Stylistka Marcela Tůmová dlouho žila a pracovala v New Yorku. Tohle multikulturní město se jí doslova vpilo pod kůži a v mnohém ji ovlivnilo. Jak se to odráží v její profesi image poradkyně, jak se dívá na české ženy ale i muže, se dozvíte v tomto rozhovoru.

styl

Když jsem se s ní seznámila v butiku Second chance, zapůsobila na mě doslova jako rozbuška. Dokonce i mě konzervu konzervativní dokázala rozpumpovat a odvázat jako nikdo předtím. S ní jsem se cítila sebevědomě, uvolněně a krásně. Jak jen to ta žena udělala? Řekla jsem si, že se s vámi musím podělit alespoň o část jejích zkušeností, bezvadných postřehů a názorů na ženy, módu a styl.

Stylistka Marcela Tůmová dlouho žila a pracovala v New Yorku. A minimálně třikrát do roka se tam vrací. Tohle město se svou multikulturností, pestrostí a neuvěřitelnou svobodou se jí doslova vpilo pod kůži a v mnohém ji ovlivnilo. Má tedy srovnání.

Jaké jsou New Yorčanky?
(Úplně se rozzářila.) New York mě hodně naučil. Je to svět sám o sobě. Ta různorodost, barvy, bezprostřednost, všechno je namíchané. Tam je úplně jedno, jestli jste tlustá, hubená, černá, žlutá, bílá. Nikdo vás neřeší. Někdy jsem zůstala stát s otevřenou pusou, jak se dokázaly postrojit. Crocsy na boso a k tomu kožich. Čím praštěněji jste oblečená, tím větší úspěchy sklízíte.

styl

A jak vidíte Češky?
Víte, to je těžké. Na mladých holkách už je vidět, že cestují, poznávají svět a dokážou se trochu odvázat. Nebojí se individuality, jdou do toho. Naše generace je jiná. My jsme prostě tak vychované. Už od malička samé zákazy. To se nenosí, co by tomu řekli lidi, podívej se na sebe, jak vypadáš. Pamatuji si to z mládí. Ve dvaceti jsem to dokázala pěkně rozjet, chodila jsem výstředně oblečená, ale moje matka to těžko trávila. A bohužel, podobně na mě nahlížejí i moje děti. Mami, to se na tebe už nehodí, jsi moc sexy, roztrhané džíny ve tvém věku? A proč ne? Tuhle jsem si vzala dlouhý svetr, přes něj krátkou bundičku, a i to na ně bylo moc.

Oblékáte se v New Yorku jinak než tady?
No jasně. Tam chodím tak, jak bych tady v životě nešla. Podvazky, punčochy, sukni, kožich, nalepím si řasy a jdu. Cítím se svobodně a nikdo na mě nezírá opovržlivě. Naopak.

České ženy pořád řeší nějaké diety, co vy na to?
Jsme strašně ovlivněné časopisy a reklamou. Každá žena, která má pár kilo navíc, se hned cítí tlustá. Stále máme pocit, že se mužům líbí hubené tyče, ale to je velký omyl. Chlapům se líbí zadky, prsa, prostě ženské tvary. Ale nechtějí to přiznat.

Když už jsme u těch mužů. Jací se líbí vám?
Mám ráda silné muže, kteří už něco dokázali, umí se prosadit, jsou rozhodní. Muž by měl jít příkladem. Nesnáším slabochy, pupkáče, co leží doma na gauči a nechávají se obskakovat, chlapy, co páchnou putykou a nechávají za sebe platit. Chlapi, co si nejraději berou husy, které vaří, perou a sedí doma na zadku. Není to tak vždycky, ale tady se muži chytrých žen, které jsou samostatné a sebevědomé, bojí. Ve světě je to úplně naopak, muži si váží žen, které už něco dokázaly.

sstyl

Vraťme se k ženám. Když za vámi některá přijde, že by chtěla poradit se stylem. Čím začnete?
Musí se hlavně pomalu a s citem. Já se přiznám, že jsem na ně někdy moc rychlá. Chce to tak dvě tři hodiny. Povídat si, přijít na to, jak uvažuje, co jí podle ní sluší. Nechám ji obléknout a nalíčit se tak, jak si ona myslí, že je to nejlepší. A pak to zkusím po svém. Většinou vidí ten rozdíl.

Oblečení k ní prostě musí jít. Jako příklad si představte lyžařku Kateřinu Neumanovou. To je sportovkyně s vymakanou postavou, hezkým, ale ošlehaným obličejem. Když ji navlíkali do těch romantických šatiček, to byla hrůza. K ní to přece vůbec nejde.

Nebo když si tlustá žena oblékne bokovky. Strašná móda. Většinou jim kouká břicho, valí se špeky na bocích, zkracuje jim to nohy. Přesto to pořád hodně žen nosí a nevidí, jaká je to hrůza.

Poradila byste nám nějaké stylové vychytávky?
Každé oblečení pozvednou kvalitní doplňky. Boty, kabelka, pásek. Nemusíte mít super drahé značkové věci, ale drahé doplňky je vždycky zvednou a dají jim šmrnc. Když si k „pytli“ obujete perfektní boty, budete vypadat vždycky lépe, než když si k šatům od Versace vezmete okopané škrpály. Tím svůj vzhled totálně zazdíte.

styl

A obličej?
Možná se budete divit, ale v obličeji je nejdůležitější obočí. Je to jako rám obrazu. Obočím vždycky začínám.

Co byste řekla ženám-in na závěr?
Uvolněte se, odvažte se, bavte se, udělejte si občas ze sebe srandu. Vím, že je těžké vypustit všechny starosti, které se na vás valí ze všech stran, ale je to strašně důležité a osvobozující.

Reklama