Rodina

Učení doma? Zkuste to!

s

„Ty jsi bývala tak chytré dítě! A jak jsi ráda počítala. Všechny jsi nás pořád nutila, abychom ti dávali příklady, třeba i několik hodin denně. Jakmile jsi začala chodit do školy, tak jsi nějak zblbla, nebo co. Prostě ta výjimečnost byla najednou pryč,“ říkávala mi moje matka celé dětství při pohledu na mou žákovskou, zvláště známky z matematiky.

Já jsem to nikdy nechápala, ale pak jsem něco podobného zažila s vlastní dcerou. Byla jsem s ní doma až do nástupu do první třídy a věnovala se jí jako nikdo. Až mi za to doma nadávali. Ale strašně mě to bavilo, zvláště po zjištění, že to baví i ji a učení jí nedá vůbec žádnou práci. V té době to byla moje absolutní chlouba, kterou mi záviděly všechny kamarádky, a která svými znalostmi a psychickou úrovní udivovala celé své okolí. Ve školce za mnou chodily učitelky a tiskly mi ruce při sdělení, že tak chytré dítě tam ještě neměly. Psycholožka na mě naléhala, aby šla dcera do školy už v pěti letech, že je na výjimečné úrovni a zbytečně ztrácí rok. Manžel se tenkrát proti tomu postavil a já jsem na něj měla hrozný vztek, že brání našemu géniovi v rozletu.

Dcera už v té době měla po domácku zvládnuté učebnice (zvlášť matiku) první třídy, jediné, co jí příliš nešlo, bylo psaní, i když i v tom byla oproti ostatním napřed. Krásně kreslila, chodila zpívat do Bambini di Praga, kam ji také vzali o rok dřív, než byla běžně povolená hranice, přijali ji do přípravky baletu Národního divadla. Sama si četla encyklopedie, mluvila jako dítě o tři roky starší a navíc byla od narození absolutně zdravá a moc hezká. Nemohla jsem uvěřit svému štěstí. Pak nastoupila do první třídy a domeček se začal pomalu bortit.

Zkrátím to. Dnes, po dvanácti letech, je stále moc hezká. Ty ostatní přednosti se ale jakoby někam vytratily. Jako by zblbla, nebo co. Prostě k tomu, aby byla stále výjimečná, jí chybí ctižádost, píle, motivace, pokora… a bůh ví, co ještě. A já si troufám tvrdit, že je to také systémem našich škol. Vím, že tam chodí všichni a někteří mají klidně dvě vysoké školy, ale taky si myslím, že kdyby byl systém jiný, má dvě vysoké lidí daleko víc. Víte, že máme skoro nejméně vysokoškolsky vzdělaných lidí z celé Evropské unie?

Domácí škola?

O systému našeho školství pochybuje stále více lidí, ne každé dítko se také hodí k tomu, aby bylo v šesti letech vytrženo z rodiny, sžilo se s třiceti spolužáky a začalo čelit světu už v osm ráno. Proto byl u nás v roce 2005 Ministerstvem školství oficiálně schválen program domácího vyučování, podle kterého mohou být děti do ukončení prvního stupně ZŠ vzdělávané doma svými rodiči. Nyní byl zahájen i zkušební projekt vzdělávání 2. stupně. To znamená, že povolí-li vám vaši žádost ředitel příslušné základní školy, můžete svého potomka učit sami doma až do ukončení základní docházky. Na 2. stupeň ale potřebujete doložit, že vlastníte přinejmenším titul bakaláře.

O povolení rozhoduje ředitel školy na základě žádosti. Bližší informace v zákoně 561/2004 Sb. § 41 (tzv. školský zákon). Vše potřebné včetně vzorové žádosti najdete na stránkách Asociace pro domácí vzdělávání, Nad vodovodem 8, 100 00 Praha 10, mobil: 723 253 023. Nejlépe je spolupracovat se školou, která už má s domácím vyučováním zkušenosti. Seznam takových škol najdete na www.domaciskola.cz

Jestliže je dítě přijato do školy a je mu povoleno individuální vzdělávání, závisí další průběh na dohodě s vedením školy, případně s určeným konzultantem. Obecně platí, že dítě je normálním žákem školy, má tedy právo na poskytnutí pomůcek jako běžný žák školy.

Jaký je rozdíl ve výuce?

Učení může být přirozenou součástí dne - místo sezení ve škole, kde se dítě učí množství poznatků bez toho, že by tušilo, k čemu jsou dobré, a mnohé poznatky nemají pro ně žádný osobní význam, může například počítat, kolik korun bude stát nákup, kolik kilometrů jsme ujeli na kole, co váží mouka, kterou dá máma do koláče. Jak dlouhý byl strom, z kterého teď táta řeže dřevo, a jakže se jmenuje? K čemu všemu se dá použít dřevo...?

Výhody učení doma

 • Podle srovnávacích průzkumů jsou výsledky doma vzdělávaných dětí lepší nebo přinejmenším srovnatelné s dětmi vzdělávanými ve škole. Nejlepší výsledky dosahují děti, které setrvají v domácím vzdělávání celou školní docházku! Jedna okolnost je totiž zcela jasná. Rodiče vytvářejí dítěti mnohem příznivější podmínky, než může vytvořit škola.
 • Pozornost. Ta se dosud nedokáže přizpůsobit požadavkům jednotlivců. Logicky, když jich je tam třicet. Učitel se část hodiny zabývá organizací vyučování, poskytováním informací, řešením problémů jednotlivých dětí, zkoušením… a je velká pravděpodobnost, že určitá část žáků v takových chvílích nedává pozor. Učitel také občas vykládá látku tak, že některé děti nechápou, o čem je řeč, zatímco jiné se nudí, protože jsou v poznání mnohem dál. Jestliže rodič učí jedno dítě, tyto situace prakticky nemohou nastat, a čas k učení je tak využíván mnohem efektivněji.
 • Ve škole probíhá největší část komunikace na nižší úrovni. Jde o příkazy, zákazy, dotazy, pokyny, žádosti o informace, informace. Navíc učitel musí svou pozornost rozdělovat mezi větší počet žáků, takže komunikace s jedním dítětem je krátká. Při vzdělávání v rodině je naproti tomu komunikace mnohem bohatší a současně i delší
 • Škola pravidelně ohrožuje dítě zkoušením, a to představuje stresovou situaci. Opakovaný zkouškový stres snižuje obranyschopnost organismu, podílí se na chronickém únavovém syndromu. U dětí, které nejsou úspěšné, se k tomu přidává fakt, že nejsou schopny mít situaci pod kontrolou a nemohou se jí ani vyhnout. Naproti tomu doma není důvod psát typické prověrky ani zkoušet klasickým způsobem.

Nevýhody domácího vyučování

Jako jediná nevýhoda je uváděn malý kontakt s vrstevníky, což se ale rodiče snaží vykompenzovat kroužky, skautem nebo setkáváním s rodinami, které také provozují domácí výuku. Všechny rady, zkušenosti  a kontakty najdete na výše uvedených adresách.

Myslíte si, že je domácí výuka lepší, nebo byste své dítě nikdy sama neučila?

   
31.08.2009 - Učení - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] kebulkaevulka [*]

  honuska — #9 Přesně,tak

  superkarma: 0 01.09.2009, 11:13:02
 2. avatar
  [9] honuska [*]

  Milé žena in,

  nemáte podobný pocit, že vaše děti toho umí méně, než vy v jejich věku?

  Protože naše škola jede podle nějakého projektu a ne podle osnov, tak má myšlenku něco jako, najdi info na internetu zpracuj a prezentuj.

  Takže když si zkopíruje něco na internetu, přidá grafiku, odevzdá - má jedničku. Ale aby se svou práci trochu naučil, to poněm nikdo nechce. Já se musela na jedničku pořádně naučit.

  Jak pak takové dítě může být připraveno např. na gympl.

  1. na komentář reaguje kebulkaevulka — #10
  superkarma: 0 31.08.2009, 23:36:42
 3. avatar
  [8] marianaant [*]

  To ani náhodou, te´jsme měli na prázdninách osmiletou vnučku, s hrůzou jsme zjistili, že neumí hodiny a není ji jasné dopoledne  a odpoledne, zato bravurně ovládá počítač. Kydž jsme koupili papírové hodiny a vysvětlovali ji to tak na nás koukala jako jaks e říká tele na nová vrata, pak někdy to věděla někdy dělala, že neví o čem je řeč, kdepak nikdy bych to nedělala, že bych dítě učila sama doma. Mám pocit , že bych skončila někde v nějakaém ústavu pro postižené.Sml68Sml68

  superkarma: 0 31.08.2009, 22:42:27
 4. avatar
  [7] kebulkaevulka [*]

  Tak to bych určitě nikdy neudělala,stačilo mi když jsem syna učila lyžovat,málem jsem ho na svahu upíchala hůlkou,když to manžel viděl,plác se přes kapsu a zaplatil instruktoraSml31Sml30

  superkarma: 0 31.08.2009, 18:47:09
 5. [6] karym [*]

  vladka006 — #5 Taky bych do toho nikdy nešla. Dítě potřebuje soutěživost, srovnání s ostatními, naučit se žít v kolektivu, umět si v kolektivu vybudovat svou pozici.

  S našimi syny se v první a druhé třídě učil můj manžel, já jsem se preventivně držela stranou. Jsem strašný pedant a puntičkář. Domácí výuku by u nás asi nikdo nepřežil ve zdravíSml52.

  superkarma: 0 31.08.2009, 09:41:55
 6. avatar
  [5] vladka006 [*]

  karym — #4 Já bych to nezvládla časově. Hlavně si nedokážu představit, že by mou náplní bylo přijít domů z práce, učit dítě, spát.

  Ne to ne, taky mám své zájmy a chci se jim věnovat i s dítětem.

  No a kdybych já měla učit dítě matiku, chudák dítě.Sml30

  1. na komentář reaguje karym — #6
  superkarma: 0 31.08.2009, 09:28:51
 7. [4] karym [*]

  vladka006 — #3 Myšlenka projektového vyučování je perfektní, ale musí se to umět.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #5
  superkarma: 0 31.08.2009, 09:17:48
 8. avatar
  [3] vladka006 [*]

  Proč úroveň klesá? Protože místo fyziky a chemie mají obecnou nauku - myslím, že se to jmenuje člověk a příroda. Málem mě z toho šlehlo.

  Nedokážu si představit, že budu chodit do práce a do toho ještě učit dítě.

  1. na komentář reaguje karym — #4
  superkarma: 0 31.08.2009, 09:14:36
 9. avatar
  [2] vladka006 [*]

  karym — #1 A největší zlo jsou učitelky, jsou to kr.vy, co si neumí srovnat parchanty. a ten náš Pepíček ale vůbec nezlobí, on se jen nechává strhnout.

  superkarma: 0 31.08.2009, 09:13:14
 10. [1] karym [*]

  Proč úroveň vzdělání v ČR klesá? Protože:

  1. Škola dostává peníze podle počtu žáků.

  2. Aby bylo využití peněz co nejefektivnější, narve do jedné třídy co nejvíce žáků .

  3. Aby přišlo k zápisu co nejvíc žáků, musí mít škola dobrou image (žádné špatné zvěsti o chodu školy nesmí na veřejnost).

  Chování žáků se rapidně zhoršilo. Většina prohřešků se netrestá právě proto, aby neutrpěla pověst školy a nevznikl názor, že tam jsou na žáky zlí, jsou tam neschopní učitelé atd. Vůbec se nedivím, že je na tom naše školství tak špatně, a bude hůř!

  Mnohý rodič tvrdí, jak hodné dítě má, že to zlobí ti druzí. Ale kolektiv dělá divy. V dobrém i ve zlém.

  1. na komentář reaguje vladka006 — #2
  superkarma: 0 31.08.2009, 06:22:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme