Bulvár

Účesy, co letí

 

„Dobrý kadeřník je ten, který umí hodně stylů a dokáže zákaznici poradit, jak účesem vyzdvihnout její přirozenou osobnost,“ říká jeden z nejtalentovanějších mladých hair-stylistů v Praze. Co je podle něho in?

 

V salónu TIGI se dává do práce sympatický kadeřník. Fero alias František Holák patří k výrazným osobnostem pražské hair-stylingové scény a po několikaleté praxi u Toni&Guy a řadě zahraničních stáží nyní pracuje pro „více experimentující“, donedávna sesterskou společnost, zaměřenou na využívání nejmodernějších přípravků. Na jeho křesle sedí mladá Lucka, která má jasno. Chtěla by trendy sestřih bob.Fero Holák

 

Co je to?

 

„Bob je účes, který se začal stříhat začátkem 20. století a zažil různé proměny. Ve 30. letech se dělal hodně krátký, po uši, v 60. letech se dávala přednost bobu delšímu s přesahem a přirozenou hustotou vlasů. Dnes zažívá tento střih opět renesanci a ve svém provedení se nejvíce podobá právě době 30. let,“ říká Fero.

 

„Bob je ale jen jeden žánr, vždy záleží na individualitě zákazníka. Za celou dobu kadeřnických úprav se různě účesy vylepšují a zdokonalují, ale nakonec je potřeba přihlédnout k osobnosti člověka, který má účes nosit,“ dodává.

 

 

„Stříhání je 50–60 % práce namokro a zbytek dostříhávání nasucho, kdy zjemňuji hrubé partie účesu a jednotlivé části spojuji, čímž se stává účes více flexibilní, hodně odlehčený. Je takový, že když zafouká vítr z jakékoliv strany, tak se stále drží „sexy chic“.“

 

 

S tím souvisí i závěrečný styl – může být klasický, více streetový (pouliční způsob, více nepravidelný, střapatý, rozlítaný) nebo glamour (více extravagantní styl, sexy, vyzývavý, třeba na večírek). K jednotlivým typům úpravy účesu patří samozřejmě i oblečení.

 

 

„Lucce tady dělám bob více klasický, i když to neznamená, že by to bylo jako z minulého století, protože celkově takový účes může být vnímaný jako lehce extravagantní. Všechno má svoje. Kdybych teď třeba použil jinou techniku prostřihu, budeme se blížit té streetové poloze. Lucka si ale myslí, že to se k ní moc nehodí. Vlastně tady bude mít takový jako náběh na patku, hlavně když to doroste, záměrně vytvářím asymetrii.“

 

 

Proč si Lucka vybrala tento účes?

 „Je pravda, že bob má dneska dost žen. Ne že bych chtěla vypadat jako každá druhá, ale tenhle účes mi hodně sedí, líbí se mi. Vždycky, když přijdu domů s novým účesem, tak je o něco kratší, než by se mému příteli líbilo,“ směje se. „Ale já vím, co chci, pro mě je nejdůležitější, abych se v tom cítila dobře.“

 

„Měla jsem třeba i všechny vlasy ve stejné délce na ramena, a to mi nevyhovovalo, vůbec to nedrželo. Doteď jsem si střih vlasů udržovala delší a byla s účesem spokojená, ale teď mám opravdu chuť zkusit něco jiného.“


Co letí podle odborníka?


MikádoTěžko říct, co je moderní. Na jednu stranu jsou věci, které se stříhají nejčastěji, ale trendy jsou rozmanité.

Dnes je velký zájem o krátké účesy, třeba i geometrické tvary, a vzniká trend anti-fashion. Vyloženě se dá říct, že záměrně neslušivý. Například když má někdo hranatý tvar obličeje a sestřihem se to ještě zvýrazní.

 

Mikáda se těší také velké pozornosti, ale ženy u mikád vyhledávají různé detaily a speciality. Kupříkladu se vrací  klasické mikádo z 20. let, kdy zadní linie je víc těžká, účes je plný a plastický. Ale jsou jiné ženy, kterým geometrické linie nevyhovují a upřednostňují mikádo provzdušněné, hodně zpostupněné. Polodlouhé vlasy sestříhané do různých délek, špiček, protenčené. No a kdo je tím nasycený, právě volí vlasy v účesu husté.

 

Hodně letí stejná délka vlasů a ofina, to je velmi žádané. Ofina může být rovná nebo různě sestříhaná. Zkrátka je v kurzu!

 

Velká inspirace dnes přichází právě z urban street fashion, která přechází až do zmíněného anti-fashion, třeba se používají vlivy punkových stylů. A to se potom uplatňuje i v looku jednotlivých účesů, které pak mají mnoho forem.

 

Dost žen se nechává  stříhat ve stylu Victorie Beckhamové, podle Holáka je to však už zastaralé. Například v Londýně byl podobný účes nejpopulárnější před dvěma lety, kdy to nosila spousta lidí. 

 

A co trvalá? Mluví se o jejím návratu…

 

Kapitola sama pro sebe jsou vlnité vlasy. Ještě dnes jsou moderní a in žehličky, ale stále větší důraz se dává na to, aby vlasy i střihy byly přirozené, aby žena s účesem měla co nejméně práce. Ženy s kudrnatými vlasy mají výhodu, protože kudrliny jsou sexy a takové hravé.

 

Zatímco dříve se dost kadeřníků kudrnatých žen bálo, měli strach je stříhat, protože nevěděli, co s nimi, dnes je to naopak. Takové vlasy jsou žádané, stačí jednoduchá úprava v kombinaci s hair-stylingovým produktem, a je to. I proto se trvalá vrací do obliby. Naštěstí už to není jako dříve, když byl celý salon cítit čpavkem. Není problém si nechat udělat třeba tříměsíční trvalou.

 

A barvy?

 

„Barvení je zase o inspiraci přírodou. Nejsou to už klasické melíry, které tvoří plastiku, jde spíše o stínování. U kořínků vlasy přirozeně odrůstají, vlasy jsou tmavší, a čím jsou delší, slunce je vyšisuje. Stejně tak se barví kupříkladu jen určité plochy, které jsou podbarvené, nejprve tmavší barvou, zespodu jsou zase světlejší.

 

„Je jedno, jestli se dolaďuje původní tón nebo je to jiná barva, ale postupuje se tímto způsobem. Oblíbené jsou teplé barvy čokoládové, zlaté odstíny, červené, ale zároveň jsou k tomu používané i barvy kontrastní, takže klidně křiklavě růžová. Nejde o to, aby to v účesu bylo znát výrazně, ale spíš právě o ten způsob barvení účesu odspodu, z jeho nitra, kdy je výrazná barva překrytá tou většinovou a objevuje se při pohybu vlasů,“ tvrdí František.

 

„Celé ty proměny technik stříhání, které se vlastně stále opakují, nakonec dospěly k maximální praktičnosti. Kartáč i žehlička už jsou navíc, stačí si umýt vlasy, mít kvalitní produkt na jejich údržbu a fén. Ručně se vše poupraví a je hotovo.“

 

 Jak se vám líbí bob? Kdy jste byli u kadeřníka naposled? Jaké účesy preferujete? Jste při jejich výběru odvážná?

 

Foto účesů: Toni&Guy

   
23.04.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [84] Eva_CZ [*]

  http://dlouhevlasy.cz/ucesy-pro-dlouhe-vlasy/index.php
  Na tom se mi libi : Cerna listina kadernic.

  superkarma: 0 24.04.2008, 05:13:47
 2. avatar
  [83] tyrkys [*]

  phoebe24: Majkii: guma je nejlepší . Mini kelímek čehosi od Welly jsem měla půl roku a fungoval skvěle. Byl to vzorek z kadeřnictví

  superkarma: 0 23.04.2008, 23:52:37
 3. [82] Majkii [*]

  phoebe24: ahaaa, tak to teda got2b je tá v modrom obale, ale Schwarzkopf má ešte jednu v červenom a tá stojí 250,-

  superkarma: 0 23.04.2008, 22:53:25
 4. avatar
  [81] phoebe24 [*]

  Majkii: o 100,-??? Tak to by muselo stát asi dvacku....?? Got2b 100ml stojí cca 120Kč v DM.

  superkarma: 0 23.04.2008, 22:14:22
 5. [80] Majkii [*]

  phoebe24: v DM predávajú v modrom obale to samé ako got2b, a o 100,- lacnejšie

  superkarma: 0 23.04.2008, 22:02:37
 6. avatar
  [79] phoebe24 [*]

  Majkii: got2b - dost dobrá věc, souhlasím . A ve výsledku velice levná. S pixličkou za cca stovku vystačím na půl roku. Gely jsou na prd.

  superkarma: 0 23.04.2008, 21:56:06
 7. [78] Majkii [*]

  Andrejka82: Meander: a neskúšali ste stylingovú gumu? Ja používam od Schwarzkopf a už nikdy by som si na hlavu nenapatlala žiadny gel ani vosk

  superkarma: 0 23.04.2008, 21:33:50
 8. avatar
  [77] majdulína [*]

  A bylo by docela fajn, kdyby se někde objevily nositelné účesy

  superkarma: 0 23.04.2008, 20:36:37
 9. [76] Andrejka82 [*]

  Meander: To by bylo nejlepší - mívají to jen v kadeřnictvích, ale i v těch, co jsou ve velkých centrech, tak by nemusel být problém. Jinak nechci dělat L´orealu propagačku, mám od nich i jeden shit (Studio InvisiFX)

  superkarma: 0 23.04.2008, 19:59:40
 10. avatar
  [75] tyrkys [*]

  Meander: to taky. Já už si to moc nepamatuju, ale nesedlo mi to

  superkarma: 0 23.04.2008, 19:51:41
 11. avatar
  [74] Meander [*]

  Andrejka82: Já od nich používala Architecture Wax a byl fajn. Akorát dost mastil.

  tyrkys: Málo tuží?

  superkarma: 0 23.04.2008, 19:24:16
 12. avatar
  [73] tyrkys [*]

  Meander: Andrejka82: to si koupila kamarádka a byla velmi nespokojená. Já to u ní jednou zkusila a fakt nic moc

  superkarma: 0 23.04.2008, 19:17:23
 13. [72] Andrejka82 [*]

  Meander: To by bylo nejlepší - mívají to jen v kadeřnictvích, ale i v těch, co jsou ve velkých centrech, tak by nemusel být problém. Jinak nechci dělat L´orealu propagačku, mám od nich i jeden shit (Studio InvisiFX)

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:49:22
 14. avatar
  [71] Meander [*]

  Andrejka82: Já se po tom podívám, třeba mi dá někdo sáhnout a vyzkoušet. Díky za tip.

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:44:18
 15. [70] Andrejka82 [*]

  Meander: To jsem nezkoušela - já si dělám jen takový trošku rozcuch (jsem docela dřevo na tvarování účesů). Myslím, že by to držet mělo, ale lepší vyzkoušet, pokud máš možnost (tuším, že ta věc stojí skoro 400), je dobré vlasy trošku přeláknout, protože se to pak hezky zatáhne a drží. Přítel používá od L´orealu a.head clay a s tím jdou špičky určitě, ale zas mastí trošku vlasy...

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:42:34
 16. avatar
  [69] Meander [*]

  Andrejka82: Dají se s tím vymodelovat nahoru zahnuté špičky? Moje bývalá kadeřnice to používala a já pořád nevěděla, jestli to mám nebo nemám koupit.

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:32:00
 17. [68] Andrejka82 [*]

  Lucce to moc nesluší. Účes se k ní nehodí a k tomu ten ošklivý melír U kadeřníka jsem byla asi před měsícem a konečně jsem spokojená, účes je trošku podobný fotce s brunetkou, akorát o něco delší . Do Tony & Guy už nikdy - stačila mi jedna zkušenost, kdy mi kadeřník udělal příšerné cosi jako mikádo a hustou ofinu ala král Kazisvět
  Meander: Zkoušela jsi Play Ball Beach Cream od L´orealu? Taky mám jemné vlasy a skvěle to s tím drží, nemastí...

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:27:57
 18. [67] bludicka178 [*]

  Taky se snažím vykouzlit na hlavě něco nositelného.Vlasy mám jemné,tak žádná legrace. Mam těd´,ale dobrý střih i barvu tak uvidím jak dlouho vydrží.

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:16:43
 19. avatar
  [66] Ťapina [*]

  kareta: Jo. A zaflákala jsem si s tím celou koupelnu A výsledek nebyl nic moc, ani barva (skoro nechytla), ani kvalita vlasů.

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:06:50
 20. avatar
  [65] kareta [*]

  Ťapina: Nizoral jsem jednou taky potřebovala a zabral ad henna- patrně tuším, co ti na ní vadí smývat 10 minut bahno..??

  superkarma: 0 23.04.2008, 18:05:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [64] Ťapina [*]

  kareta: Nizoral není až tak šampon, jako lék. Registrovaný a s ověřenou účinností. Protože ona je to nemoc, takové lupy. Hennu jsem měla doma jednou a nehodlám to už nikdy opakovat

  superkarma: 0 23.04.2008, 17:56:33
 2. avatar
  [63] kareta [*]

  Ťapina: používám jakýkoliv šampon, nevidím rozdíl mezi kopřivovým za 20 a extra zázrakem za 500 Nejlepší na vlasy byla henna- třeba bezbarvá, ale jako jediná dělá viditelné zázraky.

  superkarma: 0 23.04.2008, 17:48:24
 3. avatar
  [62] Ťapina [*]

  gentiana: Suchých vlasů a lupů mě zbavil Nizoral.

  superkarma: 0 23.04.2008, 17:20:03
 4. avatar
  [61] Lilinka [*]

  gentiana: Jaký šampón používáš?

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:59:17
 5. [60] gentiana [*]

  Já taky musím s vlasama dělat psí kusy. Jemné, husté, kluzké, rovné jako hřebíky. Tož nosím cop a zbytek přilepím voskem a přisponkuju, protože rozevláté kadeře jsou sexy dvanáct vteřin, pak z toho vznikne zcuchané cosi, které mi končí v puse, v očích, kdekoli.
  Střih nemám žádný, na cop nebo drdol není potřeba, ale protože mám dost suché vlasy (a mastné lupy), tak mi docela trvalo, než jsem našla šampon, který zvládne obojí. A vyživuju až zbytečně, podle toho, jak mám vlasy vyživené do vysokého lesku:D
  Ke kadeřníkovi ani náhodou.

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:57:50
 6. [59] bruna [*]

  Ťapina: nemam nijak extra dlouhy vlasy, ale taky casto ani balzam nedavam, nefoukam, nebarvim a kolikrat ani necesu ...mam takovy vlasy, ze nejpozdeji pul hodiny po jakychkoli kadernickych upravach vypadaji stejne jako pred nimi Dokonce se mi zda, ze neucesany vypadaji o neco lip

  superkarma: 0 23.04.2008, 16:00:12
 7. avatar
  [58] Dante Alighieri [*]

  Já zas zkusila gel Wella Design v tmavě červený tubě a ten je taky dokonalej.

  superkarma: 0 23.04.2008, 15:41:40
 8. avatar
  [57] Meander [*]

  Manx: Chápu
  Já teď vyzkoušela vlasový gel-krém od Nivea a je ještě stokrát lepší, neže ten Out of bed! Neslepuje, netvrdne a pruží. A přitom nemastí.

  superkarma: 0 23.04.2008, 15:15:41
 9. avatar
  [56] Lilinka [*]

  Té dámě na obrázku bob vůbec nesluší, ale umím si představi typ, kterému by patdnul jako ulitý.

  U kadeřnice jsem byla minulý týden, mám vlasy postupně sestříhané. Nejdelší po ramena, nejkratší k bradě. Delší vlasy už nenosím, protože se mi pak nevlní, mám je splichlé a vypadám jako zmoklá slepice (mám hodně jemné vlasy) Co se týče stylingových přípravků, používám akorát vosk na zvýraznění vln a lak. Kdysi jsem si koupila tužidlo na zvětšení objemu, ale neumím s ním pracovat

  Ne, při výběru nejsem odvážná, posledích pár let jsem věrná jednomu střihu. Bohužel nemám takový typ vlasů a vlastně ani obličeje , abych si mohla dovolit nějaké exprimenty.

  superkarma: 0 23.04.2008, 15:14:56
 10. avatar
  [54] Meander [*]

  wich: Dala bych ledvinu, abych to nemusela dělat! Ale ještě jsem nepřišla na účes, který by mi slušel "jen tak". Mám rovné, hladné hřebíky, které nedrží nijak.
  Ťapina: Nikdy bys to ode mě neslyšela! Na mou duši.

  superkarma: 0 23.04.2008, 15:02:15
 11. avatar
  [53] Ťapina [*]

  Meander: A zas mi někdo může vykládat, že dlouhé vlasy jsou pracné Já jsem kolikrát líná i dát si po umytí balzám. Tak si ho nedám Nefoukám, a možná se přestanu i česat

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:59:32
 12. avatar
  [52] Kristule [*]

  ta ofina je boží

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:53:30
 13. avatar
  [51] wich [*]

  Meander: Ukláním se. To bych nezvládala .

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:39:15
 14. avatar
  [50] Meander [*]

  Já si vlasy po každém umytí foukám, tvaruji, tupíruji, krémuji, voskuji, lakuji... Jinak vypadám jako o Oseka od slepic.

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:38:01
 15. avatar
  [49] wich [*]

  Vivian: Taky to mám tak. Kdybych neměla vlasy, co po umytí stačí pročesat, nanést bezoplachový balzám, trošku pěnového tužidla a jsou krásné, musela bych asi vydělávat milióny, abych mohla 3x do týdne sedět u kadeřnice Obdivuju svoji maminku, která si po každém umytí vlasy fouká a tvaruje

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:23:55
 16. avatar
  [48] Vivian [*]

  Preferuju účesy, které se snadno udržujou. Na styling jsem absolutně levá a nemůžu po každým umytí hlavy chvátat ke kadeřnici nebo vypadat jako blbec.

  superkarma: 0 23.04.2008, 14:16:48
 17. avatar
  [47] Meander [*]

  ToraToraTora: Mně sluší
  wich: Já měla geniální kadeřnici, ale ona bohužel zničeho nic zdvojnásobila ceny. No, tak geniální zase nebyla... Takže teď jsem okudlaná svépomocí a příště to zkusím na doporučení jinde.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:54:22
 18. avatar
  [46] Dimsy [*]

  Mě se tenhle účes moc nelíbí.Připomíná mi to moje dětství,kdy nás stříhali takzvaně podle kastrolu.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:13:48
 19. avatar
  [45] Dante Alighieri [*]

  Bob sluší jen někomu (jako všechno) - viděla jsem zrovna včera ženskou, která vypadala úžasně, ale naopak moje spolužačka ze SŠ vypadala nudně.

  U kadeřníka jsem dlouho nebyla, protože mi nevyhovovalo, jak si s mými vlasy neporadili a vždycky ustřihli víc, než jsem chtěla. Vlasy mám dlouhé a bujné a zakládám si na nich, takže mě každý cm bolí... Dlouho jsem se stříhala sama, ale kamarádka mi teď doporučila prý super kadeřnici, tak se za ní podívám a nechám si snad konečně ustřihnout tu vysněnou patku.

  Co se týče odvahy, výsledek musí bejt vkusnej! Blonďato-zelená hlava s prosvítajícími černými odrosty a jedním zamotaným dredem vlastní výroby podle mě odvaha není.

  superkarma: 0 23.04.2008, 13:05:14
 20. [44] Majkii [*]

  ToraToraTora: ono ten účes by sa mohol volať radšej "blb", je to výstižnejšie. Ostrihajte ma na blba.

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:48:35
 21. avatar
  [43] Kelly [*]

  Nyotaimori: ... něco odvázanějšího by tam nebylo ?

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:37:47
 22. avatar
  [42] ToraToraTora [*]

  Bob jsem viděla na pár hlavách a ještě žádné neslušel

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:35:19
 23. [41] hajcena [*]

  Bob docela ujde,ale mne by neslusel.Ke kadernici chodim tak 3-4x do roka (uz asi 10 let) - je to maminka me nejlepsi kamaradky, takze takova jistota

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:11:25
 24. avatar
  [39] MEK [*]

  u kadeřníka jsem byla minulý týden,s dlouhých vlasů jsem přešla na krátké a super

  superkarma: 0 23.04.2008, 12:03:18
 25. avatar
  [38] gwen [*]

  Nelíbí. U kadeřnice jsem byla 2x v životě, když mi bylo 15. Poprvé mě ostříhala blbě, podruhé mě vzala sama majitelka salónu. Výsledkem byl nositelný sestřih. Od 16 jem si nechala narůst dlouhé vlasy a ty mi sluší nejvíc.
  Můj chlap byl včera u holičky a požádal ji o sestříhání. Ta koza ho vzala strojkem. Ruce jí zato urazit.

  superkarma: 0 23.04.2008, 11:53:51
 26. [37] Pavla_b [*]

  átéčko: drdol je fajn rada, ale jak vyrobit trvanlivý a vzhledný drdol s minimem spon a pérek, to je někdy problém, hlavně u hodně dlouhých vlasů

  superkarma: 0 23.04.2008, 11:43:33
 27. [36] Pavla_b [*]

  Ťapina: zkus www.dlouhevlasy.cz, tam jsou občas i návody na účesy

  superkarma: 0 23.04.2008, 11:40:51
 28. avatar
  [35] wich [*]

  Meander: Tak to jsme na tom stejně. Taky nemám ke kadeřníkům důvěru. Hlavně když tam jde člověk s dlouhými vlasy, tak si mile rádi zastříhají A přitom zákaznice chce jen zastřihnout konečnky a jemně obnovit sestřih. Pak, když se to po uschnutí zvlní, vypadá jak kokršpaněl proletivši roštím.

  superkarma: 0 23.04.2008, 11:36:39
 29. avatar
  [34] sanvean [*]

  Bob (to je teda slovo) se mi líbí, ale téhle slečně opravdu nesluší. Ani ta barva, přirozený odstín světle hnědé až zrzavé by jí prospěl víc. Já byla u kadeřnice před týdnem, šla jsem si nechat zastřihnout konečky a nechala se přemluvit ke zkrácení ofiny. Ze začátku nezvyk, ale teď musím uznat, že se docela strefila

  superkarma: 0 23.04.2008, 11:32:06
 30. avatar
  [33] Meander [*]

  Ano, líbí.
  Před nějakým měsícem, byl to strašlivý omyl. Doma jsem se ostříhala znovu a lépe.
  Krátké, rozcuchané. Ne, že bych je tak moc preferovala, ale nic jiného mi nesluší.
  Náramně. Bohužel většina kadeřnic, co znám, jsou konzervativní zaprděné nuďařky.

  superkarma: 0 23.04.2008, 11:23:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme