Období sezónní chřipkové epidemie přichází a je na čase si připomenout, že v oblasti péče o zdraví máme co dohánět. Prevenci totiž často zanedbáváme, nemoci neléčíme a do práce se snažíme dojít téměř za každou cenu. Podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK pouze desetina ekonomicky aktivních lidí v České republice v případě onemocnění chřipkou do práce vůbec nechodí a jen minimum zaměstnanců využívá možnosti nechat se proti chřipce preventivě očkovat. Nejenže tak chřipku a jiné infekční nemocišíří mezi kolegy, ale ničí si i své vlastní zdraví. 

Téměř třetina ekonomicky aktivních Čechů chodí do práce vždy, navzdory tomu, že onemocní chřipkou nebo jiným virovým onemocněním a dokonce ani neuvažuje o návštěvě lékaře. „Chřipka je vysoce nakažlivé a na rozdíl od běžného nachlazení, i závažné infekční onemocnění. Šíří se kapénkovou infekcí. Z toho jasně plyne, že člověk, který chřipku přechází, ohrožuje nejenom sebe (riziko komplikací v podobě zápalu plic, zánětu srdečního svalu apod.), ale i své okolí tím, že nemoc dál šíří. Nejedná se tedy o hrdinství, ale o bezohlednost,“ zdůrazňuje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

cold

K lékaři sice zamíří v případě chřipky či virózy asi třetina pracujících, ne všichni však automaticky nastoupí na neschopenku. Jen 15 % čerpá dočasnou pracovní neschopnost, stejná část pracuje z domova a každý třetí si bere dovolenou. Nejméně oslovených využívá tzv. sick days (placené dny v době nemoci).

Nejčastějším důvodem nepřerušené pracovní docházky v době nemoci jsou obavy z finančních problémů (u lidí s nižším vzděláním) a termíny zakázek a pracovních závazků (u vysokoškoláků). Základem léčby chřipky i jiných viróz je přitom právě klid a tlumení příznaků pomocí volně prodejných léků. Přecházení nemoci s sebou nese i zdravotní riziko. Opakovaná viróza bývá totiž nezřídka výsledkem špatně léčené předchozí virózy. Přecházení nemocí vede k oslabování imunitního systému a organismus se pak virem snáze znovu nakazí. „Základním protiepidemickým opatřením je vždy v první řadě izolace zdroje nákazy – tedy nechodit do kolektivu, necestovat MHD apod. Navíc, fyzická zátěž v době nemoci zbytečně zatěžuje organismus a komplikuje uzdravení. Přecházení infekce zapříčiní jednak vleklý průběh nemoci a také výrazně zvýší riziko komplikací, které mohou v případě chřipky být i život ohrožující,“ varuje MUDr. Lazák. V ČR chřipkou onemocní statisíce obyvatel ročně a komplikacím v důsledku chřipky podlehne každý rok až 1 500 lidí.

cold

Ačkoli na preventivní očkování proti chřipce v České republice přispívá řada zaměstnavatelů (31 % firem v roce 2015) a většina zdravotních pojišťoven, je tato forma prevence u nás ve srovnání s vyspělými zeměmi stále málo využívána. Zatímco v západním světě je očkování proti chřipce běžnou součástí životního stylu, Češi jakoby v prevenci chřipky zůstali v minulém století - celých 85 % ekonomicky aktivních Čechů ani neuvažuje nad tím, že by se dalo očkovat. Prevence chřipky je přitom podstatně levnější než její léčba. Buďte zodpovědní za zdraví své a svých blízkých a nechte se včas očkovat proti chřipce. Ideální doba je právě teď.

StopKampaň STOP chřipce! chce zvýšit informovanost o nebezpečí chřipky a zabránit tak dalším zbytečným úmrtím. Připojte se i Vy k petici za zvýšení proočkovanosti proti chřipce v ČR na http://www.stop-chripce.cz/pripojuji-se

Více na www.stop-chripce.cznebo na www.ockovaniprotichripce.cz

 

Graf

Téma chování lidí při epidemiích chřipek a viróz zkoumala společnost STEM/MARK v on-line šetření prostřednictvím svého panelu DIALOG. Panel je jako jediný v ČR rekrutován off-line a umožňuje dotazování obecné populace pomocí kombinace dotazovacích metod (CATI, CAWI, CAPI/PAPI). Výzkumu, který probíhal ve dnech 6. 2. – 10. 2. 2015, se zúčastnilo 511 ekonomicky aktivních respondentů (viz http://www.stemmark.cz/chovani-pri-chripce/)

Stop chřipce

Reklama