.

Účastníci zájezdu: Jak si vychutnat hromadný poznávací výlet a neotrávit ho sobě ani ostatním

Cestování

Účastníci zájezdu: Jak si vychutnat hromadný poznávací výlet a neotrávit ho sobě ani ostatním

Před pár dny jsem se zúčastnila poznávacího zájezdu do Říma, autobusem. Trochu jsem se toho obávala, protože fakt, že mé kroky bude řídit někdo jiný a budou je se mnou navíc sdílet další desítky lidí, které neznám, byl v rozporu s mojí představou o prima dovolené. Nakonec se ukázalo, že původní negativa se mohou stát pozitivem. Jen je třeba ctít pár pravidel.

Dobrý poznávací zájezd je obvykle postaven tak, abyste dostali hodně muziky za relativně málo peněz. To znamená, že se v podstatě pohybujete celkem rychlým tempem od bodu A do bodu Z s malými zastávkami u jednotlivých památek.

bus

 • Je třeba smířit se s tím, že za jeden den OCHUTNÁTE místa, na kterých by se dalo HODOVAT i celý týden.

Pokud to takto nechcete, tak budete muset za svým snem vyrazit prostě sami a zařídit si svůj vlastní program, jinak byste byli z organizovaného zájezdu hluboce zklamáni.

Na druhou stranu, když vyjíždíte do země, kde jste nikdy nebyli, a toužíte poznat to podstatné, jeví se poznávací zájezd tou nejlepší možností, zvlášť když třeba nevládnete místním jazykem, případně aspoň angličtinou. Ovšem ani ta vám kolikrát nezaručí úspěch. V mnoha zemích ji místní obyvatelé neovládají (např. Itálie), nebo ji prostě z principu používat nechtějí (např. Francie), držíme-li se v příkladech Evropy.

Stejně tak je poznávací zájezd vhodný pro jedince, kteří poněkud postrádají orientační smysl a jsou schopni zabloudit ve vlastním městě (když to přeženu). Pro ně je předem vytyčený program s hromadným přesunem a neustálou pozorností průvodce vyloženě požehnáním. Stačí se jen nechat navigovat a užívat si poznávání nových končin.

Aby poznávací zájezd splnil svůj účel a nestal se pro vás noční můrou, musí byt splněno několik vstupních podmínek, které bohužel asi jen tak neovlivníte. Snad částečně tím, že sáhnete po nabídce někým již prověřené cestovní kanceláře.

 • Já měla štěstí a veškeré organizační věci (místa v autobuse, příjezd, odjezd, ubytování aj.) šly jako po másle a dle předem stanoveného plánu.

Průvodce ideál

Základem úspěšné cesty je podle mě kvalitní průvodce, kterého jeho práce baví a umí profesionálně zacházet se skupinou lidí, jež je často srovnatelná s hloučkem školkových dětí.

Vlastně docela chápu, proč se některé cestovky snaží svým účastníkům zájezdu vnutit aspoň stejné kloboučky (smích).

 • U nás to tak nebylo, ale teď už vím, že příště bych se klidně podvolila, protože by to skupině ušetřilo pár vzácných chvil, kdy se někteří jedinci ztratili a bylo obtížné je v davu cizích turistů najít.

Autobus a řidiči

Další důležitou položkou je samozřejmě pohodlný a spolehlivý autobus. Ten náš byl skutečně luxusní, a co víc - řídili jej dva ostřílení sympaťáci z Moravy, kterým nevadilo, že nevracíme podšálky (smích), ale uměli i v mezičase poutavě vyprávět o svých předešlých cestách.

Navíc bravurně zvládali i úseky cesty, při kterých měl někdy člověk pocit, že si připlatil účast na horské dráze. „Prostě Itálie,“ jak pravili.

Spolucestující

No a pak je tu skupina lidí, kterou si předem nevyberete, stejně jako své příbuzné, že... Věřím, že zkušený průvodce po pár společně strávených hodinách už přesně ví, co od koho může očekávat, a snaží se předcházet nepředvídatelných událostem.

I tak je dobré, když si jednotliví účastníci zájezdu uvědomí své slabiny (pokud o nich ví) a zapracují v tomto směru na sobě, aby zbytečně neobírali sebe a své spolucestující o cenné chvíle za hranicemi všedních dní.

Stačí vlastně jediné - POSLOUCHAT a NÁSLEDOVAT svého průvodce.

Intermezzo

Můj oblíbený žonglér, komediant, klaun a kejklíř Vojta Vrtek si při svých představeních vybírá v jednu chvíli dva dobrovolníky, kteří mu pak asistují v náročném akrobatickém kousku. A jelikož v tu chvíli svůj život vkládá do jejich rukou (doslova), vždy jim říká: Kluci, zapomeňte na svou inteligenci a dělejte jen přesně to, co vám řeknu.

Proč to zde zmiňuji? Protože úplně to stejné by mělo platit pro všechny účastníky zájezdu - je třeba zapomenout na svou inteligenci (smích) a nevymýšlet, kudy by se raději mělo jít, kam jinam si odskočit na záchody atd.

Většinou to pak totiž bohužel končí tak, že někdo zabloudí, někdo se zdrží hledáním jiné toalety, než kam měl jít, a skupině pak unikne třeba zvonkohra, kterou je možné slyšet na daném místě jen dvakrát za den a průvodce to měl přesně naplánováno, protože koneckonců na této cestě není poprvé.

A co vy, milé čtenářky, byly jste někdy na poznávacím zájezdu? A pokud ano, jak jste byly spokojen? A nemáte náhodou nějakou zábavkou historku? Napište nám do komentářů, vaše názory a příběhy nás zajímají. Děkujeme.

Přečtěte si také:

   
12.05.2014 - Zahraničí - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Motty [*]

  Tak na takovýhle typ zájezdu by mě asi nikdy nikdo nedostal, jezdíme všude s mužem sami, všechno se dá předem nastudovat a ještě se mi nestalo, že bysme se v jakékoli zemi nedomluvili anglicky. V Itálii stejně jako ve Francii. Vím, že o Francouzích se říká, že anglicky mluvit nechtějí, ale my to fakt nezažili Sml80

  superkarma: 0 19.08.2015, 10:39:16
 2. [25] aknilo [*]

  Sml16

  Právě jsem přijela z poznávacího zájezdu,kde se střídaly dopravní prostředky autobus s lodí.Bylo to dost náročné,vzhledem k tomu,že se v autobuse spalo a jelo se hodně daleko.Ale, pokud to člověk skousne a dostane se na místo,kde složí svršky a pak jen vyjíždí do okolí,tak se to dá ustát, obzvlášť když je spokojen s ubytováním a stravou a jeho tip na místo dovolenou vyšel. Byl to i můj případ. A co se týká účastníků zájezdu,je třeba tolerance,za krátkou dobu se stejně nepozná, co ve člověku je,a když je vám někdo na první pohled nesympatický,může to být na konci zájezdu úplně jinak.

  superkarma: 0 25.05.2014, 16:29:10
 3. avatar
  [24] peetrax [*]

  risina — #23 to vypadá skvěle. Sml29 Hezky si to tam užijte!

  superkarma: 0 12.05.2014, 22:00:11
 4. avatar
  [23] risina [*]

  Na poznávací zájezdy (resp. na pobytově-poznávací, kdy se bydlí na jednom místě a každý den jsou výlety) jezdíme skoro každý rok a vždy jsme spokojeni, máme už 2-3 osvědčené cestovní kanceláře, o kterých víme, že mají dobrou organizaci, průvodce i dopravce. Sama bych vše tak nenaplánovala a manžel neodřídil. Loni jsme byli v národních parcích Chorvatska, předtím několikrát v Rakousku a jednou ve Švýcarsku. Letos nás čeká Skotsko - zase s 5denním pobytem zde: http://www.glenaffricholidaypark.com/

  Už se těším!

  1. na komentář reaguje peetrax — #24
  superkarma: 0 12.05.2014, 21:51:17
 5. [22] Karo Líná [*]

  Tohle mě bavilo v dobách těsně po revoluci, využívala jsem to hojně, a bylo to celkem fajn, probíhalo to bez problémů, ani s lidma problém nebyl, vyjma toho, že se za ně člověk semtam trochu styděl.

  Pak jsem spoustu let na hromadném poznávacím zájezdu nebyla, až před dvěma lety. A byla to taková čistá hrůza, že to už nebudu opakovat nikdy. Průvodce byl vůl, co opakoval každou věc stokrát (asi měl silnou sklerózu nebo co), ale to by se ještě dalo přežít (když si člověk nasadil sluchátka). Zato ti spolucestující, to bylo dílo Sml68 Někteří strávili celý několikadenní zájezd v jednom oblečení (ta vůně!), další celý zájezd jedli svoje zásoby z Česka (to byla další vůně, takový 5denní řízek je lábuš) a většina z nich měla soustavně tak pitomé připomínky a tak nejapné chování, že to se prostě nedalo vydržet. Navíc na sedadle před námi seděly dvě ženy, které po sobě soustavně lezly. Objímaly se, líbaly, mazlily..... Ne, nejsem homofobka, to ani náhodou. Vadilo by mi to i u dvou pěkných mladých lidí ve složení děvče a hoch. Do takových podmínek to prostě nepatří.

  Nevím, možná jsem s pokročilým věkem už absolutně netolerantní, ale zájezdy už budu navždy podnikat jedině a pouze na vlastní pěst.

  superkarma: 2 12.05.2014, 18:17:29
 6. [21] Marcela Macáková [*]

  ToraToraTora — #14 Ano, přesně tak jsem to myslela. Děkuji a pěkný večer.

  superkarma: 0 12.05.2014, 18:12:53
 7. [20] heledobr [*]

  Když bylo manželovi 50 let dostal od dcery jako dárek okružní jízdu Tureckem a aby mu tam nebylo smutno, zaplatila to i mně. Když jsme do Turecka dorazili a autobus s ostatníma turistama nás rozvážel do hotelů, nikdo o našem zájezdu nemluvil a tak jsme se přihlásili sami. Jaké bylo naše překvapení, když jsme se dozvěděli, že na tento zájezd jsme přihlášeni jen my dva !! I přesto se zájezd konal a bylo to úžasný - mikrobus, český průvodce,turecký průvodce a turecký řidič a my 2 !! Bylo to tuším 5x nocleh v 5ti hvězdičkových hotelech a s polopenzí - každý den jinde a najezdili jsme přes 2500 km.Nezapomenutelný zážitek !!! I náš průvodce byl moc spokojený, že si konečně v klidu prohlídne památky..

  superkarma: 2 12.05.2014, 16:23:26
 8. [19] ANUŠ [*]

  Mé poznatky z poznávacích zájezdů. Zúčastnili jsme se celkem

  pěti zahraničních poznávacích zájezdů  od

  různých cestovních agentur a měli jsme asi štěstí na průvodce, kteří měli zájem

  nám ukázat co možná nejvíce, a to i nad

  rámec programu zájezdu. Pochopitelně se na všech zájezdech také našli lidé, co

  vše kritizovali, ale s tím se musí počítat. Všem průvodcům  patřil náš dík za to, že měli s určitou skupinou

  lidí trpělivost a nenechali se otrávit.

  superkarma: 1 12.05.2014, 16:00:15
 9. [18] Bébina [*]

  Před čtyřmi lety jsem byla se sestrou na poznávacím zájezdu v Paříži. Průvodce byl úžasný, zatímco jsme koukali v jednom muzeu, šel nám vystát frontu na lístky v druhém, abychom neztráceli čas atd. Viděli jsem opravdu maximum, ale byl to maratón. My jsme byly připravené, takže pohodlná obuv, oblečení na jakékoliv počasí, batoh na záda a v něm svačina a pití na celý den, na nějaké zastávky nebyl čas. Bohužel někteří turisti si představovali něc jiného, takže tam byla rodinka s asi 6ti letou dcerkou, pro kterou tohle rozhodně nebylo, dáma s šálkou, placatými žabkami a kabelčičkou, co si myslela, že bude někde posedávat v kavárnách, obtloustlá důchodkyně s křečovými žilami, které dělalo velký problém celý den chodit a asi čtyřicetiletá žena, která dostávala záchvaty paniky kdykoliv se jen vzdálila od WC, chodit musela snad co půl hodiny. Takže každý by si měl rozmyslet, jestli má na poznávací zájezd fyzičku a jestli honění po památkách je pro něj. Protože když někdo pořád remcá a zdržuje, že musí na záchod, další si nedokáže natočit ráno vodu do PETky a musí si ji někde kupovat a třetí nezvládne vylézt kopec na Sacré Coeur, je to pro ostaní dost obtěžující.

  superkarma: 0 12.05.2014, 15:01:37
 10. avatar
  [17] peetrax [*]

  ToraToraTora — #14 (smích) (smích) (smích)

  superkarma: 0 12.05.2014, 14:55:46
 11. [16] Baa [*]

  peetrax — #12 monkee — #11 Taky si myslím, že slovo smích v monologu, ale i dialogu působí ne humorně, ale naopak trapně.Sml68

  Jinak opravdu není nad to připravit si vlastní program a vyrazit individuálně, tedy alespoň ve dvojici. Sml16Doporučuju! Samozřejmě s patřičnou znalostí jazyka a reálií poznávané země.

  superkarma: 0 12.05.2014, 14:49:12
 12. avatar
  [15] Danila [*]

  no skupinové zájazdy niesu nič pre mňaSml23

  superkarma: 0 12.05.2014, 14:44:22
 13. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  peetrax — #12 Já myslí, že se nám autorka snaží naznačit, že se směje, jelikož myslí ty vieveghovské podšálky a ne jen tak ledasjaké podšálky, protože ty první jsou vtipné, ty druhé divné a ona přeci nechce být divná. Proto použila divnou vsuvku. (smích)Sml54Sml24

  1. na komentář reaguje peetrax — #17
  2. na komentář reaguje Marcela Macáková — #21
  superkarma: 0 12.05.2014, 14:19:59
 14. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Mám ráda zájezdy, kde informovaný průvodce seznámí s tím podstatným a pak je dostatek volného času objevit místo tak, jak chci já, pěkně si ho procourat, pokoukat a nasávat genia loci bez spolucestujících. Zpravidla mi nedělá potíž se zorientovat v cizím městě a k autobusu trefím.

  superkarma: 0 12.05.2014, 14:17:44
 15. avatar
  [12] peetrax [*]

  monkee — #11 já jsem měla zato, že to je myšleno tak, že se tomu směje sama autorka, ne, že se máme smát my. Sml14 Ovšem v rozhovoru by to (smích) bylo logičtější, ne v monologu. Takže divný je to tak jako tak. Sml80

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #14
  2. na komentář reaguje Baa — #16
  superkarma: 1 12.05.2014, 13:56:40
 16. avatar
  [11] monkee [*]

  Prosila bych v příštím článku vynechat vsuvku "(smích)". Buď to vtipné je a zasměju se i tak, nebo to vtipné není a žádná závorka mě k smíchu nepřinutí. Což byl zrovna tento případ.Sml68

  1. na komentář reaguje peetrax — #12
  2. na komentář reaguje Baa — #16
  superkarma: 2 12.05.2014, 13:42:53
 17. avatar
  [10] Pentlička [*]

  Na poznávací zájezdy autobusem (do New Yorku i letadlem) jezdím docela často a mám většinou příjemné zážitky. Mám ráda informované průvodce znalé příslušné země a jejího jazyka a taky mám ráda spolucestující, kteří jsou disciplinovaní a neztrácejí se a neopožďují a věčně neremcají.

  superkarma: 0 12.05.2014, 12:24:20
 18. [9] Klára Křížová [*]

  Jinak je mi líto průvodců, občas mají klienti takové požadavky a nároky, že je to šílený!!! To by mohl být seriál absurdit -mám mezi průvodci kamarádky

  Třeba stížnost "Proč mě, majiteli dopravní firmy  říká ten čičmunda z jídelny ráno Hallo Amigo a přiblble se směje???... jděte to okamžitě řešit!"....

  superkarma: 1 12.05.2014, 12:12:17
 19. [8] Klára Křížová [*]

  účastnící zájezdu je občas pěkná skupina!!! Na jednom zájezdu jsme se s jednou móc chytrou paní málem popraly Sml30

  superkarma: 0 12.05.2014, 12:09:07
 20. [7] Rikina [*]

  Marcela Macáková — #6 moje zkušenosti s průvodci jsou celkem zábavné - když jde něco "jako po másle" a podle plánu, je to spíš výjimečný jev. Zatím se mi osvědčilo býti připravena a moc se nedivit ničemu. Sml57 Zažila jsem i situaci, kdy účastnice zájezdu si, pravda, vlastní nešikovností, způsobila úraz, a kdyby jí ošetření a lékařskou pomoc nesehnali ostatní, tak by asi zůstala tak, protože průvodkyni to jaksi nezajímalo. Sml80 To je ovšem dost krajní situace. Nicméně je běžné, že průvodce co nemá napsáno na papíru, tak neví, a zhusta se až na místě zjistí, že se například mělo předem objednat hromadné vstupné, to se neudělalo, takže teď to bude jednak dražší, a druhak nemůžou jít všichni pohromadě, tím se akce protáhne a už nebude čas jít ještě jinam tak, jak bylo plánováno. Sml80

  superkarma: 0 12.05.2014, 12:02:24
 21. [6] Marcela Macáková [*]

  Rikina — #2 Jaj, to mě trochu odrazuje od dalších výletů, asi jsem skutečně měla nevšední štěstí na průvodkyni. Díky za postřeh. Hezký den.

  1. na komentář reaguje Rikina — #7
  superkarma: 0 12.05.2014, 08:57:07
 22. [5] prababka [*]

  Brusel prakticky bez pamětihodností jsem zhlédla kvůli zcela nepřipravené průvodkyni, kromě hlavního náměstí ještě s ní a pak v malé skupince bloudících samostatně nalezeného čurajícího panáčka , zato nás paní provlekla v horku perifériemi s muslimy, žebrajícími Rusy apod.Žádné Atomium , paláce, nic .No a nástup klusem do autobusu..Pokud víte, že zjemńující vyjádření je eufemismus, tak jsem poznala dvě nezapomenutelná místa, v Rumunsku pod názvem hygienická zastávka to byla rozpadající se dřevěná kadibudka s nepopsatelným okolím a jednou trubkou s čůrkem vody opodál + žebrající děti okolo, v Rusku tzv.sanitární punkt byl suterén v  paneláku  s WC rezavými plechovými kabinkami bez dveří.Píšu spíš o podmínkách na poznávacích cestách, na souputníky jsem měla většinou štěstí, často to byli prima kolegové z práce.

  superkarma: 0 12.05.2014, 08:46:24
 23. [4] prababka [*]

  Brusel prakticky bez pamětihodností jsem zhlédla kvůli zcela nepřipravené průvodkyni, kromě hlavního náměstí ještě s ní a pak v malé skupince bloudících samostatně nalezeného čurajícího panáčka , zato nás paní provlekla v horku perifériemi s muslimy, žebrajícími Rusy apod.Žádné Atomium , paláce, nic .No a nástup klusem do autobusu..Pokud víte, že zjemńující vyjádření je eufemismus, tak jsem poznala dvě nezapomenutelná místa, v Rumunsku pod názvem hygienická zastávka to byla rozpadající se dřevěná kadibudka s nepopsatelným okolím a jednou trubkou s čůrkem vody opodál + žebrající děti okolo, v Rusku tzv.sanitární punkt byl suterén v  paneláku  s WC rezavými plechovými kabinkami bez dveří.

  superkarma: 0 12.05.2014, 08:40:35
 24. [3] Rikina [*]

  Kromě toho doporučuju necestovat sám, leč alespoň ve dvojici. Jinak vám v autobuse přidělí spolucestujícího, a to je jen pro silné nervy, neb mít těsně vedle sebe cizího člověka po mnoho hodin - program takového zájezdu vesměs obnáší spoustu hodin sezení v busu, a jen několik málo hodin na prohlídku čehokoliv - to je někdy na vraždu. Sml57 Posledně byl na sedadlo vedle mne přidělen pán asi tak 200 kg živé váhy. Nutno dodat, že zpocené a ufuněné váhy... naštěstí jeho choť to nepřenesla přes srdce, a tak byl vyměněn za útlou 16letou dívku. Ta si celou cestu poslouchala hudbu z mobilu, a skoro bych o ní nevěděla, kdyby neusnula a nezačala mi padat na rameno a posléze i do klína. Sml30 Takže doporučuji mít spolucestujícího, na kterého je člověk zvyklý a snese ho mít celou dobu až intimně blízko. Sml80

  superkarma: 1 12.05.2014, 07:11:12
 25. [2] Rikina [*]

  Mno, když jsem byla naposledy na poznávacím zájezdu, ztratila se paní průvodkyně se všemi turisty, kteří se jí svěřili a chtěli se nechat jen navigovat. Sml57 My, co jsme pohrdli společným programem, šli jsme po vlastní ose, a dostavili jsme se všichni včas a přesně na určené místo, jsme nakonec museli vlastními silami zorganizovat pátrací skupiny, vyslat je různými směry a zbytek zájezdu byl úspěšně nalezen po více než hodině. Sml80 Paní průvodkyně pravila, že v tom městě byla naposledy před 15 lety a ono se to tam nějak změnilo... Takže pokud pojedu někdy příště, beru opět svůj osud do vlastních rukou, a svou inteligenci si s dovolením ponechám. Sml24

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #6
  superkarma: 1 12.05.2014, 06:37:48
 26. [1] kantor10 [*]

  nepřeháníte-moje žena dokáže ve městě zablouditSml30

  superkarma: 0 12.05.2014, 06:19:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme