Pobolívá vás zub a vy návštěvu u lékaře stále odkládáte? Tlumíte bolest hrstmi prášků, vyplachujete si ústa heřmánkem nebo dokonce alkoholem? Na noc si dáváte na oteklou tvář obklady a žvýkáte „zaručeně“ léčivý hřebíček? Chyba! Takhle se vám zkažený zub určitě nevyléčí a vy stejně nakonec skončíte v zubní ordinaci. A měli byste si pospíšit. Od roku 2009 totiž zaplatíte u zubaře mnohem víc peněz než dosud.

Stomatologická komora nyní přichází s návrhem platit i za běžné plomby, které se dosud hradí ze zdravotního pojištění. Podle prezidenta České stomatologické komory Jiřího Pekárka by o ceně plomby rozhodovala každá ordinace sama, a to podle vlastních nákladů. Plomba by tak vyšla na 240 až 450 Kč. Děti do 18 let by za zákrok nic neplatily.

Zdravotní pojišťovny nyní platí zubařům 162 Kč za jakékoli množství plomb aplikovaných na jednom zubu během roku. Přitom náklady na jednu plombu jsou zhruba 350 Kč. Pokud se plomby nebudou hradit ze zdravotního pojištění, ušetří se asi 1,5 miliardy Kč a tyto peníze by se pak mohly věnovat na prevenci o chrup dětí do 18 let.

Platby pacientů nyní tvoří 25 % příjmu zubní ordinace a 75 % dostávají od zdravotních pojišťoven. Pokud zubaři prosadí své plány do reformních zákonů, přiblíží se platby pacientů 40 %. Přitom se od Nového roku začnou platit poplatky u lékařů i u zubařů.

Poctivě si po každém jídle čistíte zuby? Používáte dentální nit? Jak často preventivně navštěvujete zubní ordinaci? Souhlasíte se zvýšením plateb za plomby, pokud se ušetřené peníze použijí na prevenci u dětí?

Reklama