Rodina

Učte své děti už od kolébky

hraci deka

Dětské hračky jsou pro rodiče vždy aktuálním tématem. V dobách babyboomu a navíc před Vánoci to platí dvojnásob. Aktuálně letí hračky nejen roztomilé a barevné, ale hlavně hračky s řadou funkcí podporujících psychomotorický vývoj dítěte.

Za edukativní, čili výukové, se již nepovažují pouze zvukové hračky nebo různé skládací kostičky. Moderní hračky by měly pomáhat rozvíjet základní i jemné motorické schopnosti dítěte, podporovat smysly, představivost, vnímavost a poznávání, schopnost získat citové vjemy, pochopení následků a příčiny. Hraním dítě získává také přehled o světě, pochopení toho, že lidé i objekty existují, i když právě nejsou vidět, a rozvíjí schopnost vyjádřit své pocity verbálně i neverbálně.

Nejvíce záleží na tom, jak je hračka vyrobená, jestli je jednoduše uchopitelná, jestli dítě zaujme a jestli je na ní něco, co bude moct dítě „objevovat“, ať už z hlediska smyslů, zraku, sluchu nebo motoriky.

Učíme se už od kolébky

Jen co přijdeme na svět, už se ho učíme poznávat. Právě první měsíce života jsou, co se „učení“ týče, ty nejdůležitější.

Pro nejmenší děti jsou nejprodávanější a nejoblíbenější aktivní deky, které nabízejí hned několik druhů vzruchů a podnětů. Navíc většina těchto hracích ploch zároveň s dítětem roste, dají se doplňovat různé nové hračky, a je tak splněn i další aspekt hraček, a to ten, že i dítěti vydrží nějakou dobu a nestanou se jednorázovým výrobkem.

Například aktivní deka s hrazdou na obrázku nahoře rozvíjí v dítěti smysly díky různým texturám na dece, barvám, hrazda zase rozvíjí motoriku a sluch je rozvíjen zvukovými doplňky. Dnes již existují i hračky s mp3 přehrávačem pro příjemné usínání s pohádkou, nebo třeba pro výuku jazyků.

„Nejlépe se prodávají hrací deky s hrazdou či aktivní závěsné hračky na kočárky a autosedačky. Malé děti mají také rády různé formy zvukových hraček, se kterými se mohou učit třeba hlasy zvířat, opakovat slova nebo zpívat melodie,“ potvrzuje Zora Machová, spolumajitelka společnosti For Baby.

Na co si dát pozor?

Pokud se chystáte k nákupu nových hraček, mějte na paměti, že kvalita má přednost před kvantitou. „Je potřeba dbát na bezpečnost a nezávadnost materiálů u všech hraček, obzvláště u těch pro nejmenší. Je lepší sáhnout po renomovaných známých značkách, které své výrobky prověřují a vyrábějí je z nezávadných materiálů. Rodiče by si měli dát pozor na různé napodobeniny známých značek, a těm se vyhnout. Mohou totiž obsahovat ftaláty, nonylfenoly nebo olovo - ty jsou pro zdraví dětí velmi škodlivé,“ upozorňuje Renata Jechová, dětská lékařka.

O nevhodných hračkách pro děti, které se objevují na trhu, se můžete včas dozvědět například na stránkách České obchodní inspekce.

Vzpomínáte si na své hračky z dětství? Kterou jste měla nejraději? Myslíte, že dnešní moderní hračky jsou zbytečný přežitek, nebo nutnost?

   
23.11.2009 - Děti - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [3] Jarkka [*]

  Myslím že hračky by měly dítě nějak rozvíjet, což ale většina blbostí z reklam nedělá. Pro mělé děti jsou dobré motorické hračky, které rozvíjí obratnost a jemnou motoriku.

  superkarma: 0 03.11.2012, 12:57:10
 2. [2] jureckova [*]

  My jsme taky neměli moc hraček, protože nebyly nebo byly drahé

  Mám 2-letou dceru a rozhodně jí nekupuji všechno. Snažím se, aby měla hračky, které ji rozvíjí. Něco jí také upletu nebo uháčkuji. Když vidím, kolik hraček mají jiné děti, tak žasnu. Stejně si s tím nehrají. Připadá mi to škoda peněz. To jí raději koupím knížky než blbiny.

  Se sestrou jsme byly vedeny k ručním pracem a měly jsme to štěstí, že nás to bavilo a baví stále. Na VŠ jsem se dokonce naučila paličkovat a frivolitkovat.

  superkarma: 0 23.11.2009, 19:05:24
 3. avatar
  [1] LadyZa [*]

  No byly jsme 4 holky, měly jsme pár takových těch vikslajvantovejch panenek, co měly nožičky a ručičky na gumičku, pár plaváčků, nějakej kočárek a hravou ale vytrvalou babičku. Ty panenky potřebovaly oblečky, takže když jsme začaly rozum brát, už jsme držely v ruce přízi a háček, později vlnu a jehlice ve finále šicí stroj a látky. Naše panenky byly vyoblíkané a hádky byly kvůli oblečkům, které si někdo vypůjčil. A tak jsme se všechny čtyři naučily - kromě paličkování - ruční práce, dokonce i předení.

  Dnešní děti mají plný pokojík plyšáků, hraček a oblečení, že se tam ani nemohou pomalu vejít. Nevím - asi bych neměnila , moje dcera taky neměla všechny vymoženosti novější doby, ale za to si to vynahradila na vlastní dceři - když jsem ji hubovala za to, že takhle plýtvá (musí mít všechno co vidí - hlavně ona, dítě ani moc ne) tak mi řekla, že ona to nikdy neměla, tak ať si aspoň její dítko užije. No je jí přes 40 a ještě nedospěla, ach jo.Sml15

  superkarma: 0 23.11.2009, 14:09:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme