Bulvár

U mě dobrý, u něj taky!

Dannyho parťáci. Podraz. Snad všichni znáte vlídné filmové příběhy rafinovaně promyšlené škodolibé pomsty. Také hrdinové nového filmu režiséra Jana Hřebejka U mě dobrý spojili své síly a vymysleli chytrou lest na partu podvodníků, kteří obrali jejich kamaráda o „těžce“ vydělané úspory na dovolenou s milenkou.

Film s podtitulem Komedie z divokých devadesátých let, který vstoupí na plátna našich kin už příští týden ve čtvrtek (15. 5.), vzešel z autorské dílny Petr Šabach (námět) – Petr Jarchovský (scénář) – Jan Hřebejk (scénář, režie).

„Na filmu jsme spolupracovali v osvědčené sestavě,“ vysvětluje režisér Hřebejk. „Po určité době jsme se s Petrem Jarchovským rozhodli vrátit  k některým povídkám našeho kamaráda Petra Šabacha. Se svou tvorbou stál už u zrodu naší spolupráce na muzikálu Šakalí léta, tak i u našeho velkého úspěchu s Pelíšky.

Po následujícím období, kdy jsme s Jarchovským realizovali vlastní, dramatičtější témata (Horem Pádem, Kráska v nesnázích anebo Medvídek), jsme se vrátili k Šabachově poetice a pokusili se vytvořit žánrový film – komedii – která by s odstupem reflektovala dobu, jakou jsme prožívali v 90. letech,“ řekl režisér Ženě-in.

A dodává: „Není to jen mejdan na Vltavě. Rozvíjeli jsme zápletku jedné z Šabachových povídek, přenesli ji do nové doby a obohatili o některé vlastní motivy, nebo o náměty jiných Petrových povídek...“

Tvůrci filmu měli hned od počátku jasno, že do hlavních rolí obsadí Bolka Polívku a Jiřího Schmitzera. Další obsazení vzniklo na základě výběru celé řady asistentů a v neposlední řadě i mnoha kamerových zkoušek. „Ve filmu si zahráli jak skvělí profesionálové, tak i řada neherců,“ prozradil Hřebejk Ženě-in. „Svou roli taky sehrálo to, že sám obývám pontonový domek na Vltavě, a tak mi prostředí vůbec nebylo cizí.“ I z tohoto okruhu lidí vybíral režisér do filmu typické figurky.

Téma
Film U mě dobrý je situován do 90. let, do porevoluční doby našich prvních nesmělých krůčků na novém, neprobádaném území rašícího kapitalismu v Čechách. Obyčejná šestice přátel, zahrádkářů a rybářů, se schází v malebné přístavní hospodě U Buddyho (skutečně existuje) na Libeňském ostrově.

Jejich klídek, který vyplňují hrou desetníkového mariáše, skončí ve chvíli, kdy se jeden z nich – Kája (Miroslav Vladyka) – stane obětí falešných hráčů z Vysočanské tržnice. A tak vezme partička (Jiří Schmitzer, Lenka Vlasáková, Josef Somr, Vladimír Javorský, Petr Forman, Mario Kubaš, Magdalena Zelenková) spravedlnost do svých rukou.

V tržnici, kde se to hemží pochybnými existencemi (zloději, podvodníky, lehkými děvami i úplatnými policajty), se pokusí získat zpět 32 tisíc korun, které jejich kamarád vydělal ne zrovna košer vedlejšákem...

A jak už to ve vlídných komediích bývá, příběh končí happy-endem. Především dík protřelosti hráčského esa – hochštaplera a ekvilibristy Mistra Classe neboli Mrklase (Bolek Polívka), kamarádství, odvaze, mazanosti a notné dávce štěstí. 

 Budoucnost
„Jen co bude po premiéře U mě dobrý, vrhnu se na dokončení mého posledního roztočeného filmu. Premiéru předpokládám ale až na příští rok. I potom chystáme s Jarchovským další dva snímky podle Šabachových povídek,“ svěřil se se svými plány režisér. „Ten je však teď zaneprázdněný spoluprací s Ondřejem Trojanem na filmu Občanský průkaz.“

Pro samé filmování nemá režisér Jan Hřebejk už ani pomalu čas na divadlo, kterému se průběžně věnuje na prknech nuselského divadla Na Jezerce Jana Hrušínského. Občas si ale najde čas a navštíví vinný bar Bokovka v Pštrossově ulici, který vlastní spolu s dalšími umělci – výtvarníkem Stanislavem Divišem, režisérem Davidem Ondříčkem, s fotografem Tono Stanem, grafikem Alešem Najbrtem a s kunsthistorikem Janem Bejšovcem.

„Nejvíc času mi ale zabere náš Jonáš (22 měsíců)...“ uzavírá režisér Hřebejk.

   
07.05.2008 - Kultura - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] lenoška [*]

  dneska na něj jdu,mají v MB předpremieru,dostali jsme lístky od rádia Magic,tak uvidíme

  superkarma: 0 07.05.2008, 14:28:22
 2. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Poslední dobou se točí moc filmů a jen málokterý stojí za to. Zřejmě se na něj podívám až bude na DVD, moc si od toho neslibuju

  superkarma: 0 07.05.2008, 12:18:52
 3. avatar
  [1] Solei [*]

  netěším, nezaujal, mám raději filmy jako "Chléb a tulipány"

  superkarma: 0 07.05.2008, 10:27:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme