Domácnost

Udělá škola z dětí „otesánky“?


Běhání po kopcích. Sprinty na kole. Ráchání ve vodě. Anebo jen obyčejný fotbálek... Dva měsíce utekly jako voda a děti se pomalu připravují na návrat do školy. Čeká je řada povinností a samozřejmě i zásadní změna denního režimu.

Aby děti zvládaly školní povinnosti v pohodě, musí mít v první řadě dobrou tělesnou i duševní kondici. Životospráva. Na její dodržování by rozhodně měli rodiče dohlédnout. Jen v dobré kondici dokáží školáci zvládat nápor učiva a úkolů, které na ně škola v průběhu roku naloží.

 Jak dítě na změnu režimu připravit?

Každý živý tvor včetně člověka má svůj specifický biorytmus. To znamená, že i každé dítě je zcela jedinečné a má jiné potřeby příjmu energie. Ale shodně všechny děti dosahují maximální aktivity dopoledne mezi 10. a 12. hodinou.

Školy se snaží těmto duševním a fyzickým předpokladům přizpůsobit rozvrhem učiva a do tohoto časového úseku řadí nejnáročnější předměty. Matematiku, dějepis, jazyky.

Zvýšený výdej energie v této době musí vykompenzovat odpovídajícím příjmem. Proto je pro děti velice důležitý dostatek kvalitní stravy i nápojů. Mladý organizmus ještě nedokáže vytvářet zásoby energie, ze kterých by pak čerpal v průběhu dne. Proto tedy častěji potřebuje „natankovat palivo“.

Totéž platí i o příjmu tekutin. Dětské tělo totiž tvoří podstatně více vody než organizmus dospělého člověka (až 70 % oproti cca 45 %). Děti proto daleko víc trápí nedostatek tekutin, který pak vede k rychlejší únavě, bolestem hlavy a při dlouhodobějším nedostatku také k zácpě a močovým problémům.

Nejvíc škodí nepravidelnost

Přestože se děti během vyučování pohybují minimálně, i tak jejich tělo spotřebovává energii. Pokud se děti nenajedí, tělo si energii musí vyrobit z vlastních zdrojů. Tuto energii však přednostně využívá na udržení základních tělesných funkcí, a ta pak chybí jinde. Aby byly děti čilé, ve škole dávaly pozor nebo se aktivně zapojovaly do sportovních aktivit, už pak energie nezbývá.

Kvůli nepravidelnému přísunu se zároveň tělo naučí s přijatou energií šetřit a část ukládá do zásob ve formě tuku. To může vést ke zvyšování tělesné hmotnosti, následnému tloustnutí a obezitě.

Na druhou stranu – nevhodná těžká jídla v dopoledních hodinách mohou navodit malátnost až ospalost. Nastávají problémy se soustředěním. Děti by tedy měly konzumovat jídlo v menších dávkách, ale častěji.

Děti, které snídají a dopoledne svačí, mají dostatek energie pro práci ve škole, mohou se snadněji soustředit na výuku a více si zapamatují.

Pokud školáci jedí nepravidelně a vynechávají dopolední jídla, mají tendence se přejídat v odpoledních a večerních hodinách, kdy navíc většinou tráví volný čas bez pohybu, u televize či u počítače. Tělo pak sice získá dostatek energie, ale nestíhá ji ve zbytku dne využít. A tak ji opět ukládá...

Nadbytek jídla přináší i jiná rizika. Problémy s trávením, nadýmání, bolení břicha, zácpu. Děti jsou rychleji unavené a celkově se necítí dobře.

Mňamky z automatu – ano, či ne?

Fidorka. Obložená houska. Kola. Občerstvení ve školním bufetu či z automatu bývá pro většinu lidí spojováno se sladkostmi, barevnými přeslazenými limonádami, chipsy, v lepším případě s párky, chlebem a hořčicí. A bohužel právem.

PROTI:
Nebývá výjimkou, že děti často vynechají oběd ve školní jídelně (aby si z takto ušetřených peněz přilepšily ke kapesnému) a šidí ho rychlým občerstvením.

Podobnou svačinu ale rozhodně nelze označit za vhodnou pro děti a dospívající mládež. Ze sladkostí a limonád přijímají nadbytečné množství energie v podobě cukrů, což má nepříznivý vliv na zvyšování hmotnosti nebo na výskyt zubního kazu.

Navíc velké množství cukru ve slazených nápojích vede paradoxně k odvodňovaní organizmu. Uhašení žízně sladkou limonádou, čajem nebo džusem kvůli vysokému glykemickému indexu nevydrží nadlouho. a za chvíli se už opět sháníme po něčem k pití.

PRO:
Nelze však všechny automaty a školní bufety jen odsuzovat. V řadě škol už přidali zdravou výživu nejen do osnov v podobě nového vzdělávacího programu Výchova ke zdraví, ale propojili teorii s praxí v podobě nabídky zdravých svačinek ve školních bufetech. Také automaty na školní mléko jsou s těmi na limonády a sladkosti zcela nesrovnatelné.

Mléko skončí?

Velmi diskutovanou otázkou, související s problematikou školních automatů, je existence projektu „Mléko do škol“. Přestože se ho dosud účastní 2 600 českých škol, což je z celkového počtu více než 4 100 základních škol v České republice poměrně vysoké číslo, o osudu mléka pro školáky je už rozhodnuto.

Vláda právě včera, před začátkem nového školního roku, zrušila státní dotace na mléko pro školy. Školní mléko se bude muset spokojit pouze s dotacemi Evropské unie. Podle mlékáren může toto rozhodnutí mléko zdražit.

Přitom jsou mléčné výrobky nedílnou součástí zdravé školní svačiny. Zrušení celého projektu může mít za následek snížení celkové konzumace mléčných výrobků u dětí. Pokud vynecháme k svačině jogurt nebo mléčný nápoj vystavujeme děti zdravotním rizikům. Nedostatek mléčných výrobků v dětské stravě může mít za následek nedostatečnou mineralizaci kostí a zubů, a s tím spojené potíže s růstem a celkovým tělesným vývojem.

   
21.08.2008 - Dům a byt - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [28] Vivian [*]

  Akci "mléko do škol" považuju za absolutně zbytečnou, když děcka pijí mléko slazené, které jim na tom zdraví spíš uškodí... A za druhé si myslím, že když už dítě musí mít ty mléčné výrobky, tak že daleko zdravější jsou jogurty, kefíry a některé sýry, a že to není zase tak drahé, aby to musela dotovat unie. Rodiče, kterým opravdu záleží na zdraví dětí, nespoléhají na školu ani na unii...

  superkarma: 0 21.08.2008, 19:57:10
 2. avatar
  [27] Suzanne [*]

  wich: takže má pravdu radek kriz - gentiana totiž psala, že "předmět nebo cokoli jména Výchova ke zdraví neexistuje".

  superkarma: 0 21.08.2008, 16:23:12
 3. avatar
  [26] wich [*]

  radek.kriz: Gentiana má pravdu. Předmět se jmenuje Výchova ke zdraví, ale je to v rámci programu Člověk a jeho svět

  superkarma: 0 21.08.2008, 15:52:13
 4. avatar
  [25] Radka27 [*]

  Olka: Jogurt, tvaroh i tvrdý sýr prošly procesem zkvašení a proměny mléčné bílkoviny a tak škodlivé nejsou. Jako něco zakázat, to fakt ne. Ani bych k tomu neměla chuť. Ale čisté mléko, tučné a přeslazené pribináčky prostě fakt nechválím. Ani tučné, uměle barvené a přeslazené jogurty. Tam už to není o zdraví. Ale třeba taková hollandia uzrálá v kelímku.

  superkarma: 0 21.08.2008, 14:31:32
 5. [24] mindulinka [*]

  Určitě je to nejvíc na rodině a jejím životním stylu.

  superkarma: 0 21.08.2008, 14:12:51
 6. avatar
  [23] Lesana [*]

  Ještě mě napadlo k tomu mléku - u nás ve škole ho děti mívají na výběr k obědu (většinou mají nějakou ovocnou šťávu, čaj a mléko a je na nich, co z toho si vyberou). Takže částečné zrušení dotací mléčných svačinek fakt jako tragedii nevidím.

  superkarma: 0 21.08.2008, 13:54:57
 7. avatar
  [22] Kuře [*]

  arjev: Mám odvahu, pouštím. Jediná podmínka je, že neopustí určitý prostor (zatím ji to ani neláká) a že ven půjde s "někým", tj. s někým, koho znám a nezůstane venku sama, tj. až půjde domů kámoš, půjde i ona. Zatím je to tak, že když chce jít ven sama, tak se domlouvám i s druhou maminkou, v kolik půjdou děcka domů.
  A ven chodím s děckama denně, malej se zatím rád pinoží na písku a nebo jezdíkolem hřiště na kole a malá mizí někam do prostoru s bandou kamarádů.

  Školní mlíko si kupovala, hlavně to jogurtový a nebo neochucený. A kreditky jí budu kupovat dál, je to jediná možnost, jak si u nich ve škole koupit něco k jídlu. Automaty na sladkosti tam nevedou, na "pitíčka" už vůbec ne.

  superkarma: 0 21.08.2008, 13:53:35
 8. avatar
  [21] Lesana [*]

  Holka mléko ve škole má, má ho ráda. Je pravda, že je ochucené, tedy pravděpodobně samé barvivo a cukr... ale co už Že je dotované mi samo vyhovuje, ale když nebude, nohu za krk si kvůli tomu nedám. Popravdě od školy očekávám trochu jiné věci, než dotované mlíko

  superkarma: 0 21.08.2008, 13:21:10
 9. [20] mindulinka [*]

  arjev: naprosto s tebou souhlasím - nebylo tolich úchyláků a pedofilů a my jsme od 8 let lítali bez dozoru na hřišti.

  superkarma: 0 21.08.2008, 12:55:10
 10. avatar
  [19] arjev [*]

  chleba s máslem, jabko, hruška, chleba s turistickým salámem, napili jsme se z kohoutku ve třídě, pak byl tělák, všechno jsme vylítali oběd většinou vylízli až na světlé vyjímky a pak hajdy lítat ven. Nebyli žádní úchyli, ti seděli pod dohledem a nevylizli jen tak, a dnešní doba? Máte odvahu pustit děcko ven lítat jen tak?

  superkarma: 0 21.08.2008, 12:42:19
 11. [18] mindulinka [*]

  UHO - to už mi začalo i chybět, musela jsem si ho uvařit. Jinak si myslím, že by nebylo od věci v tělocviku - odbourat stopky a metry a dětem ponechat volnost - jak stráví pohybově hodinu - běh, míčové hry apod. Určitě by je to bavilo víc, než na čas šplhat na tyči - jo zašplhat si, ale bez těch stresujících stopek.

  superkarma: 0 21.08.2008, 12:32:16
 12. [17] Rikina [*]

  Mléko naštěstí nebylo povinné, a moje robátka by ho stejně nepila. Zato si, pokud se pamatuji, velice synci chválili školní kiosk, kde jim paní připravovala čerstvé bagety se sýrem a zeleninou, za ceny více než slušné.

  superkarma: 0 21.08.2008, 11:55:12
 13. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  Když jsem chodila do školy, mléko dotované nebylo, dostávali jsme slazený odporný ´čaj z koncentrátu a vařilo se jako všude. I přesto z nikoho nevyrostl rachitický chcípáček. Myslím, že okolo dotací na mléko se dělá moc veliký humbuk. Stačí nepolevit, nedělat hranolky,odstranit automaty na colu a bagety a hlad je naučí.

  superkarma: 0 21.08.2008, 11:12:09
 14. [15] Sasa [*]

  gentiana: ve školních jídelnách se bude vařit vždy "hnusně", je to móda. U nás byla ve škole anketa, co by děcka chtěla, aby se vařilo (ne co by nechtěla, musí plnit jakousi nermu, kterou neovlivní). Dost chtěli všichni hranolky a mezi tím výkřik jedné holčiny, co je na rok někde v USA a náhodně to četla.....ježiš nééééééééééé, tady nic jinýho neumí, já chci brambory maso a UHO

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:55:34
 15. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Ne, škola z dětí otesánky rozhodně neudělá. Mimochodem naše generace pojídala vitacit a šumáky, pila sladké šťávy, uzeniny byly běžné a instantní potraviny jakbysmet. Jenže se chodilo lítat kolem baráku a všechno se to vyběhalo.

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:53:57
 16. [13] Sasa [*]

  No vzhledem k tomu, co dělají děcka, když dostanou k obědu zeleninovej salát nebo ovoce, tak s nějakou výchovou to nevytrhne nikdo...
  Jinak na vysvětlenou, ty saláty jsou dost dobrý, pestrý a chutný a to nesežeru vše

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:51:51
 17. avatar
  [12] Olka [*]

  Radka27: Mléko ve školách není a ani loni nebylo povinné. Já jsem dceři v rámci mléčného programu koupila kartu do automatu na jogurty a jogurtové mléko, brala si ho dvakrát týdně místo odpolední svačiny, a nemyslím, že by jí konzumace jogurtů nějak výrazně ublížila. Osobně bych byla dost nerada, kdybys mi zakázala konzumovat mléčné výrobky jen proto, že pocházejí z mateřského mléka jiného druhu; mám sýry, jogurty i tvaroh ráda, a nevadí mi, že je to z krávy. Dokonce jím i maso jiných živočišných druhů a připadá mi to na rozdíl od kanibalismu docela přirozené.

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:51:20
 18. avatar
  [11] Radka27 [*]

  gentiana: Jojo. Skutečně existují zdravější a levnější věci než mléko. Třeba právě ten pohyb navíc.

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:48:37
 19. avatar
  [10] Aja [*]

  evelyn: Tenhle předmět...o domácnosti, zdraví apod., měl chlapeček taky. Bavilo ho to dokonce! Ale nezanechalo to na něm sebemenší stopu Bude mu osmnáct, je teoretik, ale prakticky nic moc

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:30:11
 20. avatar
  [9] LídaKo [*]

  Našim dětem nejvíc vadí, že z nabídky školního mlíka nějak nenápadně zmizelo mlíko neochucené. Samý přeslazený srágory...

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:28:26
 21. avatar
  [8] evelyn [*]

  to se mi tady taky libi, ze maj decka doma uklidit, vyprat v ramci vyuky a rodice to ohodnoti, stejne tak varit Jsou vedeni k mnoem vetsi samostatnosti. Potom neni problem pro tyhle decka se v osmnacti odstehovat z domu a sami se o sebe postarat, coz maloktery cesky decko umi.

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:14:58
 22. [7] Lindaa [*]

  Dcera v 6.tríde má na rozvrhu predmet domácnost. Velice pokrokove platí pro celou trídu, ucí se zehlit, uklízet (který prostredek na co pouzít) a taky varit a co uvarí tak si sní. Ucí se co je zdravé, jak potraviny kombinovat a vyjít s penezma. Mysenka je ok, jenze na jejich trídu vysla ucebna (=kuchyn)na pátek první 2 hodiny, takze minulý týden v 9.30 posvacili vlastnorucne pripravený sekaný biftek s opecenou cibulí. Nevím jak pubertáci, já bych to do sebe v tuto dopolední hodinu nedostala.

  superkarma: 0 21.08.2008, 10:03:34
 23. [6] gentiana [*]

  Radka27: jsem zaslechla, že nějaký eurokomunista a sociální inžinýr vymyslel návrh, že by se dětem ve škole mělo dávat ovoce a zelenina zadarmo.
  Osobně si myslím, že by spíš někdo měl nařídit, že všechny děti budou povinně jedno odpoledne o pěti hodinách trávit ve sportovním kroužku dle vlastního výběru. Sladký mlíko nebo jinou srágoru by rozběhaly:D

  superkarma: 0 21.08.2008, 09:56:11
 24. [5] gentiana [*]

  radek.kriz: No, ony školy mají jistou volnost v tom, co si do rozvrhu zařadí a jak si to pojmenujou, takže se nebudu hádat. (což nemění nic na faktu, že děti by se měly naučit mejt atp. doma, v osmé třídě škola nedožene lautr nic)

  superkarma: 0 21.08.2008, 09:50:13
 25. avatar
  [4] Kattteřina [*]

  Mám ještě malé dítě, takže nemám zkušenosti s mlékem co dostanou děti ve školách, ale určitě preferuji mléko a mléčné výrobky, před sladkostmi nebo uzeninami. Určitě se mi zamlouvají mnohem víc školní bufety a automaty nabízející zdravé svačinky, než čokoládové tyčinky a colu. Né že bych dětem nedala čokoládu, ale raději na to sama dohlédnu.

  superkarma: 0 21.08.2008, 09:20:40
 26. avatar
  [3] Radek Kříž [*]

  gentiana: Muj syn měl letos v 8. třídě na vysvědčení předmět "Výchova ke zdraví"

  superkarma: 0 21.08.2008, 09:15:49
 27. avatar
  [2] Radka27 [*]

  Mléko ve školách mi teda chybět nebude. Nevím, proč by člověk musel bezpodmínečně konzumovat mateřské mléko jiného živočišného druhu? Mně to teda zdravé nepřipadá. Naopak je kravské mléko v čisté nekvašené formě nestravitelné. S kvašenými výrobky je to trochu lepší. Ale mléko do škol obsahuje i smetanové krémy a nekvašené výrobky navíc plné cukrů , takže odbouráním mléka ze škol se udělalo pro zdraví dětí to nejlepší.

  superkarma: 0 21.08.2008, 08:53:55
 28. [1] gentiana [*]

  Heh, blahé paměti na gymplu jsem dva měsíce chodila do tamější odporné jídelny s hnusnýma protivnýma kuchařkama a věcima, které se nedaly žrat a pak jsem také začala ztápět peníze. S kamarádkama jsme sedaly na školním dvorku a požíraly jabka a sýrce zakoupené za peníze na stravenky.


  A propos, předmět nebo cokoli jména Výchova ke zdraví neexistuje. Existuje tematický okruh Clověk a jeho zdraví v předmětu Člověk a jeho svět. Nemluvě o tom, že juž není osnov, už je rámcový vzdělávací program. Ne, že by to nebylo do značné míry totéž, ale podstata je dost jiná.

  Školní mlíko je pitomost. To, co se dodávalo do škol, tedy cosi ochuceného a slazeného, je na úrovni kofoly. Už mě taky začíná iritovat, jak se pějou ody na mlíko - ne a ne a není to zázrak z nebe sešlý na zem. Kdesi jsem vygůglovala (bohužel si nepamatuju, kde), že v Čehůnii je výskyt laktózové intolerance mezi 13 a 18 procenty, čili každý šestý člověk se po mlíce po.... Kyška by v tomhle ohledu byla lepší, nemluvě o tom, že mlíko z odpadkové stravy vyvážený jídelníček neudělá. O žvanec by se měli starat rodiče (a o spoustu dalších věcí), když jsou parchantíci z domova zvyklí na bůček na špeku a jediná zelenina je kyselej okurek, tak školní kantýna moc nespraví s čočkou a mrkví.

  superkarma: 0 21.08.2008, 08:32:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme