Domácnost

Udělali jsme si muzeum

Přeji hezký den všem.

Musím začít opět z mého dětství. Prožité prázdniny u babičky vždy přinesly něco nového, zajímavého, tajemného a krásného, ovšem to vím až dnes. Prolezli jsme s kamarády a kamarádkami všechny půdy, kolny, skládky, kde jsme neustále nacházeli věci, kterým dnes říkáme starožitnosti. Nádherné sošky, dřevěné mlýnky, barevné sklo a jiné věci, kterým se říkalo „kýč“.

Vycházelo to vše z módy, všichni, nejen moje babička, z celé vesnice odkládali a kupovali nové moderní věci, které neměly žádnou cenu, ale tak to bohužel bylo.

My jsme každým rokem někde u někoho něco našli a dělali si muzeum, samozřejmě plno věcí jsme rozbili - buď neopatrností, nebo si kluci z těchto krásných věcí stavěli cíl a prakem rozbíjeli.

Dnes již vím, proč mně vadilo, že to kluci rozbíjejí schválně, neměla jsem potuchy, ale nesmírně se mi vše líbilo a bylo mi líto každé věci, která se rozbila v našem muzeu. Několikrát jsme vše přestěhovali jinam, ale kluci nás vždy našli a opět nám věci kradli a rozbíjeli. Zřejmě jsem vztah ke starým věcem, který mám dodnes, měla v sobě samé, asi jsem s tím narodila.

Často obcházím starožitnosti, vetešnictví a plno věcí mi připomíná moji milovanou babičku a moc mě mrzí, že všechny krásné a staré věci nemám doma. Alespoň nějaké, protože bych doma měla muzeum.

Když vidím třeba v květinářství a jiných malých obchodech prodávat napodobeniny, je mi z toho smutno, že to lidé vůbec kupují.

Zdraví Věrulinka


Děkuji za krásný příspěvek, vaše muzeum mně udělalo takovou melancholickou podzimní náladu nebo co. Ale aspoň máte hezké vzpomínky i na staré věci. Ještě jednou díky.

   
11.10.2006 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Maca.M. [*]

  Napodobeniny, ani náhodou!!!!Z těch na člověka stejně nic nedýchne, ale taková stará "neelektrická" žehlička po vlastní prababičce, to je pane věc!!!

  superkarma: 0 11.10.2006, 14:04:31
 2. avatar
  [3] Věrulinka [*]

  Gerda,máš pravdu,ale to je kdyby,kdybych tenkrát vědělamjé,já bych si vše uschovala jinak,ale....

  superkarma: 0 11.10.2006, 10:50:48
 3. avatar
  [2] gerda [*]

  dovolím si ten text doplnit - Neopouštěj staré známé pro nové, zvláště když jsou momentálně v nouzi. Možná mají paměť jako slonové, každé ráno tesknota je vzbouzí. Neopouštěj staré věci pro nové, i když barva šediví a prýská, byly kdysi lesklé, byly chromové, a teď se jim na smetišti stýská.

  superkarma: 0 11.10.2006, 10:49:28
 4. avatar
  [1] gerda [*]

  Věrulinko, jsem přesvědčená, že všichni ti, kteří dnes nelítostně vyklízejí, budou za pár let prstíčkem hrabat. Ale už nevyhrabou - Neopouštěj staré věci pro nové, zpívá se v písničce....

  superkarma: 0 11.10.2006, 10:47:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme