Mít slušné dítě, které se dobře učí a nedělá potíže. Který rodič by si něco podobného nepřál! Jitka (35) takového syna má. Jakmile ale nastoupil do první třídy, zjistila, že možná udělala ve výchově zásadní chybu.

chlapec„Tadeáš je úžasné dítě. Je citlivý a přemýšlivý kluk, který se ke každému chová moc hezky. Dětem půjčuje své hračky, nevzteká se, každého pozdraví. Byla jsem na sebe pyšná, jak jsem ho vychovala. Jenže jen do té doby, než nastoupil do první třídy,“ vypráví jeho maminka Jitka. Krátce poté totiž zjistila, že je mezi svými spolužáky spíše výjimkou, která působí jak červený hadr na býka.

„Začal domů chodit zádumčivý, málokdy se zasmál a nic ho nebavilo. Napadlo mě, že je toho na něj ve škole asi moc, a je unavený. Ale pro jistotu jsem si s ním o jeho změnách nálad přece jen promluvila. Svěřil se mi, že nemá ve třídě žádné kamarády. Kluci mu prý nadávají, že se v hodinách pořád hlásí, a říkají mu ošklivé věci. Naposledy se ho prý Toník ptal, jestli nechce rozbít držku. V první třídě!“ kroutí hlavou znechucená Jitka. Když se ale svého syna zeptala, co mu na to odpověděl, došlo jí, jak málo ho na takové situace připravila.

„Táďa na mě koukal dost nechápavě. Prý co by mu na to asi měl odpovědět, když takové věci se prostě neříkají. A tak jen seděl v lavici a mlčel. To mě dožralo. Veškerá moje snaha vychovat dítě ke slušnosti byla vlastně špatná! Došlo mi, že s takovou v dnešním světě jen těžko uspěje,“ přiznává Jitka, která se šla pro jistotu poradit s dětskou psycholožkou.

„Poradila mi, ať se synem doma zkoušíme modelové situace a já ho učím odpovídat. Sice sebevědomě a rozhodně, ale ne agresivně. Také mi poradila, abych mu vysvětlila, proč se spolužáci takhle chovají. Nevím, nakolik tedy ve svých letech pochopil tvrzení, že sprosté vystupování a urážení od jeho vrstevníků nesouvisí s ním a jeho hodnotou, ale s jejich vlastní povahou a výchovou. Že vlastně ani oni nejsou špatní, jen špatně vychovaní,“ krčí rameny maminka a dodává, že přece jen učí syna pár peprnějších výrazů. Aby takzvaně zapadl.

Nechci, aby se šikana, která už tu vystrkuje růžky, dál stupňovala. A se slušností mezi takovými dětmi moc daleko nedojde. Snad si z toho všeho Tadeáš odnese jen to důležité a nezvlčí. Tak jako ony,“ doufá Jitka.

Čtěte také:

Reklama