Každému rodiči jde především o zdraví jeho dítěte. Při nákupu bot nebo třeba výběru kvalitního ovoce. Mnohdy však zapomínají, že kvalitu není možné posuzovat jenom podle značky. Hraje tu roli celá řada dalších faktorů, na které je třeba brát zřetel.

batohyDobrým příkladem toho, jak mohou lidé lpět na známé značce je školní batoh CHI 550 od českého výrobce Topgal. Ten v roce 2007 porazil českou i zahraniční konkurenci v nezávislém testu časopisu dTest. Přestože od tohoto okamžiku uplynuly už 4 roky, rodiče stále tuto značku vyžadují.

„Lidé zkrátka a jednoduše chtějí ten skvělý batoh, který viděli v televizi,“ říká Hanka Dvorská ze společnosti Topgal. „Vytvořili jsme následovníky v této úspěšné řadě, některé dokonce na vyšší úrovni, s propracovanějším zádovým systémem a výztužemi, ale lidé stále požadují svého starého známého vítěze testu.“

3 věci, podle kterých vyberete dobrý školní batoh:

Pevná a anatomicky tvarovaná zádová část společně s dostatečně širokými popruhy ochrání zdraví vašeho dítěte. Nekvalitní batohy mohou způsobit skoliózu a další deformaci páteře vašeho dítěte. Dobrý batoh rozloží váhu učebnic rovnoměrně a tím pádem pomáhají bezpečnému vývoji vašeho potomka.

Výrazné a reflexní prvky zaručí, že bude vaše dítě dobře vidět i za zhoršených světelných podmínek. Malé děti v zimním období odchází do školy brzy ráno, ještě před východem slunce. A věřte, že ne všechny přechody jsou dobře osvětlené. Je proto naprosto nutné zajistit, aby bylo vaše dítě bylo na cestě dobře vidět.

Dobré vnitřní uspořádání umožňuje vaší ratolesti udržovat své pomůcky v pořádku. Pořiďte vašemu synovi nebo dceři batoh, který má dodatek vnitřních přihrádek, do kterých se vejde vše od učebnic až po láhev s vodou.

Vyznat se v dnešní nabídce školních tašek a batohů je skutečný oříšek. Na trhu nalezneme tašky, batohy a aktovky nejrůznějších tvarů, barev, způsobů výroby a s nejrůznějšími vychytávkami. Požádali jsme Hanku Dvorskou ze společnosti Topgal, aby nám řekla několik rad, podle nichž vybrat kvalitní batoh tak, vašemu dítěti nepoškodil zdraví a dlouho vydržel.

Aktovku ve školách nahrazují školní batohy. Z čeho to vychází? Je tu nějaký objektivní důvod, nebo jsou prostě a jednoduše in?
Nebudeme si nic nalhávat, pro spoustu dětí je aktovka prostě a jednoduše staromódní. Je tu ale i celá řada funkčních výhod. S batohem se v porovnání s aktovkou snadněji manipuluje, jejich nošení je pohodlnější a zpravidla se do nich vejde více věcí. Rodiče často volí batohy z ekonomických důvodů - mají delší životnost.

Mění se nějak nároky, které dítě na batoh klade, s tím, jak roste?
Samozřejmě. Děti se v průběhu školy mění, vyvíjí se jejich potřeby a měnit by se měl i jejich batoh. Pro nejmenší školáky, tedy žáky prvního stupně máme určenou řadu CHILLI. Batohy pro prvňáčky jsou lehčí, nižší a mají širší základnu. Díky tomu jsou stabilnější a snadněji se s nimi manipuluje. Pro druhý stupeň základních škol jsou pak vhodné studentské a školní batohy z kolekcí Street HIT a Euforia. Ty jsou objemnější a lépe reflektují vkus dospívajících.

batohyJaká by měla být hmotnost školního batohu?
Měl by být co možná nejlehčí. Maximální hmotnost smí dosahovat 1200 gramů u aktovek pro první stupeň, 1400 gramů pro stupeň druhý.

Je evidentní, že nekvalitní batoh může způsobit dítěti zdravotní problémy. Jak by měl vypadat bezpečný batoh?
Základem je vždy vybírat pouze speciální školní nebo studentské batohy. Ty mají odlišnou konstrukci a v lecčems se podobají dřívějším školním aktovkám. Tím pádem dětskou páteř nepoškozují, ale naopak přispívají k jejímu zdravému vývoji. Jejich hlavní výhodou jsou pevná, anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké, polstrované popruhy, které rozloží váhu učebnic rovnoměrně na celá záda a nekřiví páteř. Je ale zároveň nutné dodat, že batoh musí být správně používán. Pokud dítě například nosí batoh na jednom rameni, záda mu bude ničit ať je sebevíce kvalitní.

Jak moc by měl rodič při vybírání batohu dát na požadavky samotného prvňáčka?
Je nutno mít na paměti, že malý školák je především dítě. Batoh si vybírá podle toho, co se mu líbí, čím se bude moci chlubit. Je dobré, aby bylo dítě při výběru batohu a mohlo do něj mluvit, ale rodič by měl mít vždy právo veta. Při výběru batohu zkrátka vždy myslete především na zdraví vašeho dítěte. I když se bude vaše ratolest vzpouzet, pořiďte potomkovi batoh s reflexními prvky, aby byl dobře viditelný.

Doporučujeme: Nabídku a zajímavou slevu najdete na stránkách www.topgal.cz

Reklama