Novinky

Ty peníze bych vyměnila za to, abych mohla zas chodit

Přečtěte si úžasný příspěvek od naší čtenářky s nickem Miuka. Ona sama se ocitla na straně potřebných a o charitě ví své. Stajně jako o lidské zlobě, závisti a nepřejícnosti.

Chvíli jsem váhala, zda svůj příspěvek odelsat, ale k dnešnímu tématu mám co říct, neboť sama jsem byla několikrát obdarována. Už ve 14 letech se mi stal úraz a skončila jsem na vozíku. Moc jsme toho doma nevěděli a různě se tím prokousávali. Takže největším problémem byl nevyhovující vozík.

n

V současné době už konečně mám ten správný, tzv. sestavený na tělo, ale je bohužel drahý. Konkrétně mě stál 81 000Kč. Pojišťovna dala 39 000Kč a zbytek jsem si musela doplatit. Takže začal kolotoč „žebrání“ - na obci, ta přispěla a pak oslovovat různé nadace. Nejvíc mi pomohla Nadace Charty 77 - Konto Bariéry, něco jsem si doplatila ze svého.

Bariéry mi pomohly ještě víckrát, až se občas stydím. Přispívaly mi stipendiem při studiu na vysoké škole, před lety mě doporučily jednomu zpravodajskému portálu, který dělá pravidelné vánoční sbírky. Řekla jsem si: no co, o nic nejde, řeknu svůj příběh a uvidí se (no, doma jsem to radši řekla, až když bylo po všem).

Určí se částka, která se chce vybrat, pokud přijde víc peněz, přebytek se rozdělí mezi další potřebné. Peníze se vybraly (za což jsem dodnes vděčná), jen mě hodně mrzely reakce lidí v diskuzích pod článkem. Bylo to zrovna v době, kdy popravili Saddáma Husajna a někdo tam psal, že by mě měli oběsit jako jeho a spoustu podobných věcí.

Ano, lidé závidí peníze, ale věřte mi, že bych ty peníze vyměnila za to, kdybych mohla zas chodit. Takže jsem poznala, jak lidé dokážou být zlí, ale naštěstí, že ještě existuje dost těch dobrých. Ale to by bylo na další denní téma na Ženě-in. Také bych chtěla třeba handbike (to je takové kolo, kde se šlape rukama), ale stojí kolem 100 tisíc, což si nemohu dovolit a už nemám chuť se někde zase prezentovat a prosit o peníze. Navíc si myslím, že toto je takový nadstandart, já už dostala příspěvků dost a další řada lidí potřebuje mnohem důležitější věci, než je nějaký můj vysněný handbike. Člověk prostě nemůže mít všechno, že? :-) 

 A teď z té druhé stránky. I já se sem tam snažím alespoň trochu přispět. Nepiju, nekouřím, tak mě občas nějaká ta DMS nezabije. Každý rok posílám DMS, když je v televizi Dobročinná akademie s panem Svěrákem na podporu Centra Paraple. Toto centrum jsem poprvé navštívila asi před 4 lety a musím říct, že skvěle funguje a na rehabilitační pobyty jezdím jen tam. 

Mí kamarádi se od té doby pravidelně účastní běhu pro Paraple, rádi přispějí na něco, co funguje tak, jak má. Také jsem posílala DMS na povodně. Vím, je to malá částka, ale když by přispěl každý, už se z toho nějaká užitečná suma vybere. Charitě dáváme vyřazené oblečení a vždycky na Vánoce našetřím na psí granule a šup s nimi do útulku. Teď ještě něco dostanou tři králové a pak se během roku uvidí.

Vím, je spousta potřebných, vybírá se na kde koho. Já sama se necítím dobře, když vím, že mám někde žádat o peníze, ale někdy to bohužel jinak nejde. Ještě že to není moc často. Nicméně děkuji všem, kteří přispějí. Já osobně si vážím i dobrovolníků, je bezva, když vás občas někdo někam vezme. U nás na vesnici tedy ne, ale ve větších městech to funguje. A to je mnohdy stejně důležité jako materiální pomoc.

Doufám, že tento můj příspěvek nepůsobí nějak moc „ukňouraně“ a negativně, rozhodně se nechci povyšovat nad starosti ostatních lidí, každý jich má dost, jen jsem chtěla přiblížit moje občasné peripetie. Říkávám, že mám starosti jako všichni lidé, jen mám některé věci trochu složitější :-)

Ano, někdo může podotknout, že se má postarat rodina. Věřte mi, rodiče se starají, obrátila jsem jim život vzhůru nohama, ale také oni mají omezené možnosti.

miuka

Milá Miuka, děkuji za příspěvek, který rozhodně nepůsobí ukňouraně, naopak. Vyzařuje z něj síla a zároveň pokora. O lidské zlobě se můžeme přesvědčit na každém kroku, ale naštěstí je stále víc těch, kteří mají srdce na pravém místě.

Text nebyl redakčně upraven

   
06.01.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [22] bedomedo60 [*]

  dadma — #18 dadma veď o tom to je plne stebou súhlasím ale ma štve i ked ľudia zdravotníci sa spýtajú prečo to robím no jednoducho robím to preto že som zdravý a môžem darovať krv a tých čo sa ma to pýtajú považujem za hlupákov ktorý nerozmýšľajú o čom je žovot

  superkarma: 0 07.01.2014, 02:35:11
 2. avatar
  [21] denkas [*]

  kobližka — #20 No ted tady sem nahlásila Sml30

  superkarma: 0 06.01.2014, 21:50:46
 3. avatar
  [20] kobližka [*]

  denkas — #19 A komus to nahlásila? Sml58

  1. na komentář reaguje denkas — #21
  superkarma: 0 06.01.2014, 21:31:57
 4. avatar
  [19] denkas [*]

  Já to nechápu,řekla bych,že v těch pojišťovnách mají bordel,Třeba tady z pečovateláku vyhodili na skládku balíky nepoužitých ,neprošlých plínSml80Tak mi to vysvětlete.Na jedný straně se vyhazuje a na druhý nejsou peníze na potřebný věci.

  1. na komentář reaguje kobližka — #20
  superkarma: 0 06.01.2014, 18:31:59
 5. [18] dadma [*]

  bedomedo60 — #12 Manžel dříve, také daroval krev.Má i nějaké plakety.Dříve se za krev neplatilo,ale peníze bychom nikdy nevzali.Vždyť nikdy nevíme, kdy budeme krev potřebovat my sami a nebo naši nejbližší.Darovat krev pro lidi ,kteří jsou mladí a zdraví by měla být samozřejmost.

  1. na komentář reaguje bedomedo60 — #22
  superkarma: 0 06.01.2014, 17:21:47
 6. [17] Rikina [*]

  No a mě osobně to nepobuřuje. Je to velmi nepříjemný, bolestivý a dlouhodobý proces, navíc ti lidé musí procházet také schvalovacím kolečkem, než je jim přeměna pohlaví povolena, a co si budem povídat, to vše s nejistým výsledkem. Na takových operacích se toho dá hodně pokazit. Kromě toho ta změna je spíš symbolická, nelze "přešít" člověka na opačné pohlaví do všech důsledků a s plnou funkčností organismu. Sml80 Taky těch lidí není moc, rozhodně to není věc, která by ruinovala české zdravotnictví a zapříčinila nedostatek invalidních vozíků. Sml80

  superkarma: 0 06.01.2014, 16:52:39
 7. [16] Rikina [*]

  enka1 — #15 naopak, většinu jim hradí pojišťovny. Vyšetření, nejméně rok hormonální terapie, a operace přeměny pohlaví. Sami si tito pacienti hradí pouze kosmetické úpravy, pokud je tedy chtějí.

  superkarma: 0 06.01.2014, 16:41:13
 8. avatar
  [15] enka1 [*]

  kobližka — #14 Sml22Určitě si většinu hradí sami

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  superkarma: 0 06.01.2014, 15:59:33
 9. avatar
  [14] kobližka [*]

  bedomedo60 — #13 Víš,já třeba ani tu změnu pohlaví nepovažuju za nějaký "rozmar".Musí to být hrozné,žít třeba jako žena v mužském těle.A naopak.Docela ty lidi chápu,že chtějí žít plnohodnotný život.Je to podle mě stejný handicap jako přijít o nohu,nebo být nevidomý.Já jsem ráda,že to pojišťovna hradí,teda,pokud to hradí,tak dalece informovaná nejsem.

  1. na komentář reaguje enka1 — #15
  superkarma: 1 06.01.2014, 15:56:21
 10. avatar
  [13] bedomedo60 [*]

  kobližka — #7 Koblška máš pravdu a vždy ma to vytáča keď čítam že na zmenu pohlavia prispieva i nemocenská poistovňa z dôvodu že ten človek sa cíti menej cený a psichisky je na dne.Ale nikoho nezaujíma ako sa cíti človek ktorý potrebuje nejakú pomôcku napr vozík protézu a pod a musí sa doprosovat a má šťastie ked sa mu to podarí to mňa fak vie nasr.t prepáčte ale inak to neviem napísať.

  1. na komentář reaguje kobližka — #14
  superkarma: 0 06.01.2014, 15:29:52
 11. avatar
  [12] bedomedo60 [*]

  Miuka krásne si to napísala a vôbec to neni ukňourané sú to fakta z ktorími sa dene stretáš ale stretáme sa i ostatný len niektorý sa tvária že oni nič.Ja prispievam a to keď si uvedomým že dene prefajčím stovku tak nic sa nestane ked vyfajčím lem za padesátku a tú môžem venovať na charitu a vôbec to nepocítim.Ak by si každý uvedomil že ked má na cigarety pivo a podobne tak by padesátka za mesiac nebola pre neho nič ale niekomu by pomohla.Ja darujem bezplatne krv a stretávam sa stým že zadarmo proč? Ja to považujem za blbú otázku tak vždy vysvetlujem že proto aby som nekomu pomohol zachrániť život a mne chíbat nebude.Jednoducho kdo má cit pochopení a rozum tak najde spôsob na charitu kdo nemá tak má výhovorky prečo nie.Je to vždy na svedomí človeka.

  1. na komentář reaguje dadma — #18
  superkarma: 0 06.01.2014, 15:23:07
 12. avatar
  [11] kobližka [*]

  enka1 — #9 Máš pravdu...no jo,když ale při takové akci jako je třeba tebou zmiňovaný Sportovec roku,se tak "krásně zviditelní....ale když někomu zaplatí invalidní vozík,tak o tom ví jenom ta dotyčná osoba,to v TV neuvidíme...už je to jasné,jak to funguje? Sml58

  Co milionů se jenom vynakládá na všechny ty Miss a královny krásy čehokoliv a invalidní člověk aby chodil žebrat o příspěvek.

  superkarma: 1 06.01.2014, 14:21:37
 13. avatar
  [10] janaa1 [*]

  přeju abyste se už s podobnými blby co závidí nemusela v životě setkat.Skláním se před vaší silou a držím palce ať kje alespon trochu líp..věda jde stále kupředu,třeba se to jednou podaří a budete se zase moct pojhyboval sama

  superkarma: 0 06.01.2014, 13:58:37
 14. avatar
  [9] enka1 [*]

  kobližka — #7 Sml22 a taky nechápu proč zdr. pojišťovny sponzorujou různý akce (např. vyhlášení sportovce roku....), to by bylo vozíků.

  Pak mi nejdou do hlavy ceny klasických a trochu upravených inv. vozíků, nové nejlevnější auto se dá pořídit i za 140 táců = specielní vozíkSml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #11
  superkarma: 0 06.01.2014, 13:07:49
 15. avatar
  [8] fulfy [*]

  Je to hnus,co někdy lidi dokážou, tady bych se dokázal neskutečně vytočit na konkrétní osoby,protože i v rodině mam podobnej případ....

  Tobě přeju jenom všechno dobré a co nejmíň srážek s blbama a naopak lidi kolem sebe pečlivě vybírej, ti dodají sílu.

  superkarma: 0 06.01.2014, 13:00:09
 16. avatar
  [7] kobližka [*]

  Ve mě se vždycky vaří krev,když vidím,jak lidé,co jsou nějak handicapovaní musí "škemrat",aby jim byl přidělený třeba invalidní vozík...proboha,to by snad mělo být automatické!!!! Copak ten člověk si ho pořizuje pro parádu???? Asi něco jiného je,když někdo chce kontaktní čočky a přitom klidně může nosit brýle....nevím,asi jsem se špatně vyjádřila.Chci jen říct,že pokud invalidní člověk potřebuje jakoukoliiv náhradu,má se mu jí dostat.Něco jiného jsou nadstandardy,tam ať si člověk doplatí.Jinak to vidím jako totální ostudu našeho zdravotnictví,že lidí po úrazech,nemocích a jinak zdravotně postižení musí doplácet na to,co ke svému životu nutně potřebují!

  1. na komentář reaguje enka1 — #9
  2. na komentář reaguje bedomedo60 — #13
  superkarma: 2 06.01.2014, 12:22:53
 17. [6] Aesinka [*]

  S hnusnými e-maily a reakcemi se potýkají asi všichni, kdo kdy byli nějak obdarováni. Je mi z toho smutno. Možná by ti lidi, co to píšou, měli sami zkusit dělat něco pro druhé a ne těm, co pomáhají a nebo pomoc potřebují, ubližovat. Ani by na takové pitomosti neměli čas. :(

  superkarma: 0 06.01.2014, 12:05:53
 18. avatar
  [5] enka1 [*]

  Sml72

  Škaredé komentáře se objevují u každé podobné "akce", holt  mají někteří v krvi příliš žluče, takovým přeju boží mlýny, i když jinak fakt nejsem zláSml24

  superkarma: 0 06.01.2014, 11:58:39
 19. [4] dadma [*]

  To že lidé závidí a jsou hnusní znám z rodiny.Přitom si nikdo z nich neuvědomí ,že by lidé milionkrát oželeli nějaké peníze,jen kdyby byli zdraví.Milá Miuko,přeji do života již jen vše dobré.

  superkarma: 1 06.01.2014, 11:47:47
 20. avatar
  [3] PBD [*]

  sKdyby šla všechny trápení řešit korunkama-ať už vlastmíma nebo těmi skrze nadace atd. - bylo by na světě lépe.

  Některá trápení žádná finanční/materiální pomoc nevyřeší.

  Nechci nijak zlehčovat sílu dotace z nadace atd - to ne.Jen bych chtěla poukázat na to,že jsou sitace,kdy nepomůžou ani všechny peníze světa...

  A o přístupu pojištoven,uřadu atd se nechci rozepisovat - je pravda,že do toho až tak nevidím-ale informacekteré se ke mě dostanou skrze médie ohledně příspěvku,proplácení atd jsou smutné.Na jednu stranu má stát na to,aby platil naprosté nesmyly a na druhou stranu se handrkuje o každou korunu na příspěvky pro potřebné( na zdravotnický materiál,vozíky,auta atd) a už vůbe nebudu komentovat ty tabulky,které určí kdo je jak schopný se zařadit do bežného života apod - nevím pořesně tu formulaci,ale věřím,že mě chápete.

  A jak už tu psala Hanča - člověk nepochopí,co je v životě důležité,dokud mu to důrazně nepřipomene například ztráta vlastního zdraví(či někoho blízkého) nebo změna života vinou urazu,či ztráta blízkého..

  Proto bych všem přála,aby v životě měli nejvíce toho,co se koupit nedá:)

  Příspěvek není kňouravý :) Zaknourat si každý má proč -ale ne každý ten důvod opravdu má..Teda on ho vlastně nemá nikdo,když se to tak vezmě,protože knouraní nic neřeší,nezmění atd...

  Přeju všem,aby měli dostatek toho,co za penízky nekoupíme a když už je něčeho nekoupitelného méně,aby se z verou prali o to,aby toho bylo více:) Teda ta věta zní až blbě,řekla bych -ale snad chápete jak sem to myslela...

  Všem přeji hodně sil a vůle na překonávaní všemožných překážek co se pletou do cety:) Protože ať je jakkoliv,tak může být hůř- takže neklesat na myslí a važit si toho co máme,i když toho má soused více,jiný zas méně...víte jak..:)

  Omlouvám se za tu slohovku - nějak se mi to vymklo:)

  Hezký den.

  superkarma: 1 06.01.2014, 11:44:08
 21. avatar
  [2] Hanula [*]

  lidé si opravdu často neuvědomuji, jak důležité je zdraví - žehrají na blbosti a pak, když se něco stane v rodině, tak teprve jakoby procitnou - opravdu si važme svého zdraví. Vidím to ve svém úkolí, že neštěstě nechodí opravdu po horách, ale po lidech....

  Na druhou stranu mě namíchne - viz TV zprávy - maminka čtř dětí, která si vymyslela, že má rakovinu - ach ju ..  je mi líto jejích dětí, ale snad se to dalo řešit jinak.

  Miuko přeji hodně obětavých kamarádůSml67

  superkarma: 2 06.01.2014, 11:31:02
 22. avatar
  [1] glady [*]

  Jsi statečná bojovnice Sml67Sml67Sml67Sml67 Při svém trápení a starostech, nezapomínáš pomáhat druhým, byť i malým příspěvkem.

  Moc a moc ti držím palečky, ať se ti tvoje přání splní..Sml22Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 1 06.01.2014, 11:26:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme