Bulvár

Učící se kruh – nový trend v komunikaci

Dobrá komunikace je důležitým předpokladem zdravých vztahů nejen mezi partnery, ale i v každém kolektivu, organizaci či ve firmě. Jak zařídit, aby se větší skupina lidí dokázala domluvit a vzájemně respektovat? Jak ji vést, aby se jednotlivci nepřekřikovali a každý měl prostor promluvit a byl vyslechnut? Jak se vyhnout hodnocení a souboji argumentů?

Vzájemné porozumění je přirozenou touhou každého člověka. Bylo zvykem sedávat kolem ohně, kde si naši předkové vyprávěli své zážitky a společně hledali řešení problémů. Setkávání v kruhu je v mnoha kulturách odpradávna jednoduchým a silným nástrojem pro probouzení kolektivní moudrosti a učení se vzájemně od sebe. Dnes tento přístup zažívá renesanci v západním světě, který se komunikací začíná podobat biblickému Babylonu.

podnikání

Council – kruh otevřené komunikace nebo také kruh důvěry, je specifický způsob komunikace, jehož podstatou je nehierarchická struktura a dodržování několika pravidel. Účastníci sedí v kruhu a se zájmem naslouchají tomu, kdo hovoří. Mluví pouze ten, kdo v ruce drží „mluvící předmět“. Důležité je, mluvit otevřeně, spontánně a k věci. Prostředí důvěrnosti pomáhá vytvářet další pravidlo – to, co sdílíme v kruhu, tam také zůstává a nikde mimo se o tom nehovoří.

Kruh vytváří prostor, kde může být otevřeně sděleno více než při běžné komunikaci nebo poradě. Je cestou k posilování vzájemných vztahů i ke společnému rozhodování či řešení problémů a krizí. Vedení councilu se osvědčuje jako způsob komunikace v partnerských vztazích, v rodinách, ve školách, ve firemním prostředí a komunitách.

Lze jej dobře kombinovat s dalšími přístupy – například sdílením zkušeností prostřednictvím příběhů, řešitelskými postupy, mastermindingem či koučovacími principy. Tak vznikl unikátní koncept Učících se kruhů, jehož propagátorkou je Lenka Papadakisová, koučka a zakladatelka platformy Moudré podnikání žen.

„V kruhu komunikace probíhá jinak, než jsme zvyklí z běžných porad nebo meetingů. Vytváří bezpečné prostředí důvěrnosti, kde jsou si všichni rovni, podporuje naslouchání a vzájemné učení prostřednictvím sdílení příběhů a zkušeností. Ukazuje se, že právě tento způsob komunikace, který v sobě máme hluboko zakořeněný, je velice zdravý a velmi funkčně využitelný i ve firemním prostředí,” říká Lenka.

 Pokud vše dobře funguje, kruh účastníky velmi často překvapí svým účinkem. Synergie vás rychle dovede k podstatě problému, ukáže možná řešení, učí respektu k rozdílnostem a vede k posilování sebedůvěry a sebe-hodnoty.

 Klub moudrého podnikání žen pořádá tyto kruhy po celé České republice, do kterých se můžete zapojit. Nabízí také tréninkové programy pro ženy, připravené vést (facilitovat) vlastní učící se kruhy.

Více na www.moudrepodnikanizen.cz

   
09.06.2016 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] bobani [*]

  nějak hodně překlepů...

  superkarma: 0 09.06.2016, 19:53:36
 2. avatar
  [3] lenka.ms [*]

  S komunikací v kruhu jsem se setkala několikrát, hlavně při příležitosti různých školení či seminářů. Oceňuji to, že mluví jeden a ostatní ho vyslechnou. Ale jinak...

  Jo a společné ve všech případech bylo to, že to bylo ZNAČNĚ lukrativní pro školitele. Ono když se povídá jeden po druhém v kruhu a předává si kamínky, při "dobrém" počtu to na hoďku či dvě vyjde - slušná činnost za 500,- i více na hodinu!

  superkarma: 0 09.06.2016, 14:08:40
 3. [2] janavys [*]

  Co na to říct, když to někdo chce vyzkoušet ...Sml22

  superkarma: 2 09.06.2016, 12:15:20
 4. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 09.06.2016, 08:21:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme