Domácnost

U ledu dlouho vydrží


Mrazy na přelomu roku přišly tak akorát, aby byla možnost uchovat ve studenu to velké množství zbylých pokrmů a napečených dobrot z Vánoc, které už se do ledničky nevešly. Přemýšleli jste však, co byste dělali, kdyby přišla obleva? Jedna varianta by byla jídlo rozdat nebo vyhodit. A nebo se zbavit podobných starostí na několik let a pořídit si domů mrazák.


Aspoň malý příruční mrazák bývá zpravidla součástí každé chladničky. U některých kombinovaných přístrojů může mít mrazicí část skoro stejnou velikost jako chladicí. Mnohé domácnosti však stále dávají přednost samostatnému mrazáku. V tomto případě si mohou vybírat ze dvou typů - zásuvkový nebo truhlicový. U zásuvkových, můžete se setkat i s pojmenováním skříňové, dáváte potraviny podle druhů - kdo by to řekl - do zásuvek.

Věci jsou v nich celkem přehledně uložené, zvlášť když máte novější typy, kde jsou šuplíky z průhledného materiálu. Rychlá orientace je totiž poměrně důležitá. Stačí krátká doba, aby se vnitřek přístroje ohřál. To nesvědčí skladovaným potravinám a po každém otevření mrazák začne pracovat na větší výkon, čímž se zvyšuje i spotřeba energie a prostor se pokrývá námrazou.U truhlicových mrazáků, pro které se také používá označení pultové, riziko rychlejšího ohřívání nehrozí. Navíc sem můžete uskladnit i velké potraviny. Celou krůtu byste do zásuvkového přístroje pěchovali jako Mr. Bean do mikrovlnky. Do truhlicového se však vejde bez problémů. Tyto typy však mají i svoji nevýhodu - hůř se v nich udržuje pořádek a ve velkém prostoru nemáte dobrý přehled, kde co je. Sice i k nim výrobci dodávají pro lepší orientaci různé koše a další doplňky, ty však pojmou pouze málo potravin.

Zatímco zásuvkové mrazáky se vejdou i do menších bytů, neboť se vyrábějí v šířce 50 a samozřejmě 60 cm, pultové potřebují mnohem více prostoru. Sice se vyrábějí i menší, které mají objem kolem 100 litrů, k nejprodávanějším však patří střední velikosti mezi 250 až 350 litry.Mezi údaje, které byste měli při nákupu mrazáku sledovat, a je jedno jestli si vybíráte vestavné či volně stojící, patří podobně jako u chladničky energetická třída. Jde o výrobek, který máte zapojený v síti neustále a na účtu za elektřinu potom poznáte, jestli patří do nejšetřivější třídy A nebo třeba do C. Rozdíl může být i několik set korun ročně.
Jistě jste si už také všimli, že na mrazáku najdete piktogramy s několika hvězdičkami. A podobně jako u koňaku platí, že čím více hvězdiček, tím lépe. Hvězdičky totiž ukazují, jaké minimální teploty lze uvnitř dosáhnout. A při nižších teplotách můžete potraviny déle skladovat. Jedna hvězdička zpravidla odpovídá šesti stupňům. U mrazáku s jednou hvězdičkou dosáhnete tedy nejnižší teploty jen - 6 stupňů Celsia, což je vhodné pouze pro krátkodobé zmrazení potravin na den či dva. U mrazáků se čtyřmi hvězdičkami klesá teplota na hranici -24 až -27 stupňů Celsia. Tady pak můžete bez problému uchovávat potraviny o nějaký ten měsíc déle, než bývá uvedeno na obalech. Ale pamatujte, že potravinám dlouhé skladování na kvalitě rozhodně nepřidá.

ilustrační foto Miele a Liebherr
   
16.01.2006 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Beruška1 [*]

  Tak já mám čtyř šuplíkový mrazák a někdy je malý. To záleží na době. V létě mám od rodičů ze zahrádky hafo zeleniny a ovoce, tak si to různě zpracovávám a zmrazuji. Třeba kvanta rajčat a paprik podusím mírně s cibulkou a pak zmrazené buď využiji na lečo coby rychlá večeře či pod maso. Zrovna tak ovoce, pak dělám celý rok různé ovocné koláče. A zrovna tak kořenovou zeleninu si hezky připravím a pak už jenom buď do polévky či omáčky. A taky když mi zbyde hotové jídlo, to se pak lehce ohřeje v mikrovlnce k rychlému obědu v době nemoci. Joj a takové ovocné knedlíky, udělat jich kolem stovky a pak jen vytahovat a uvařit. Já mrazák využiji na všechno, i na zásoby pečiva.

  superkarma: 0 17.01.2006, 15:51:54
 2. avatar
  [5] Vivian [*]

  já mám v mrazáku akorát láhev vodky a tři pytlíky mražené zeleniny...

  superkarma: 0 16.01.2006, 23:30:14
 3. avatar
  [4] Gabi [*]

  Mě připadá divné dělat si zásoby jídla jako kdyby měl přijít hladomor Samozřejmě, že trochu ovoce, zeleniny, nějaké záložní pečivo, maso a pár "krabiček" s jídlem na ohrátí je nutnost, ale mít na to samostatný mrazák Co takhle znám lidi "se zahrádkou", tak sice zmrazí všechno, ale nikdo to pak nejí. A upozornit je na to, že maximální doba skladování se doporučuje 6 měsíce a ne několik let, tak koukají dost vyděšeně Já jsem si dokonce při pořizování nové kombinované lednice zvolila menší mrazák (jen 3 malé šuplíčky) a větší chladící část. Zjistila jsem, že nemá cenu ani mrazit zásoby ovoce, protože děti se toho ani nedotknou - nesnášejí ovocné náplně do pečiva, nesnášejí pudinky ani jogurty s ovocem, stejně tak u nás nejsou k ničemu kompoty ...

  superkarma: 0 16.01.2006, 12:38:06
 4. avatar
  [1] Žábina [*]

  mě se věci vejdou do lednice i do mrazáku, na balkoně mívám vyjímečně např.ve větším hrnci polívku...samostatný mrazák bych nevyužila, tolik zbytků nikdy nemám

  superkarma: 0 16.01.2006, 09:01:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme