Možná jako já patříte k nadšeným milovníkům kávy. Já považuji dobrou kávu za požitek, a než bych si dala nějakou nekvalitní, radši si dám čaj… :-) Vyzkoušela jsem mnoho druhů kávy, i těch s příchutěmi, mým oblíbeným nápojem tohoto druhu je zřejmě orientální káva Tiger, ale špatné není ani to perníkové ze stejné kavárničky.

Před nějakým časem jsem objevila kávu s kardamomem, možná jste již také okusili a popravdě řečeno - lahůdka. 

Podle Costa coffee Times čaj nebo káva s kardamomem pomáhá při stresu, únavě, přepracování nebo depresi.

kardamom

Kardamom (kardamon) používáme jako bylinu či koření. Sbírají se především plody, ale užívají se i oddenky. 

Kardamom obsahuje vitamíny a minerály a některé zdroje uvádějí, že jeho účinky na organismus jsou doslova božské. Ovšem nejlepší vlastností tohoto koření je, že odkyseluje organismus, podporuje trávení, je skvělým prostředkem při potížích s pálením žáhy, odvodňuje a podporuje činnost ledvin, jater a močových cest. Ne nadarmo se tedy kardamom řadí mezi léčivé bylinky! 

Čtěte také:

Jako koření se používají  plody v tobolkách této výjimečné rostlinky. Kardamom pochází z Indie a je oblíbeným kořenícím prostředkem na celém světě. Je prokázáno, že kardamom má velké zdraví prospěšné účinky. Mimo již výše zmíněné je to podpora imunitního systému, silné antiseptické účinky, pročišťuje ledviny, chrání buňky před volnými radikály, je dobrý jako prevence proti rakovině, slouží jako podpůrný prostředek funkce paměti a mozku, pomáhá také vyplavit kofein z těla! Kardamom umí odstranit nadbytečnou vodu z těla, je výborným pomocníkem prevence kardiovaskulárních onemocnění, funguje skvěle při plynatosti, zlepšuje chuť k jídlu, upravuje vyprazdňování a má také nezanedbatelné močopudné vlastnosti. 

kardamom

Není proto divu, že vedle šafránu a vanilky je třetím nejdražším kořením.

Kardamom se používá také při přípravě pokrmů, a to zejména v arabské kuchyni či indické. V našich končinách je kardamom součástí směsí k přípravě perníku, sladkého pečiva a i některých druhů chleba. Jako vynikající dochucovadlo se užívá do ovocných salátů, kompotů nebo k pečeným jablkům. 

Když jsem hledala informace o tomto specifickém koření, našla jsem reklamu pro jednu velmi známou firmu, vyrábějící biopotraviny, která svým zákazníkům kardamom popisuje jako esenci pro luxusní bytosti. :-)

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

 

Reklama