Čtenářka Slavuska nám poslala příspěvek, ve kterém vyjmenovává několik případů, kdy byla nejlepší houbařkou v širokém dalekém okolí. Díky Vám Slavusko za příspěvek

Zdravím všechny čtenářky.

K houbaření jsme měla vždycky velmi blízký vztah, bavilo mě chodit po lese, a hledat houby. Miluju ten adrenalin, jít lesem v napětí, kolik hub najdu. Sbírám ale jen hřibovité houby, které mají na spodní straně klobouku rourky, ke všem lupenatým jsem nedůvěřivá, a uznávám z nich jen žampiony koupené v obchodě.

Ačkoliv jsem celkově velice líný člověk, tak jednou z mých zálib je čištění a krájení hub, tato činnost je u nás doma moje, a byla, i když jsem bydlela ještě s mámou.

Historek spojených se sbíráním hub mám několik. Začala bych asi naším školním výletem v primě, to je na 8letém gymplu ekvivalent 6. třídy. Byli jsme na 4 dny v Prachovských skalách, v jednom penzionu s chatovou osadou, přímo na břehu rybníka. Začalo to už první večer, hráli jsme povinně volejbal, mě to nebavilo, já mám raději více běhací hry. Tak jsem se při čekání na střídání šla jen tak podívat za blízký velký keř, a za ním jsem objevila nádehrný pár velkých křemenáčů. Naše třídní, taktéž vášnivá houbařka, mě hned zahnala hrát, a šla prozkoumat okolí..ale nic nenašla. Své křemenáče jsem jí věnovala, nechtělo se mi z pokojíku dělat sušárnu hub, spolubydlící by asi nadšené nebyly. Během dalších dní při procházkách, jsem našla ještě hodně hříbků, zdaleka nejvíc z celé třídy. Většinou jsme totiž nechodila po cestiče jak ostatní, ale šla jsem o kus dál lesem, třídní mě v tom, s vidinou kopy hub, podporovala.

A kde a za jakých okolností se mi ještě podařilo najít houby? Doteď si vzpomínám, jak jsme na prázdninách v Hostýnských vrších,s mámou, tetou a strejdou, našli poslední den na túře obrovského zdravého praváka, a vyrůstal přímo ze svahu u poměrně frekventované turistické trasy, kde jsme potkali desítky lidí..nechápu, že si ho někdo přede mnou nevšiml. A první den tého dovolené jsme se šla podívat do nejbližšího houští za chatkama, a přinesla jsem plnou náruč babek. Pro někoho jsou sice podřadné, ale já osobně na omáčku z babek nedám dopustit.

Na další dovolené, v Beskydech, jsme jednou šli poměrně dlouhou túru, a nejtěžší úsek vedl do prudkého kopce kolem potoka, spíš skoro tím potokem. No a já během té cesty zakopla o nějaký kámen, upadla jsem, a rozplácla jsem se přímo před krásným pravákem..rodina si ze mě dělala srandu že i během pádu hledám houby,.a na další túře během této dovolené, jsem se hnána nějakým instinktem, rozhodla podívat do jedné nenápadné štěrbiny ve svahu u cesty, mezi kořeny stromu, a k údivu svému i ostatních jsem tam objevila napresovaného docela velkého praváka.

Co mám děti, tak už to s houbařením není takové, ale párkrát jsme přece jen byli, a celkem úspěšně. Jo a nikdy nezapomenu na svoje houbaření v roe 2009, kdy jsem byla krátce těhotná se starším synem. Rozhodli jsme se  smamkou jet na houby, do Řevničova, kde je les blízko nádraží. Že si jen projdeme les, a pojedeme. No nenašli jsme ani ťuk, jelikož bylo zrovna velké sucho, ale já, zmožena typickou prvotrimestriální únavou, jsmee si na půl hodiny musela lehnout do mechu, a vyspat se. Máma zatím neúspěšně hledala sama. I vlak nám kvůli mému spánku ujel.

 A ještě nakonec, co ráda vařím z hub? U nás jednoznačně bede bezmasá smetanová omáčka. Hodně, opravdu hodně hub, nakrájených na plátky, osmahneme na oleji, po chvíli zalijeme vodou, osolíme, opepříme, přidáme nové koření a bobkový list, povaříme, dokud nejsou houby měkké a nakonec přidáme 2 zakysané smetany, rozmícháme, a pak dochutíme octem dle chuti. Tuhle omáčku jíme s knedlíkem, a nejlepší je jednoznačně z babek, popř. ze směsi babek a praváků.A na houbách opravdu nešetříme, na půl kastroku dávám minimálně 4 plné hrstě sušených, nebo 10 hrstí čerstvích, i více, podle toho, kolik najdeme.

slavuska.


Houby a já!

  • Napište , co pro vás houby znamenají.
  • Co máte kolem hub rády. Popřípadě nerady.
  • Kam a s kým je chodíte sbírat, nebo co vás při jejich sběru, přípravě, čí konzumaci potkalo zajímavého.
  •  Můžete to podpořite i aktuální fotodokumentací, videodokumentací i zvukově.
  • Cokoliv se týká hub, posílejte na e-mail:

redakce@zena-in.cz

Dnes na konci editace, tedy kolem 16. hodiny, jednu z vás co mi napíše, odměním něčím, bez čeho se pořádný přítel hub neobejde. Kapesním atlasem hub a nožíkem se štětečkem na čištění hub. Tak se těšte a pište.

houby do kapsy

Reklama