Bulvár

Týrání zvířat: Ú čel světí prostředky

Zvířata nás provázejí od pradávna. Ta první jsme domestikovali někdy na přelomu starší a mladší doby kamenné, pravděpodobně 12 tisíc let př. Kr. Podle vědců však důvody domestikace řady druhů zřejmě nebyly hospodářské, jak jsme se dříve domnívali, ale kultovní – domestikovaná zvířata byla chována jako oběti bohům. Teprve později je člověk začal využívat k hospodářským účelům.

Slavná „uvařená“ lajka
Prvním „kosmonautem“, který dosáhl oběžné dráhy Země, se 3. listopadu roku 1957 stala fenka lajky. Nepočítalo se ovšem s tím, že se zvíře vrátí zpět živé. Po provedení řady měření mělo být usmrceno otrávenou stravou.

Ani k tomu však nedošlo. Podle odtajněných informací lajka zemřela na přehřátí cca pět až sedm hodin po startu, protože termoregulace v kabině nefungovala správně a teplota se držela na 40 °C. Následovala tak osud řady dalších zvířat, která zaplatila životem za výzkum vesmíru před ní i později. Američané se přitom od Rusů lišili pouze tím, že používali opice.

Cesty domestikace
Některá zvířata jsme domestikovali cíleně – například tury, ovce, kozy či koně, jiná se domestikovala vlastně sama, životem v blízkosti lidských sídlišť – například psi, kočky nebo holubi. V takových případech mluvíme o samovolné domestikaci. Také míra domestikace zvířat – jejich závislost na člověku – je různá. Některá by už bez lidské pomoci nepřežila, jiná se bez problémů vracejí do přírody.

Práva zvířat
Zatímco divoká zvířata byla zpočátku považována za samostatné bytosti, někdy náležející pod ochranu bohů, ta domestikovaná se brzy stala majetkem člověka. To však samo osobě nebylo příčinou chování, které bychom dnes označili za týrání zvířete – se zvířaty se mnohdy nezacházelo jinak než s lidmi, někdy dokonce lépe. A i když některá náboženství a filosofické směry hlásaly „neubližování“, praxe většiny byla jiná. O právech člověka v moderním pojetí, bez ohledu na rasu, vyznání, pohlaví, a do jisté míry i činy, se dá mluvit až od poloviny dvacátého století. O právech zvířat se začalo vážněji diskutovat až v šedesátých a sedmdesátých letech, i když úvahy o ochraně zvířat najdeme už u Schopenhauera nebo Schweitzera. 

Umění? Umírající pes
Kostarický umělec Guillermo Habakuk Vargas se proslavil „dílem“, které předvedl na vernisáži výstavy v galerii Códice v Nikaragui. Hlady umírající fenku přivázal do rohu místnosti a nad ni ze psích sucharů vyskládal: „Jsi to, co čteš.“ Fenka v průběhu výstavy zemřela.

Padesátiletý umělec sklidil doslova vášnivou kritiku – byl nazván „zvířecím Mengelem“ a lidé po celém světě sepsali řadu protestních petic. Vargas se však hájí. Jeho úmyslem prý bylo poukázat na to, že v Kostarice každodenně umírají desítky tisíc toulavých psů a nikoho to nezajímá. Zatímco když jedno takové zvíře vystaví, všichni hned křičí. Podle Vargase jeho „artefakt“ poukázal na obrovskou přetvářku mezi lidmi. A ochránci zvířat by místo protestů měli raději přispět třeba na budování útulků nebo kastraci toulavých zvířat.

Fenka, kterou pro umělce chytily děti, prý byla nemocná, a stejně by zemřela někde na ulici. Takhle byla „jen“ půl hodiny přivázána na výstavě.

Zdroj: ZDE

Dědictví osvícenců
Moderní doba přináší ve vztahu ke zvířatům řadu paradoxů – na jednu stranu je stále poznamenána dědictvím humanismu a osvícenství – ač například Voltaire a Jean-Jacques Rousseau týrání zvířat kritizovali, obecně bylo blaho člověka ospravedlněním pro cokoliv – na druhé straně je přeplněna sentimentem lidí, kteří často ani v bližším kontaktu se zvířaty nežili, maximálně vlastní domácího „mazlíčka“, ale oddaně bojují za to, co považují za „zvířecí práva“.

Od sentimentu ke lhostejnosti
Právě tito „bojovníci za práva zvířat“ jsou často a zdaleka ne vždy neprávem obviňováni z neznalosti, výběru líbivých témat, plytkého sentimentu a podle řady odborníků napachájí více škody než užitku. Skutečná ochrana zvířat totiž vyžaduje hlubokou znalost problematiky. Na druhé straně je zde, a zdaleka nejen v rozvojových zemích, patrná ignorance a neochota řešit problémy zvířat – nedokonalou právní úpravou počínaje, přes neochotu týrání zvířat stíhat, až po prostou lhostejnost lidí, kteří se nezajímají, jestli jejich oblíbená kosmetika byla či nebyla testována na zvířatech.

Více zde: http://animalrights.webz.cz/
http://www.ochranazvirat.cz/czech/

Chcete vědět, jaká kosmetika a výrobky pro domácnost nejsou testovány na zvířatech?

Zajímáte se při nákupu o to, jestli prostředek nebyl testován na zvířatech? Co si myslíte o využití pokusných zvířat v medicíně? A v kosmetice? Co říkáte „dílu“ kostarického umělce? Jíte potraviny z velkochovů? Nebo jste rovnou vegetariánka?

   
14.11.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [101] Ťapina [*]

  Dašenka: Já jsem ten spot neviděla, ale pokud pod tím neběželo upozornění, že se jedná o čin v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, tak je zveřejnění takových záběrů trestným činem

  superkarma: 0 15.11.2007, 17:59:23
 2. avatar
  [100] Dašenka [*]

  Dneska jsem četla v novinách, že Rada pro TV vysílání chce Nově udělit pokutu za odvysílaný spot ze SR, jak mladík ubyl svého německého ovčáka tyčí a druhý ho natočil na mobil. Prý to byl brutální spot v hlavním vysílacím čase a mohly ho vidět děti. To, že děti ve zpravodajství vidí školní odstřelovače, zabití japonského kameramana v Barmě a další "krváky" zřejmě nikomu nevadí. Myslím, že TV udělala dobře, když spot odvysílala, protože pokud budeme nad takovou brutalitou zavírat oči, nic se nezmění.

  superkarma: 0 15.11.2007, 17:43:55
 3. avatar
  [99] Kimmy [*]

  pajda 60: ja mam sesternicu (zije na Slovensku ) a ona, ked mala desat a pol roka, tak si dala Novorocny zavezok, ze nebude jest VOBEC ziadne maso, a doteraz jej to vydrzalo (buduce leto uz bude mat sedemnast). Neje ani kuracie, ani ryby, ani parky (pokial viem), ani slaninu ani nic take. A to je pritom sama v celej sirokej rodine... no ale ona chce byt veterinarkou a ma strasne rada zvierata, a pritom je aj velmi sikovna, takze jej to predsvzatie asi vydrzi.

  superkarma: 0 15.11.2007, 06:47:59
 4. avatar
  [98] Kimmy [*]

  Co říkáte „dílu“ kostarického umělce?

  No, spomenula som si pritom na pripad, ktory sa stal asi pred piatimi rokmi tuna v Toronte. Nejaky chalani (boli asi traja a mali asi tak sedemnast a viac rokov, ak sa spravne pamatam), zobrali nejaku macku, nozom jej zaziva odrezali kozu (doslova ju zdrali z koze) a potom jej este stale zivej ziletkou odrezali hlavu. Vsetko toto svinstvo natocili na video, ktory sa potom akymsi sposobom dostalo do ruk policajtov. Policajti zacali za to voci nim trestne stihanie a fotku jedneho alebo dvoch (uz si presne nepamatam) s tych hajzlov zverejnili v televizii na spravach. Vysetrujuci policajt vraj povedal, ze cosi take rusive (pouzil slovo 'disturbing', ale ja neviem, ako sa to da lepsie prelozit, slovniky uvadzaju len toto) za svojich x rokov praxe este nevidel. Nakoniec ich vsetkych chytili a vysvitlo, ze tito nicomnici to vraj tiez robili ako nejaky "umelecky projekt". Tak, vzhladom k podobnemu zanru (tkzv. "umenie" ) a k istym podobnym okolnostiam (smrti dotycnych hlavnych zvieracich akteriek) som si na tento pripad znova spomenula. Asi tolko k teme.

  superkarma: 0 15.11.2007, 06:30:31
 5. avatar
  [97] Ťapina [*]

  vendyna: Druhá strana mince je ta, že tím, že ukázal na výstavě přestárlou hubenou fenku, která by takhle nejspíš vypadala i kdyby měla milujícího majitele, zrovna moc na toulavé psy nepoukázal

  superkarma: 0 14.11.2007, 22:43:37
 6. avatar
  [96] vendyna [*]

  Příběh o fence na výstavě mě nejdříve zděsil. Ale ten umělec měl vlastně PRAVDU!!! (z návštěv seminářů VV vím, že umělci mají i úchylnější nápady jak něco "vyjádřit") Udělat takovou "instalaci" a poukázat na problém toulavých psů, to asi chtělo opravdu velkou odvahu.

  superkarma: 0 14.11.2007, 22:31:29
 7. [93] gentiana [*]

  Ťapina: Jedna Avonlejdy má v Olomoucu obchůdek.
  Mimochodem, vypadá to, že Marionnaud přestává prodávat IsaDoru. Nevím,na čem je to testovaný, ale na zimu potřebuju švédskou kosmetiku, ony ty svině to míchaj jinak a můj ksicht projevuje ty vikingské sklony tím, že v zimě přesychá a na to ty jižanský věci nezabíraj.... A Oriflame nerada:D
  A propos, kosmetika je věc zbytná, žrádlo či léky nikoli (tedy, když odhlédnu od filosofie a řeším to prostým přežitím), tak proč to testovat na zviřátkách?

  superkarma: 0 14.11.2007, 19:05:41
 8. [92] IvikK88 [*]

  wich: zlatíčko jsi naivní jestli si myslíš, že nivea atd. netestuje na zvířatech. stačí mrknout na seznam testujících a netestujících firem na spolecnostprozvirata.cz Většina těch co netestují je opravdu hůř dostupná, ale sehnat se dá

  superkarma: 0 14.11.2007, 18:58:04
 9. [91] Rikina [*]

  Ťapina: Oriflame se dá tu a tam koupit v krámě. Ale já znám jen ty ústecké obchody. A mělo by to snad jít objednat i přes internet.

  superkarma: 0 14.11.2007, 16:58:20
 10. avatar
  [90] Ťapina [*]

  wich: Avon a Oriflame se někde prodává? Tu hru na "zavolejte své Avon lady" nehraju, kupuju zboží v obchodech. Z kosmetiky používám hlavně dekorativní, když nepočítám sprcháč, který si teda můžu koupit Niveu nebo DM. Takže L´Oreal, Rimmel, Max Factor, Astor - všichni testují

  superkarma: 0 14.11.2007, 16:55:34
 11. avatar
  [89] Ťapina [*]

  chuanita: Oni kohoutům nediktujou, kolik slípek můžou oplodnit Vejce se před konzumací nezabíjí. Takže to rozhoduje? Jestli je nutné zvíře zabít, ne v jakých podmínkách žije? Maso z jelena, který celý život běhal volně po lesích, je horší, než vejce ze slepice, která za život maximálně přešlápla z nohy na nohu? Čím dál tím líp

  superkarma: 0 14.11.2007, 16:53:20
 12. avatar
  [88] wich [*]

  Lilinka: Většina už ne

  superkarma: 0 14.11.2007, 16:13:45
 13. avatar
  [87] wich [*]

  Zejména v poslední době se velmi zajímám, co kupuju . Vadí mi testy na zvířatech, prováděné jen tak zbůhdarma . V některém odvětví medicíny nejspíš není zbytí, ale věda pro vědu, jak tu někdo popsal, se mi vysloveně hnusí. Maso jím málo, moc mi nejede, většinou máme lidi, co chovají doma a tchyně nebo drahý dostávají od nich. Maso je o poznání lepší, než ta bílá kuřata z hypermarketů.

  superkarma: 0 14.11.2007, 16:13:02
 14. avatar
  [86] Lilinka [*]

  wich: Co já vím, tak většina těchto společností sice hlásá, že výrobky netestuje, ovšem používá složky, které testované jsou. Případně si zaplatí otestování jinou firmou. Spoelčností, které vyrábějí kosmetiku skutečně "čistou" je údajně jako šafránu.

  a teď si jdu přečíst celou diskuzi, určitě bude zajímavá.

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:55:09
 15. avatar
  [85] wich [*]

  Ťapina: Není pravda, že kosmetika netestovaná je špatně přístupná . Většina z nich, i z těch levnějších, se prodává v každé drogerii. Třeba Nivea, Dermacol, Avon, Oriflame, Gabriella Salvete, Bourjois, všechny výrobky DM, Hartman Rico a spousta dalších

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:52:03
 16. [84] Asdareel [*]

  Odpovědi na otázky: 1) nezajímám 2) využití pokusných zvířat v medicíně je absolutně nezbytné a nutné 3) co se týče kosmetiky, nejsem si jist 4) dílo kostarického umělce neřeším a nekomentuji 5) jím 6) vegetarián nejsem, ale masa nijak moc nejím

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:37:38
 17. avatar
  [78] suzi.burger [*]

  ja zviratka radsi ziva

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:22:22
 18. avatar
  [76] Ťapina [*]

  Nyotaimori: čili pro vegetariána vajíčka z klecového chovu jsou menší zlo, než maso od spokojené krávy z volného ustájení

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:06:02
 19. avatar
  [74] Amálie [*]

  Testování na zvířatech jsem viděla v praxi (manžel vyvíjí léky a součástí jsou pokusy na myších) a vůbec se mi to nelíbilo. Na druhou stranu netuším, čím tohle ve výzkumu nahradit, ať už kosmetickém či lékovém. Vegeterián nejsem, neb člověk je všežravec a byť mi maso stačí i 2x za týden, mám ho ráda.


  Lajka je krásný pes a velmi nepodobný tomu na fotce.


  Serou mě výrobci kosmetiky, kteří výzkum na zvířatech zadají jiné firmě a pak na výrobky napíšou "netestováno na zvířatech". A zapomenou dodat slovíčko "námi" .


  Coby holka málem z vesnice nejsem schopná ani klepnout kapra nevo včelu. Smrtelně ublížím maximálně mouše a spol.

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:04:42
 20. avatar
  [73] Ťapina [*]

  Meander: To už je skoro jako logické úvahy nejmenovaného vyššího vedoucího pracovníka v nejmenovaném zemědělském držstvu. Ten nabádal inseminačního technika (a opakovaně, prosím), že by bylo potřeba připouštět krávy tak, aby se narodilo jedno tele denně. A vrchol je, že mu na opakované výzvy bezostyšně nebylo vyhověno

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:03:47

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [72] Ťapina [*]

  Meander: Jo, to taky

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:01:53
 2. avatar
  [71] Meander [*]

  chuanita 68: Ale to je přece blbost jako vrata.

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:01:33
 3. avatar
  [70] Ťapina [*]

  chuanita: Ale vajíčka jo Mimochodem, já nevěděla, že počet narozených kuřat je ovlivněn počtem míst v chlaďáku

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:01:10
 4. avatar
  [69] Meander [*]

  Já považuju za pokrytectví, když je někdo "ideologickým" vegetariánem, ale nosí výrobky z kůže. To je přístup jako zabít, stáhnout, maso vyhodit a do kůže se obléknout. Což je nejvíc fujky.

  superkarma: 0 14.11.2007, 15:01:05
 5. avatar
  [66] Meander [*]

  chuanita: A ty myslíš, že se jich taky o deset míň vylíhne a zabije?

  superkarma: 0 14.11.2007, 14:48:24
 6. avatar
  [65] Ťapina [*]

  chuanita: Tak dejme tomu, že ne přímo vegetariáni, ale milovníci zvířat, kteří jedí masa minimum proto, že jim je těch zvířátek líto. Ale není jim líto těch, co trpí nejvíc, je jim líto těch, co mají nejhnusnější maso

  superkarma: 0 14.11.2007, 14:47:59
 7. avatar
  [61] ivana.kuglerova [*]

  pajda (57): Tak nějak nás to v Rusku taky učili

  superkarma: 0 14.11.2007, 14:37:31
 8. avatar
  [60] pajda [*]

  Nyotaimori: ale takových je většina...znám vege jídelnu, kde mají vajíčka na slanině - pravda, jen na malém kousku slaniny a znám i "vegetariánku", která jí běžně dietní párky.

  superkarma: 0 14.11.2007, 14:12:57
 9. avatar
  [58] Ťapina [*]

  Chuanita: Já v tom taky vidím značnou část pokrytectví a víš proč? Protože jsem nikdy nepotkala vegetariána, který by řekl "já si jen tu a tam dám trošku hovězího, protože ty krávy se mají ještě docela dobře, v porovnání třeba s prasaty, ale kuřecí na to bych teda nešáhl, kuřata ve velkochovech žijou strašně" Ale kupodivu jsem potkala docela dost méně ortodoxních vegetariánů, kteří si tu a tam dají trošku kuřecího. Tak jaké mají motivace k takovému nejezení masa? Hlásají, že blaho zvířat, ale ve skutečnosti jim červené maso prostě nechutná. To bych klidně mohla hlásat, že mi jde o boj s alkoholismem a proto nepodporuju výrobce tvrdých lihovin

  superkarma: 0 14.11.2007, 13:18:25
 10. avatar
  [57] pajda [*]

  Ťapina: dodám všechny hlodavce, kteří spáchají ten trestný čin, že se nechají donést Mackem živí domů...

  K diskuzi na téma Lajka: psů, určených k výzkumu a připravených na let do kosmu bylo šest, všichni to byli toulaví psi. Z nich byl jeden vybrán a jeden byl náhradník. Protože jména byla psům přidělena až v institutu pro výzkum a nebyla známa veřejně, tak se použilo obecné označení pro psa...aspoň takhle to nedávno zaznělo v jakémsi dokumentárním filmu na dané téma.

  superkarma: 0 14.11.2007, 13:10:58
 11. avatar
  [56] Meander [*]

  chuanita: Nechci ti brát iluze, ale on je za tebe sežral někdo jiný.

  superkarma: 0 14.11.2007, 12:52:00
 12. [55] gentiana [*]

  chuanita: Tak nějak. Navíc, na výrobu štrycle chleba je potřebamíň zrní než na výrobu obdobného množství masa, ať už se to přepočítá na kila nebo na jouly. Já mám vegošství zakázané, pravda. Ale masa jím dost málo - ono mi ke štěstí nechybí, i když mi chutná. A radši holt občas obětuju nějakého toho lososa nebo slípku, než požírat pilule a chodit každý kvartál na krevní obraz, jestli žiju.

  superkarma: 0 14.11.2007, 12:40:47
 13. avatar
  [53] vládík [*]

  Ťapina: díky, to je zajímavá informace. Takže až se budu chtít nějaký proradný kočky zbavit, vím, jak na ní

  superkarma: 0 14.11.2007, 12:25:13
 14. avatar
  [52] ivana.kuglerova [*]

  Ťapina: Aha, tak ty nepoužívám. My máme obojky A od té doby, co je maj oba mí psi, tak nemám klíšťata ani já, což je proti předtím běžnému standardu cca 20 docela úleva.

  superkarma: 0 14.11.2007, 12:23:34
 15. avatar
  [51] Ťapina [*]

  ivana.kuglerova: Obojek ne, takové ty ampulky. A bývá to tam napsáno, i s obrázkama, kdyby někdo neuměl číst.

  superkarma: 0 14.11.2007, 12:14:07
 16. avatar
  [50] ivana.kuglerova [*]

  Ťapina: Jo, léků pro hlodavce je neuvěřitelný nedostatek. Což je docela paradox, vzhledem k tomu, že se často používají na testování všeho možného...

  A antiparazitický obojek pro psa fakt sejme kočku? Nějak si nevybavuju, že by to na něm kdekoliv bylo napsáno (ne že bych ho kdy zkoušela nějaké kočce nasadit, nejsem sebevrah ).

  superkarma: 0 14.11.2007, 12:11:37
 17. [49] Kikoska [*]

  Ťapina: myslela jsem léky pro lidi... a při životnosti křečka 2 roky bych spíš než drahou léčbu volila pořízení nového...

  superkarma: 0 14.11.2007, 11:27:23
 18. avatar
  [48] Ťapina [*]

  Kikoska: Hm, to je těžký. Já bych potřebovala, aby existovalo víc léků pro hlodavce, jenže kolik toho otestuješ na doživotně odsouzeným křečkovi, když žijou dva roky. To ti většina křečků ani nestihne spáchat dostatečně závažný trestný čin

  superkarma: 0 14.11.2007, 11:24:52
 19. [47] Kikoska [*]

  Co takhle testovat léky na doživotně odsouzených? Aspoň k něčemu by byli užiteční...

  superkarma: 0 14.11.2007, 11:21:28
 20. avatar
  [46] Z_U_Z_U [*]

  ivana.kuglerova: to mi připomíná jednu nedávnou příhodu... malého čas od času vezmu do mekáče, ale vzhledem k tomu, že tomu moc nefandím, je to jednou za uherák. Sedli jsme si ke stolku a vedle nás se usadila rodinka...maminka tak něco přes metrák, oba chlapečci ( cca 4 a 6 let) tlustí jak vepři, ale fakt ohavně. Každý z nich před sebou kopec jídla, taková hromada by nám stačila na tři dny. A celou dobu co to do sebe srkajíc a mlaskajíc cpali, se domlouvali, co si dají zítra. Očividně se tam chodili stravovat pravidelně. Bylo mi z nich špatně ještě druhej den

  superkarma: 0 14.11.2007, 11:16:51
 21. avatar
  [45] k@tchabinka [*]

  ivana.kuglerova: to by me zajimalo, ktery z deti by se sapalo vic. Jestli to obezni nebo podvyzivene :)

  superkarma: 0 14.11.2007, 11:14:45
 22. avatar
  [44] Ťapina [*]

  vládík: No jo, ale u kočky nejde až tak o množství. Člověk má určenou použitelnou dávku, pes má určenou použitelnou dávku, kočka má v tabulkách s osmi vykřičníky napsáno "Přísná kontraindikace" To jsou právě mezidruhové rozdíly, kvůli kterým je potřeba aby se všechno testovalo na cílových druzích. Nebo třeba antiparazitika - antiklíšťák pro dvoukilového psa zabije pětikilovou kočku.

  superkarma: 0 14.11.2007, 11:12:42
 23. avatar
  [43] idiska [*]

  ivana.kuglerova: ale to by byla dlouhá výstava

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:58:21
 24. avatar
  [42] idiska [*]

  ivana.kuglerova:(39) kdo je pro...

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:55:42
 25. avatar
  [39] ivana.kuglerova [*]

  katchabinka: Možná by bylo zajímavější uvázat tam nějakého tlustého fakana a mimo dosah mu položit hamburger... To by panečku bylo hladovějící dítě v praxi

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:48:33
 26. avatar
  [38] Aja [*]

  Ťapina: Ta Lajka tady na obrázku je skoro jako naše, viď?

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:47:41
 27. avatar
  [37] ivana.kuglerova [*]

  katchabinka: Tenhle návrh už v internetových diskusích k té výstavě padl To by teprve "poukázalo na pokrytectví lidí"...

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:47:19
 28. avatar
  [36] idiska [*]

  *Kotě*: to s tím doktorem měl být vtip...nepochopen, nevadí

  Ťapina: všechno určitě ne, ale příjde mi, že velká většina věci by se obešla bez testování na zvířetech...ale bohužel ve většině si řeknou a proč, však když je ta možnost...to mi fakt příjde barbarské, nevím, asi jsem divná

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:46:31
 29. avatar
  [35] k@tchabinka [*]

  Nyotaimori: to je daleko, prece tady urcite taky hladovi nejaky dite.:)

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:42:16
 30. avatar
  [34] závislá na čokoládě [*]

  Testovanoukosmetiku kupuji asi jako každý, testování na zvířatech schvaluji, neb mému synovi to zachránilo život Nejsnem vegetarián, maso jím a docela mi chutná. Pana fotografa bych přivázala do rohu, dala jídlo a vodu tak , aby na něho nedosáhl a dívala bych se, jak umírá. Pokud tohle uděla psovi, jsem zastáncem na hrubý pytel hrubá záplata

  superkarma: 0 14.11.2007, 10:38:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme