitku, petrželku, libeček a teď mám i řeřichu

  superkarma: 0 11.03.2009, 08:34:16
 28. avatar
  [3] *modrá [*]

  mě to taky vždycky chcípne, ale zkusím to asi zas :-)

  superkarma: 0 11.03.2009, 08:09:55
 29. avatar
  [2] punh [*]

  ještě mi tady schází řeřicha, která je nenáročná na pěstování. A taky jsem si oblíbila rukolu. Jen nevím, jestli by šla pěstovat v truhlíku. Možná to letos vyzkouším

  superkarma: 0 11.03.2009, 08:00:16
 30. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  S pěstováním bylinek mám pech. Dařilo se pouze libečku a ten byl opravdu pěkný, spíš ozdobná zeleň.

  superkarma: 0 11.03.2009, 07:21:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme