Zdraví

Týrám tělo cvičením, ale váha jde spíš nahoru. Proč?

fat

Potíte se v posilovně nebo pravidelně cvičíte, ale přitom ne a ne zhubnout? I když se aerobní cvičení (cvičení „za přítomnosti kyslíku“ střední intenzitou po delší dobu) doporučuje jako nejúčinnější prostředek ke snižování nadváhy, existují vědecké důkazy, že tomu tak není.

Krize – nekrize, fitness centra a posilovny si na nedostatek klientů rozhodně nemůžou stěžovat. Nevzhledné faldíky a nadbytečná kila nikoho netěší, a tak teď přes zimu budeme mít spoustu času k návštěvám posilovny a aktivitám na běžeckém nebo veslařském trenažéru či na rotopedu.

Právě tyto stroje bývají v každé posilovně velmi žádané. Lidé, kteří chtějí zhubnout, totiž spoléhají hlavně na aerobní neboli kardiovaskulární cvičení.

Aerobní cvičení

Jde v podstatě o jakékoli cvičení prováděné střední intenzitou po delší čas se zvýšenou tepovou frekvencí. Jedná se především o běh, aerobik, cyklistiku, jogging, spinning nebo i plavání, v posilovně pak tyto činnosti lze provádět na speciálních strojích.

Pravidelným aerobním cvičením se zlepšuje výkonnost kardiovaskulárního systému (plic, srdce a oběhové soustavy) a zhruba po třiceti minutách nepřetržitého cvičení se spalují tuky. Kromě toho se při pravidelném cvičení snižuje krevní tlak a hladina cholesterolu a snižuje se riziko onemocnění srdce.

Aerobní cvičení je tedy velmi zdravé pro naše tělo, ale podle nejnovějších výzkumů při něm nezhubnete, dokonce spíše můžete pár kilo ještě nabrat.

Kalorie z rychlého občerstvení běháním nevypotíte

Problémem je totiž nesprávně zvolený cvičební režim zaměřený výhradně na aerobní cvičení. Většina žen (i některých mužů) držících dietu se záměrně vyhýbá posilování a posilovacím strojům jako čert kříži a raději celý čas vyhrazený na posilovnu stráví na některém z kardiovaskulárních strojů. Obavy, že po zvedání činek jim narostou mohutné svaly jako kulturistům, jsou však naprosto zbytečné.

„Ženy často mívají předsudky o posilování,“ potvrdil klinický psycholog Victor Thompson. „Faktem však zůstává, že laická veřejnost nárůst svalové hmoty v důsledku zvedání činek předpokládá,“ dodává. Proto každý průměrný dietář šlape jako šílenec na stepperu, běhá na páse nebo vesluje. Lidé prostě berou pocení jako způsob spalování kalorií.

Kardiovaskulární cvičení nutí srdce pracovat silněji pumpováním více okysličené krve do svalů, takže plíce musí přijmout více vzduchu, aby poskytovaly kyslík. To je důvod, proč při podobných aktivitách sotva popadáte dech, zvláště pokud patříte mezi takzvané sezonní dietáře.

I když je nicméně kardiovaskulární cvičení mnohdy zcela vyčerpávající, množství kalorií, které se při něm spálí, je víc než žalostné.

Za třicet minut zběsilého veslování na trenažéru spálíte pouze asi 300 kalorií, což je o 50 méně než plátek sýrové pizzy o váze 100 gramů.

Ztráta svalů může vést k obezitě

A dostáváme se k jádru věci, jak vlastně můžete cvičením ztloustnout. Nadměrné kardiovaskulární cvičení může doslova rozdrtit důležitou svalovou hmotu, protože tělo se bude snažit za každou cenu vytvářet energii, kterou získá právě ze svalů.

Ztráta svalové hmoty kvůli nadměrnému aerobnímu cvičení pak může nastartovat klasický jojo efekt. Sice ztratíte na váze nějaká kila, když budete chodit do posilovny čtyřikrát týdně, ale v momentě, kdy zlenivíte, vaše váha opět stoupne, protože nyní máte méně svalů.

Proto je velmi důležité zařadit do cvičebního plánu i „odporová cvičení“, jako je zdvihání činek nebo cvičení na posilovacích strojích. Tím se vytváří štíhlá svalová hmota.

Zákeřné hormony

Další nepřítelem, který vám může zadělat na extra tukové buňky při cvičení, jsou hormonální změny. „Cvičení způsobuje nárůst hormonů, jako jsou kortizol a růstové hormony,“ vysvětluje profesor Paul Stewart, endokrinolog z Queen Elizabeth nemocnice v Birminghamu.

I ostatní experti upozorňují na spojitost mezi nadměrnou hladinou kortizolu a ukládáním tuků. Kortizol je stresový hormon, který připravuje tělo na celkovou pohotovost organismu při zátěžových situacích, jako jsou stresy, infekční choroby nebo velká tělesná námaha. K tomu potřebujeme mít připravenou velkou zásobu energie.

Laicky řečeno, kortizol zvýší krevní cukr, zvýšený cukr stimuluje uvolňování hormonu inzulinu, což může vést k uskladňování tuků. Vyšší produkce kortizolu je proto spjata s obezitou a ztrátou svalové hmoty.

Profesor Stewart a jeho tým z Birminghamské univerzity zkoumali také spojitost kortizolu a metabolismu těla. Zjistili, že samotné tukové buňky, zvláště tuk skladovaný v oblasti břicha, mohou vlastně vyrábět kortizol, čímž podporují pokračující obezitu.

Teoreticky: čím tlustší člověk je, tím je pravděpodobnější, že ještě ztloustne.

Vyvážené cvičení i strava

Tomu, kdo se při poslední zprávě rozhodl, že už nikdy nebude cvičit, protože to prostě nemá cenu, může pomoci poznámka profesora Stewarta: „Cvičení je dobré pro kardiovaskulární zdraví.“

To znamená, že umírněné veslování na trenažéru nebo jízda na rotopedu jsou stále velmi důležité pro naše srdce a plíce. Ale není potřeba to vzdávat, ani co se týče hubnutí. Podle výše zmíněných výzkumů prostě stačí zapojit do aerobního cvičení více posilování. Doktor Thompson navrhuje poměr tři hodiny kardio a dvě posilovací hodiny týdně.

Poslední věcí, kterou je potřeba při cvičebním režimu sledovat, je zvýšená chuť k jídlu. „Váš apetit se zvyšuje, když začnete cvičit,“ tvrdí Thompson. „Vaše tělo vám říká, že potřebujete víc kalorií, takže i víc jíte.“

Cvičíte, nebo jen držíte dietu? Chodíte do posilovny? Jste líná?

   
15.10.2009 - Hubněte - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] DomuskaJenkova [*]

  Není za co, sama vím jaký jsem měla problém najít spolehlivý obchod, co prodává kvalitní věci :-)

  superkarma: 0 25.04.2017, 16:26:28
 2. [39] Mola [*]

  Děkuji ti za tip, už mám objednáno, dívala jsem se, že to tam mají dokonce i nejlevněji :-)

  superkarma: 0 24.04.2017, 00:05:16
 3. [38] DomuskaJenkova [*]

  Já ano, beru to už dlouho a výsledky se dostavují čím dál lepší :) už bych bez toho ani necvičila, mrkni na fitness4u, nebo můžeš zajít do obchodu ve Zlíně, UH,nebo Uherském Brodě :-)[size= 12px; background-color: #3f3f3f]

  [/color]

  superkarma: 0 20.04.2017, 19:22:35
 4. [37] Mola [*]

  Zkoušel tu někdo z Vás při cvičení spalovač tuků?

  superkarma: 0 18.04.2017, 16:46:29
 5. [36] Garwa [*]

  Kromě cvičení je důležité správně jíst, jinak vyjde veškeré cvičení vniveč, vhodné jsou obzvláště fitness recepty

  superkarma: 0 29.10.2016, 11:23:14
 6. [35] Garwa [*]

  Ono to chce hlevně zkombinovat vhodnou stravu a vhodné cvičení, mě na shazování začalo platit cvičení contours

  superkarma: 0 06.01.2016, 16:25:57
 7. [34] Bébéčko [*]

  Musím konstatovat, že to byl velice zajímavý článek. "Hm, hm, hm, mrkev v zimě."

  Tak já cvičím tak, že chodím jednou týdně na břušáky (poslední 2 roky), jednou za měsíc na bowling Sml30, a jednou ročně plavat do krytého bazénu Sml15 a v létě jednou týdně na Lhotu na "núďu" taky plavat. Jinak jak jsem již psala jsem 9 let líná jak vandrák v červenci. A dietu držím bodovou, co vidím, to zbodnu. Pravdou je, že po pětačtyřicítce to už není, co to bývalo, když jsem chodívala cvičit 5x týdně, ale nikdo není dokonalý (to si aspoň říkám já). A některé ženy v mém okolí (i mladší) vypadají daleko hůř, tak na to tak nějak hřeším...

  superkarma: 0 05.01.2010, 11:23:13
 8. avatar
  [33] wich [*]

  Aby se to jednou lidem opičí láska nevymstila, ale rozumím tomu, že děti jsou dobrá výmluva pro všechno Sml22

  superkarma: 0 17.10.2009, 12:02:51
 9. avatar
  [32] wich [*]

  ajko — #31 Když si to myslíš Sml26 Já si zase myslím, že děti chtějí taky trochu soukromí a když si mamka párkrát do týdne udělá čas sama pro sebe, tak to jen uvítají Sml37

  superkarma: 0 17.10.2009, 12:00:55
 10. avatar
  [31] ajko [*]

  wich — #30  Souhlas. A měla by s nimi být doma nebo úplně jinde, ale s nima a ne někde sama pracovat na figuře.

  1. na komentář reaguje wich — #32
  superkarma: 0 16.10.2009, 19:26:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] wich [*]

  ajko — #28 Děti chtějí mít doma mámu, co je v pohodě, má své zájmy a je osobnost, nikoli nic nestíhajícího uštvaného policajta, co je jednou nohou připoután v kuchyni a druhou v prádelně. Toť zase má zkušenost Sml37

  1. na komentář reaguje ajko — #31
  superkarma: 0 16.10.2009, 11:43:42
 2. avatar
  [29] wich [*]

  ajko — #27 My se doma netolerujeme, my se respektujeme. Kdybychom se měli tolerovat, nemusíme spolu být Sml58

  superkarma: 0 16.10.2009, 11:38:03
 3. avatar
  [28] ajko [*]

  Milé ženy-in, kam píší moudré a zkušené ženy? Myslela jsem si, že i sem. Nebo moudré ženy nepotřebují psát?(Některé příspěvky jsou tak mírně řečeno netolerantní, že asi končím, nemám to zapotřebí číst.)

  1. na komentář reaguje wich — #30
  superkarma: 0 16.10.2009, 11:24:17
 4. avatar
  [27] ajko [*]

  wich — #21 dobrý den, já k tomu Vašemu blablabla. Moc Vím přeju, byste si tu dnešní figuru udržela i do šedásáti ( i více) a přeju Vám rodinu a tolerantního muže.Ale také Vám přeju hodně tolerance.

  1. na komentář reaguje wich — #29
  superkarma: 0 16.10.2009, 10:25:25
 5. avatar
  [26] wich [*]

  No a co se týče článku, tak ten nadpis je odpovědí sám. Když člověka něco nebaví, je lepší, když to nedělá vůbec. Na co se týrat cvičením, když to není žádná zábava? Sml80

  superkarma: 0 15.10.2009, 16:41:15
 6. avatar
  [25] wich [*]

  Anai — #24 Ráno by mě na cvičení nikdo nedostal. Jsem ráda, že všechny tělocviky na VŠ a hodiny ve fitku mám v podvečer Sml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 16:39:03
 7. [24] Anai [*]

  wich — #14 To je fakt, kdybych byla ochotna cvičit později večer, tak by to šlo třeba denně - jenže docházet do posilovny od sedmi večer (či ráno), jako některé mé známé, to mi prostě nějak nejde, tak asi trošku líná zřejmě přece jen budu!

  1. na komentář reaguje wich — #25
  superkarma: 0 15.10.2009, 16:23:00
 8. [23] Anai [*]

  Držím permanentně dietu, někdy zhřeším.... a cvičím v posilovně, snažím se vyšetřit čas aspoň jednou týdně, ale občas se nepodaří... Líná to asi nejsem, ale třeba doma jen tak se mi cvičit nedaří, to si najdu spoustu práce. S vahou mám problém v poslední době díky klimakteriu, tedy už jsem "po".

  superkarma: 0 15.10.2009, 16:16:35
 9. [22] Lyoness [*]

  Rikina — #19 tak tak... jen vstavam az v pul sedmy... kdyz nemusim zustat v praci dyl, dorazim domu v sedm, osm... Mam psa, takze si s ni musim hrat a prat se s ni, pak vyvencit - kdyz je takhle hnusne, ani se ji prochazet venku nechce...

  Takze je tak osm pul devaty, nez s ni zkoncim a pak mam fakt strasne moc chuti neco posilovat, behat, atp...

  Jsem rada, kdyz se jednou tydne urvu z prace driv, abych stihla jogu a o vikendu chodim do posilky nebo na kolo... No, kola si letos uz moc neuziju...

  A prosim takove to "tak vstan driv a jdi treba plavat nebo si dej pulhodinku rano" si nechce od cesty - ja jsem rada, kdyz v tech pul sedme rozlepim oci a nezaspim do prace... Nemit hafinu, zaspavam pravidelne... Sml22

  superkarma: 0 15.10.2009, 15:44:31
 10. avatar
  [21] wich [*]

  Rikina — #19 Jak koukám, ty máš tu nejdebilnější možnou pracovní dobu, jak já říkám "ne člověk, ale otrok svého zaměstnání". Ale na nic si nestěžuješ - jsi prostě, aspoň dle tvých příspěvků, spokojená, jak jsi.

  Já reaguju na kecy o nedostatku času na sebe, protože bla bla bla a následné stížnosti na přetékající zadek... Přestože většina stěžujících si chodí do zaměstnání s průměrnou dobou konce okolo 15h a všechny mají partnera. Domácnost to tři hodiny týdně v podvečer bez maminky zvládne (moje máma od mých 9 let pracovala na stálou odpolední a taky ze mne nebyl zanedbaný výrostek). Samozřejmě něco jiného je taková vdova/rozvedená se dvěma dětmi se má co otáčet často ve dvou zaměstnáních a třetím doma - ta sotva bude mít chvilku na sebe...

  1. na komentář reaguje ajko — #27
  superkarma: 0 15.10.2009, 15:44:27
 11. avatar
  [20] wich [*]

  barkl2 — #16 Sml30 Já mám tuhle frázi prozměnu od lektorky aerobiku ještě z dob, kdy jsem byla úplné kuře Sml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 15:22:39
 12. [19] Rikina [*]

  wich — #14 kecy. Vstanu v půl šesté, v šest odejdu z domu, v devět jsem v práci, odtud odejdu opět v půl šesté, v devět jsem doma. Pokud v práci ovšem nejsem déle a nedorazím domů třeba taky v jedenáct večer. Seriály ani nevím, že existujou (ledaže si o nich přečtu na ž-in). Cvičit po deváté hodině večerní bych půl hodiny možná sice mohla, ale fakt na to nemám náladu, koukám udělat nenutnější věci v domácnosti a upadnout do postele. Video ani přehrávač DVD nemám, a i kdyby, tak představa, že takhle večer si pustím nějaké to jásavě optimistické předcvičování, je mi z duše odporná. Psa taky nemám... no jo, no. Holt zůstanu líná a posléze i tlustá. Sml57 

  1. na komentář reaguje wich — #21
  2. na komentář reaguje Lyoness — #22
  superkarma: 0 15.10.2009, 15:07:34
 13. [18] Bébina [*]

  wich — #14 Kdepak, serialy nevynechavat. Cvicim vetsinou u televize a uz to zvladam i u vareni, od ktereho je mozne si na chvilku odskocit. Par cviku, vstat zamichat, zase par cviku. Kdyz neni cas, tak to zkratim na ctvrt hodinky a kdyz ani na to neni cas, tak jeden den se nic nestane. Ale urcite nebudu doma pobihat a smejcit a kaslat na cviceni. To radsi odlozim nejakou domaci praci.

  superkarma: 0 15.10.2009, 15:01:57
 14. avatar
  [17] wich [*]

  A taky pohyb není jen cvičení - existuje tolik možností. Pro mě jsou úplně nejlepším sportem každodenní procházky a bitky se psem Sml30

  superkarma: 0 15.10.2009, 14:35:12
 15. avatar
  [16] barkl2 [*]

  wich — #14 neznáme se?? to o těch důvodech a způsobech říkal můj učitel na střední..

  1. na komentář reaguje wich — #20
  superkarma: 0 15.10.2009, 14:34:37
 16. avatar
  [15] barkl2 [*]

  Žiji svůj štíhlý život, ano asi do toho patří, že se nepřejídám, občas se pohnu od PC, chodím do posilovny, lezu na hory, plavu ve vodě...Sml32

  superkarma: 0 15.10.2009, 14:33:03
 17. avatar
  [14] wich [*]

  Bébina — #11 Kdo má zájem, na koníčky (jako je třeba cvičení) si čas najde. A není to ani o penězích ani o čase. Existuje nepřeberné množství dvdček a videokazet se cvičením, reklamu tady měla i webovka Kynychové hejbejse.cz, kde je zadarmo x videí s různým cvičením, které pro domácí použití úplně stačí. A myslím, že půlhodinku si párkrát do týdne najde úplně každý. Stačí třeba vynechat nablblý nekonečný seriál, nebo si k němu pořídit steper Sml80 "Kdo chce, najde způsoby, kdo nechce, hledá důvody".

  1. na komentář reaguje barkl2 — #16
  2. na komentář reaguje Bébina — #18
  3. na komentář reaguje Rikina — #19
  4. na komentář reaguje Anai — #24
  superkarma: 1 15.10.2009, 14:29:54
 18. avatar
  [13] Klim [*]

  U mě tvrzení o vyšším apetitu neplatí, naopak - když sportuji, chuť k jídlu mám menší. Ale do tělocvičny jdu jen z donucení, mezi poskakujícími "jsemtakúžasná" slečnami a "aspoňkilo dolů" maminami si připadám jakože se mi IQ transformuje na I"Kvok". Sml30 Zato miluji plavání - plavu třeba 45minut bez přestávky, pak ve vodě běhám. A taky miluji turistiku, chůze lesem, to je moje Sml59

  superkarma: 0 15.10.2009, 14:28:11
 19. [12] lonkue [*]

  Jsem lina, ale vzdycky v sobe tu lenost zabiju. Zivot bez pohybu si nedokazu predstavit. Beham, obcas posilovna, ale hlavne ashtanga yoga. Ashtangu muzu jen doporucit, je to to nejlepsi, co jsem kdy v zivote udelala. Praktikuji uz 2 roky a jsem vnitrne vyrovnana tilko jako lanka...Sml59.

  superkarma: 0 15.10.2009, 11:31:44
 20. [11] Bébina [*]

  ajko — #7 Jezdim hodinu do prace a hodinu z prace, k tomu jsem v praci 9hodin, staram se o domacnost (zatim bez deti, ale zato se zviraty). Chozeni cvicit nekam me nebavi, dojizdeni je desna ztrata casu a nuti to cloveka cvicit kdykoliv, i kdyz je unaveny, je mu spatne, nebo se mu proste nechce. Takze si dam kazdy den svoji pul hodinku cviceni kdyz koukam na zpravy (nebo skoro kazdy den, kdyz jdu plavat nebo jsem cely den u koni tak pak uz necvicim). Kombinuju kalanetiku s rehabilitacnim cvicenim. Hubnout nepotrebuju, ale udrzovat telo zpevnene ano, vysledky jsou videt behem par dni a hlavne je mi pak dobre po tele a kdyz necvicim tak me za par dni zacnou bolet zada.

  1. na komentář reaguje wich — #14
  superkarma: 1 15.10.2009, 10:44:30
 21. avatar
  [10] wich [*]

  Cvičení miluju. Cvičím hodně a rozhodně teda nekynu...

  superkarma: 0 15.10.2009, 10:43:07
 22. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Lyoness — #8 Jsme na tom podobně. Čokoládu nemusím, většina mých hříchů je v sýrech

  superkarma: 0 15.10.2009, 09:36:34
 23. [8] Lyoness [*]

  Jsem hrozne lina... A rada jim... Sladky mi problem nedela, ale syry, klobasky, maso, uzeniny... Mnam...

  Snazim se dostat aspon jednou tydne do fitka a jednou tydne na jogu, ikdyz bych radsi sedela doma a cucela do PC nebo si cetla...Kdyz bylo hezky, jezdila jsem ina kole - letos prvne po vice jak deseti letech... Docela me to i bavilo...

  No, bohuzel moc nehubnu... Stres stres stres - spousta prace, hnusny pocasi, malo spanku

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 0 15.10.2009, 09:18:05
 24. avatar
  [7] ajko [*]

  Je ideální mít na sebe čas a přitom dojíždět do práce hodinu, pracovat 8 a více hodin, podle potřeb chlebodárce, jezdit zase hodinu domů, starat se o rodinu a domácnost a víkendy trávit výletama do přírody, lyžováním, golfem.Ale takhle to opravdu nefunguje.

  Buď člověk peníze má a pak se může věnovat sobě a rodině a platit si chůvu a pomocnici a nebo nemá a musí vydělávat a alespoň fugovat.

  1. na komentář reaguje Bébina — #11
  superkarma: 0 15.10.2009, 09:01:10
 25. [6] vopičková [*]

  pohyb fakt funguje,pochopila jsem až hodně pozdě a to po padesátce,3x týdně jezdím na kole tak 30km a 2 aqwa aerobik,ted s jezdědím asi bude konec tak natáhnu rotoped do obýváku a budu jezdit doma a úprava jídelníčku je samožřejmě nou koment,hlavně omezit to ptoklatý sladký je to boj seloživotní,ale když se obleču,včera jsem byla u kadeřnice mám dobrý pocitSml59

  superkarma: 1 15.10.2009, 08:49:09
 26. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  To mi připomíná, že jsem ještě nesnídala....

  superkarma: 0 15.10.2009, 08:37:51
 27. [4] Hanule [*]

  Chodím na step aerobik - postavu se jen udržuji tzn. nehubnu ani netloustnu. Nyní mně čeká "cvičící" víkend, ale bojuji s rýmou a tak mi držte pěsti - ať to zvládnu.Sml16

  superkarma: 0 15.10.2009, 08:03:38
 28. [3] Rikina [*]

  Jo, jsem líná. Necvičím, a nehorázně tloustnu. Což je tristní, ale řešení prozatím neznám. Respektive znám, ale musela bych seknout s prací, přestat denně hodiny trávit ve vlaku, pak by byl čas na cvičení, nicméně do posilovny mě nikdo nedostane, to mi přijde pod lidskou důstojnost. Sml80

  superkarma: 0 15.10.2009, 06:38:11
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Porad si, ja pitomec, myslim, ze je to vsechno o prijmu a vydeji.

  superkarma: 0 15.10.2009, 02:17:33
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Podle tohoto sulinka jsou ti morbidne obezni asi z toho, ze cely dny behaji na pase.

  Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  Jo. Nepreziram se a pohybuju se. At uz na pase ( ted chodim chodit do fitka a svuj pas jsem prodala, protoze jsem na nem doma nechodila Sml31  a venku je jeste furt tezky vedro ), plavu, tancuju, cvicim podle toho, na co mam chut, ale pravidlene a nejradeji jogu. Tu miluju z celeho srdce.

  JO, jsem lina. Jak prase. Kdyby bylo po mem, nehnu se od pocitace a jim a jim. Jenze nechci vypadat jako koule.

  superkarma: 1 15.10.2009, 02:16:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme