Novinky

Týden urologického zdraví varuje před zanedbáním prevence

Urologické obtíže dokážou pořádně znepříjemnit život. Jenže ne každý s nimi jde k lékaři. Právě to je chyba, na kterou se každoročně snaží upozornit celosvětový Týden urologického zdraví. Pro letošní rok připadl právě na tento týden, tedy od 14. do 18. září, a je zaměřený na nádorová onemocnění, zejména pak nádory prostaty, ledvin a močového měchýře.

Týden urologického zdraví je iniciativou Evropské urologické společnosti. Ta si klade za cíl zvýšit informovanost o závažných urologických onemocněních, zvláště o prevenci a možnostech léčby, informovat o práci urologů a novinkách v urologii. V neposlední řadě se snaží také o vymýcení studu, a tím zajištění včasné diagnostiky u všech urologických příznaků.

stolz„Obecně se dá říci, že muži po padesátém roku života by už měli mít svého urologa. Ale platí to i pro ženy,“ říká MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky Uroklinkum, a dodává: „Je důležité nepodceňovat nenápadné a často plíživé potíže s močením, náhlou poruchu erekce, nebo přechodnou příměs krve v moči.“

U mužů je nejčastějším urologickým problémem karcinom prostaty, jehož incidence významně stoupá právě mezi 50. a 60. rokem života. Proto je součástí Týdne urologického zdraví také Den povědomí o rakovině prostaty (European Prostate Awareness Day - EPAD), který připadá na 16. září. Ženy naopak trpí na záněty dolních močových cest, záněty močového měchýře a různé tipy inkontinence.

Myslíte si, že máte na prevenci ještě dost času? Podle odborníků by se prevenci rozhodně neměli vyhýbat ani mladší lidé. „Obecně mladí muži netrpí na záněty močového měchýře a urologicky obvykle nestonají. V této věkové skupině je ale nutno zmínit tumor  varlete, což je nejčastější nádor u mladých mužů ve věku 20-25 let,“ upozorňuje MUDr. Stolz.

   
14.09.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

  1. [1] Boros [*]

    Zvýšit informovanost je velice chvályhodný počin, ale ještě by to chtělo více urologů, kteří by se prevencí zabývali- jsou oblasti, kde se na neakutní vyšetření u urologa čeká i 1/2 roku. A taky by to chtělo zaangažovat praktické lékaře. je pravda, že na prevenci by si ěml každý člověk myslet sám (ta informovanost), ale neměl by se setkávat s nechutí ze strany lékařů. Co na to pojišťovny?

    superkarma: 0 15.09.2015, 06:51:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme