Tak jako my pečujeme o sebe, kupujeme si kvalitní krémy a dekorativní kosmetiku, tak i zdi našich bytů potřebují průběžnou péči či občasnou rekonstrukci. Ačkoli bydlení ve starších domech má například díky vysokým stropům nebo dvoukřídlým dveřím své kouzlo, jeho nevýhodou mohou být zdi s nerovným povrchem. Existují ovšem vychytávky, díky kterým na takové problémy vyzrajete. A že nejste kutil Tim a nehodláte se ryze mužskou prací zabývat? To chápeme. Nechte samotnou práci na hlavě rodiny. Vy buďte jen krkem, který hýbe vším. I stěnami, je-li třeba.

Povrchové úpravy stěn všeobecně plní dvě základní funkce, a to funkci estetickou a ochrannou. Druhou nechte na partnerově rozhodnutí, s první si vyhrajte samy. Na jednotlivé typy povrchových úprav se nyní podíváme detailněji.

 Nenáročné a funkční omítky

Omítka patří k nejzákladnějším a nejrozšířenějším druhům povrchových úprav interiérů. Sama o sobě vytváří podklad pro další dekorativní úpravy, těch existuje jich celá řada. Zmiňme si třeba hladkou omítku, zdobenou, škrábanou nebo leštěnou.

A je vymalováno

OBIMalba představuje finální úpravu vnitřních omítek, která zvyšuje hygienické a estetické standardy. Pro vznik účelného a působivého nátěru můžeme použít několik technik, způsobů aplikace a především nepřeberné množství barevných odstínů. Například v hobbymarketech OBI vám jsou proškolení zaměstnanci schopni namíchat více než 12 000 různých odstínů nátěrových barev.

Tapety jsou in

OBIMóda tapet se vrací a není divu. Zapomeňte ovšem na staré materiály a šílené vzory, které si pamatujete z dětství nebo mládí. Dnešní tapety dokáží kouzla. Levně, rychle a jednoduše promění interiér dle Vašich představ. Vybrat si můžete z mnoha typů. Z jednovrstvých či odolnějších dvouvrstvých. Existují tapety nejen papírové, ale i vinylové, přetíratelné, samolepicí nebo vlisované. Každá tapeta má svůj specifický vzor, který může být plošný, nebo popřípadě dokonce plastický. Výhodou tapet je i možnost změny jejich vzhledu lehkým přetřením matným, nebo lesklým nátěrem.

OBITip odborníka:

„Musíte-li před tapetováním zbavit vaše stěny starých tapet, použijte k tomu speciální odstraňovač, který vám práci značně ulehčí. Pokud jste před samotným tapetováním navíc vymalovali, nebo penetrovali stěnu, měli byste počkat minimálně 48 hodin, než barva/penetrace pořádně zaschne,“ upozorňuje Stanislav Eder, vedoucí oddělení stavby, OBI Praha - Štěrboholy.

 Obkládat lze čímkoliv

OBIStěny lze obložit takřka čímkoliv. Od koberců, plastů, kovů, materiálů ze dřeva či korku, sádrokartonem nebo tradičními keramickými obkladačkami. Právě poslední zmiňované obkladačky jsou nedílnou součástí koupelen, záchodů nebo kuchyní. Ve všech těchto prostorech vítězí keramické obkladačky díky vysokým užitným vlastnostem a různorodosti, co se povrchu a barev týče. Jejich dalšími klady jsou nenáročnost údržby a dlouhá životnost.

V poslední době se rovněž pro obkládání interiérových stěn hojně využívají panely. Jejich prostřednictvím je do vnitřních prostor vneseno měkké světlo a nádech luxusu. Jsou vhodné do jakýchkoli prostorů a nevyžadují prakticky žádnou údržbu.

 Imitace kamene

Materiál, jenž napodobuje strukturu kamene, je dostupný v několika provedeních. Buď si můžeme pořídit klasické obkladačky, nebo panely. Obkladačky jsou k nerozeznání od pravého kamene a  jeví se jako opravdu přírodní. Druhou variantou jsou panely, které mají větší rozměr a umožňují rychleji a snadněji pokrýt větší plochy stěn. Nespornými výhodami těchto systémů je jejich nízká hmotnost, která nezatěžuje nosné zdi, a dlouhá životnost.

 Strukturovaná malba

Pokud nemáte zcela hladkou stěnu, využijte možností strukturované malby. Jedná se o tzv. plastické nátěry, které jsou schopny zakrýt jemné nerovnosti, praskliny či jiná, drobná poškození. Jejich aplikace není nikterak složitá a může být provedena za použití běžného nebo speciálních válečků, které vytvoří zajímavou strukturu.

OBI

Více najdete na www.obi.cz

Reklama