Dnes ráno jsem se v jednom z příspěvků zmínila, že 11. listopad je dnem věnovaným památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 si tento den připomínáme i u nás, v České republice.

Dnešní datum bylo přitom vybráno symbolicky, neboť 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Comiéqne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem a ukončeny tak boje 1. světové války.

11. listopadu 1918 v 11 hodin a jedenáct minut zazněla poslední salva.

Den veteránů je spíše termín americký, ve Spojeném království si tento den připomínají jako Den příměří. Nejbližší neděle 11. listopadu je pak Dnem vzpomínek (Remebrance Sunday).

vojacicic

Vlčí máky jako symbol zmařených životů

Symbolem toho dne, jako symbolem nového života, se stal vlčí mák. Každoročně v listopadu rozkvetou od Severní Ameriky po Evropu na klopách sak, bundách a kloboukách červené vlčí mák. Proč se právě vlčí mák stal symbolem Dne válečných veteránů?

Asociace máku, jako symbolu vojáků zabitých ve válce, byla použita před více než 110 lety v Kanadě. Z této doby jsou známy záznamy korespondenta, který během napoleonských válek popisuje hroby vojáků z oblasti Flander, hustě porostlé vlčími máky. Dále se uvádí, že kolem roku 1920 Američanka Moina Michaelová použila tento symbol jako upomínku na životy zmařené v 1. světové válce. Paní E. Guerinová z Francie se doslechla o této idei a započala s prodejem umělých vlčích máků ve prospěch Dětské ligy, která podporovala děti ze zdevastovaných oblastí Francie a Belgie. Dětská liga byla v roce 1922 rozpuštěna a vlčí máky se začaly prodávat ve prospěch válečných veteránů.“

Rozšíření vlčího máku jako symbolu zmařených životů vojáků, nejvíce dopomohla báseň „Ve flanderských polích podplukovníka Johna McCrae.

Jeho současníci ho popisovali jako osobu s okem střelce, rukou chirurga a od dubna 1915 s duší básníka.

Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.

My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.

Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.

Když rozkvétá lán máků červených,
my neměli jsme spát na polích flanderských.

madkdkd

Když si čtu slova básně, mám v očích slzy a cítím obrovskou vděčnost, že my máme své muže doma, nemusíme se obávat o životy svých blízkých. Jen to nesmíme brát jako samozřejmost a proto...

Nezapomínejme na všechny války světa

 

Reklama