Domácnost

Ty parchante!


Pěkný pátek všem,
 
přemýšlela jsem nad dnešním tématem a myslím si, že takový pohlavek nebo plácnutí přes zadek ve správnou chvíli má své opodstatnění. Jde o to, vystihnout právě ten okamžik.
Já občas nějakou slízla a určitě mi to nijak neuškodilo, rozhodně jsem nikdy neměla pocit, že by mě mí rodiče týrali. A stejně to praktikuji i u svých dětí.

Ale chtěla bych se s vámi podělit o jinou zkušenost.

Když šla naše starší dcera do první třídy, vyfasovala na čtyři roky skvělou paní učitelku. Tu mimochodem letos "podědila" mladší dcera. Ve třídě byl i jeden klouček, no klouček, pěkný sígr to byl a pořád je.  Tenhle kluk při příchodu paní učitelky vstal a pokřikoval : "Nazdar účo!" Paní učitelka byla sice rozhořčená takovým chováním, ale to bylo asi tak všechno, co mohla dělat. Maximálně hošíkovi vysvětlila, že se takto chovat nesluší. Jenže klukovi to nestačilo a přitvrdil. Po pár týdnech už oslovení "účo" vyměnil za: "Nazdar Kačenice!" (paní učitelka se jmenuje Kateřina).

Dcera z toho byla úplně vykulená, protože paní učitelku milovala. A paní učitelka? Zase mohla jen napomenout. Přitom tohle chování jednoznačně chtělo pořádných pár facek. Minimálně. Ani pohovory s rodiči (zpočátku pouze s maminkou, neboť tatínek v rodině chyběl) nevedly ke zlepšení.

Situace se vyvinula tak, že pár "tvárných" spolužáčků se přidalo k tomu syčákovi, a to jen proto, že zjistili, že je vlastně nečeká žádný trest. Ten, který to všechno odstartoval, oslovoval podobným způsobem i své spolužáky. Nejmilejší oslovení bylo: "Ty parchante."

Tehdy jsem si říkala, že tělesné tresty na školách by nebyly k zahození. Ale to je samozřejmě nadsázka.
Jenže, co s takovým dítětem, které si dělá, co chce, a domluvy na něj neplatí?

Podobně je na tom moje sestřenice. Má devítiletého kluka a ten jí s klidem řekne "krávo blbá". A ona ho ani neseřeže. Řekne mu, že se to neříká, a on to za pár dní zopakuje. Nejlépe před hodně lidmi. Já bych mu, promiňte mi ten výraz, zmalovala pr*el do modra.

Protože, co bude takové dítě dělat, až mu bude třeba patnáct?  Rodiče zmlátí, kantory pošle do Pr****...., dost otřesná představa, že?
Ivana

Paní učitelka má takové páky, jaké si vytvoří na začátku. Já s tím nikdy problém neměla a syčáky jsem měla ve třídě taky. Ale je to problém rodičů. Učiteli dnes pro přežití ve třídě nezbývá než věnovat více času výchově. Pak děti mají něco umět, že?
Spousta reakcí na dnešní téma potvrzuje fakt, že jsou u nás tělesné tresty zakořeněné. Vyplývá z nich totiž, že kdo děti nebije, nevychovává je, takže pak z nich rostou ti malí  hajzlíci. No tak to jsme snad o sto let zpátky...

Jen připomínám, že pro spravedlivější hodnocení článků budeme odměny zasílat až v odpoledních hodinách. Přispívejte, dárečky se už objevují u Radka na stole a že se máte na co těšit!

Dnešní téma jsou tělesné tresty:
Bili vás rodiče?
Trestal vás pan učitel rákoskou?
Jak vychováváte děti?
Trestají učitelé v dnešní škole?

Když mě rozčílí, ubalím mu!

Jak trestáte děti?

Je facka účinné a správné řešení?

Je účinnější chválit?
Co se má a nemá?


Napište nám, odměníme Vás!
redakce@zena-in.cz

   
25.11.2005 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [23] peguša [*]

  carlo: Musím s tebou nesouhlasit. Děti tu učitelku vesměs milují, ale chybí-li podpora ze strany rodičů, moc se toho dělat nedá. Už jsem to tu někde zmínila, že je pro takové dítě moc důležité, jak se o učitelce před ním doma vyjadřují. Takový uličník, když doma slyší, že ta krá** nebo pí** zase něco chce, jakou může mít k té učitelce dítě úctu? Kdyby učitelka nebyla osoba na správném místě, asi by se k ní takto chovali všichni žáčci, nebo alespoň většina. Ale tak to není. Je tam ten jeden hlavní a sem tam se někdo zkusí přidat. A ještě něco (to už jsem taky někde psala), teď má ten kluk jinou učitelku a problémy jsou s ním dál. Takže v učitelkách to asi nebude. Ivana

  superkarma: 0 26.11.2005, 14:46:36
 2. avatar
  [20] *Kotě* [*]

  Jen tak mimochodem, že dnešní děti obecně jsou jiné než generace dětí před nimi, potvrzují i sociologické a psychologické studie, takže ač to vypadá, že takové stěžování "to za nás nebylo" se opakuje v každé generaci, má to v dnešní době své opodstatnění.

  Že rodiče dnešních dětí, povětšinou lidé žijící konzumně, bez jakýchkoli duchovních či kulturních hodnot, které by sdělovali svým potomkům, vychovávají děti rovněž k naprostému materialismu a konzumerismu, je také poměrně očividný fakt.

  Kombinace těchto faktorů je dost výbušná a pro učitele ve školách pravděpodobně kritická.

  Jak situaci řešit, kromě toho, že rodiče budou své děti vychovávat mnohem důsledněji a s důrazem na morální hodnoty, což je ovšem v naší zparchantělé společnosti až na výjimky totální iluze , to fakt nevím.

  superkarma: 0 26.11.2005, 12:03:44
 3. avatar
  [19] *Kotě* [*]

  lucrezia: já jsem v USA byla. Nevím, jak se vychovávají děti ve školách, protože do školy pro děti jsem tam fakt nechodila. Ale zato jsem se setkala s řadou rodin a vím, jak vypadá výchova v běžné americké rodině. Nebo spíš nevypadá, protože o výchově se tam hovořit fakt nedá.

  superkarma: 0 26.11.2005, 11:58:10
 4. avatar
  [18] lucrezia [*]

  Odemětobě: Někdo zmiňoval americkou výchovu.Když 2x řeknu "trouba pálí",tak při dalším zkoušení dám děcku na zadek.Američané ho nechají spálit a pak běhají po doktorech na ošetření spálenin?

  Co to hovoris? Bola si v Amerike? Neviem, co si predstavujes pod americkou vychovou, ale ta nie je rozdielna od ceskej. Akurat je zakazane tlct deti. Pohlavek alebo po zadku mozno pouzit.
  A je spravne, ze deti v skole sa nesmu bit. V skole mojich deti bolo niekolko ucitelov, ktori dokazali zvladnut deti aj bez zvysenia hlasu. Treba deti zamestnat, byt zaujimavy a dosledny pri vychove. Je to strasne ponizujuce pre deti, ked im da facku niekto cudzi. Od rodicov to lahsie zvladnu.

  A ako ,vacsina deti je vychovanych, vzdy sa najde par, ktori robia bordel.

  superkarma: 0 25.11.2005, 18:08:12
 5. avatar
  [17] svetluszka [*]

  ....ta reakce editorky pod článkem je teda
  Nechápu proč najednou všechno co se v minulosti dělalo, bylo tak strašně špatné...?.. Když mi bylo 10-15 let, byli mezi náma jeden nebo dva sígři....... ...a dneska je to skoro naopak.... slušný spočítáš na prstech jedné ruky....
  Jo jasně že trochu přeháním, ale je to čím dál horší..... ........sem tam pár facek nebylo zas až tak špatný...

  superkarma: 0 25.11.2005, 17:24:44
 6. avatar
  [16] Vivian [*]

  Odemětobě: no já teda nevím, ale podle sebe soudím, že dítě si chce všechno osahat a vyzkoušet na vlastní kůži, protože když mu to budeš sebevíc barvitě popisovat, tak neuvěří. Mně mohli miliónkrát opakovat, že na zapnutou žehličku se nesahá, ale podle mě si pod těma řečma malý dítě neumí představit nic konrétního, takže si stejně musí sáhnout, aby pochopilo, že na žehličku se fakt nesahá

  superkarma: 0 25.11.2005, 15:22:11
 7. [15] a.... [*]

  Markéto,Markéto že si učitelé nedokážou s dětmi poradit, to je čistě známka jejich neprofeionality. Viděla jsi někdy třídu malých Francouzů nebo Američanů ??? tam by patrně takový běžný český učitel nevydržel ani den- a taky se ty děti něco naučí, prostě se jen musí vědět jak na to.Svádět nedostatky vzdělání na nekázeň ve třídě -tak takhle OPRAVDU ne!!!

  superkarma: 0 25.11.2005, 13:18:09
 8. [14] apina [*]

  Smajlinka: no mám syna v první třídě. Je to pro děti změna a ve škole zlobí. Zašali jsme chodit k psychologovi, ale protože se jedná jen o problémy ve škole potřebujeme spolupráci učitelky. Ta ovšem odmítá pomalu komunikovat s psychologem. Musel sám na mé požádání volat učitelce do školy aby se něco dozvěděl a mohli jsme dál pracovat a najít příčinu nevhodného chování mého syna. Myslim že třídní dutka nebo ředitelská asi prvnákovi nic neřekne.

  superkarma: 0 25.11.2005, 12:44:49
 9. avatar
  [13] Smajlinka [*]

  Moc teda nevím, jaké páky má dneska učitel... pokárání, důtka třídního učitele, důtka ředitele školy, snížená známka z chování... Doufám, že nikdo nepochybuje o tom, že zrovna zmíněným sígrům je podobná věc šumafuk.
  A když učitel navrhne návštěvu psychologa, musí to odsouhlasit rodič, pokud nechce, nic s ním nehne...
  A i pokud ho navštíví a rodič nesouhlasí, aby se výsledky vyšetření předaly škole, opět s tím nikdo nic nenadělá...
  Pro vysvětlení - můj přítel je učitel...

  superkarma: 0 25.11.2005, 12:08:15
 10. avatar
  [12] peguša [*]

  Křeček: Tak to jo, já myslela, že myslíš paní učitelku. A pro přesnost, já bych úču taky nedělala, ani za zlatý prase ne. Mám nervy jen jedny.

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:56:39
 11. avatar
  [11] Křeček [*]

  peguša: já tím myslela, že to doma nechali zajít daleko - že zrovna jemu občas nějakou vrazit měli.
  To mě nenapadlo, že si harantík zlomí na chodbě nohu...
  No a už budu ticho, já bychv životě učitelku dělat nemohla, protože s takovým dětma bych si poradit neuměla (anebo uměla, ale jak už jsem psala u jiného článku, zavřeli by mě, protože bych je asi třískala, což se ve škole nesmí )

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:37:30
 12. avatar
  [10] peguša [*]

  Křeček: Vykázat ze třídy vypadá výchovně. Ale...... takový rošťák bude na chodbě blbnout, uklouzne a zlomí si třeba nohu. A co pak, paní učitelka má na triku malér jako hrom, jelikož dítě neměla pod dozorem. Takže to není tak jednoduché. Podle mě je nejdůležitější výchova v rodině. Umět se chovat k vrstevníkům a k dospělým, by měl být základ. Stačí, když dítě doma párkrát zaslechne, že učitelka je stejně kráva, nebo něco podobného a logicky si odvodí, že "krávu" přece nemusí poslouchat. Taky máme občas k nové paní učitelce výhrady, ale zásadně to neventilujeme před dcerou. Jen pro přesnost, nazdar účo, používal od prvního dne, tudíž něco o tom, že to nechala dojít tak daleko, jsou mimo mísu. Ten kluk má teď jinou učitelku a je to stejné.
  Od dcery si půjčil pero, které shcválně zlámal o lavici. Pak lhal, že jí ho vrátil, přestože ho děti usvědčily ze lži. Paní učitelka mu řekla, že jí musí přinést nové, což neudělal. Tak vybídla dceři, ať to napíše na papírek pro jeho maminku, aby vůbec věděla, že kluk něco provedl. A maminka? Vlítla do třídy a sprdla dceru, že na takový dopisy je ještě moc malá. A to přesto, že jí dcera řekla, že je to na popud paní učitelky a že jí to pero už měl dávno přinést. Čili kluk něco vyvede, ale maminka sejme toho, komu to provedl, ne svého synáčka. To je pak těžká výchova, když v rodině "něco" nefunguje. Nakonec sice dceři milostivě dala dvacku na nové pero, ale jak to mám holce vysvětli? Zůstane v ní zkušenost "Pro dobrotu, na žebrotu". Nebudu se divit, když bude odmítat cokoliv půjčit, ale radost z toho nemám.

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:32:44
 13. avatar
  [9] LenkaT. [*]

  Jo, to si mládež - děti v dnešní době dovolí, to je někdy na . Jsem už v starším středním věku a vím, že bylo dobré, že v mém mládí existovaly polepšovny a rodiče zodpovídali a museli hradit škody za své děti. Děcka se dnes ničeho nebojí a rodiče na to taky někdy prdí, když ví, že když ten jejich sprateček něco provede, nikdo je nebude popotahovat.

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:25:03
 14. avatar
  [8] Maši [*]

  Pamatuji si, že když jsem byla já na základce, tak pohlavky a facky byly na denním pořádku, ale nikdo si nedovolil být drzý , nebo sprostý. Jedna paní učitelka nás za každý prohřešek tahala za takové ty jemné vlásky nad ušima. Pekelně to bolelo, ale nikdo si nedovolil ani špitnout.Myslím, že se to dnes přehání s tím zákazem jakýchkoliv tělesných trestů. Někdy je jeden pohlavek víc, než hodiny domlouvání, které na mnohé děti už vůbec neplatí.

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:13:57
 15. avatar
  [7] marketa.brenikova [*]

  Odemětobě: To je právě to, o čem mluvím - říkáte: za prohřešek následuje trest - proč za ním hned vidíte jen fyzický? Nikdo netvrdí, že by se nemělo trestat. Domluva není trest. Ta má všemu předcházet a trest má být jasně zmíněn. Výchova tělesnými tresty je podle mě špatná.

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:13:12
 16. avatar
  [6] Odemětobě [*]

  Markéto,asi to při české mentalitě ani jinak nejde.Sestra s manželem taky vedli sáhodlouhé výklady místo rány na zadek.Dnes je to tak,že někdo ze synáčků (16 a 19),možná oba, kradou doma peníze.Těch pát minut keců se přece dá vydržet.Někdo zmiňoval americkou výchovu.Když 2x řeknu "trouba pálí",tak při dalším zkoušení dám děcku na zadek.Američané ho nechají spálit a pak běhají po doktorech na ošetření spálenin? Není to žádný středověk,je to jen rovnice,za prohřešek následuje trest.A tak je to celý život.

  superkarma: 0 25.11.2005, 11:02:13
 17. avatar
  [5] monuška [*]

  to je šílený, včera říkala jedna p. učitelka, která učí na prvním stupni, jak jsou ty děti teď zlý a tak vůbec úplně jiní než dříve, už je starší, tak může porovnávat.

  superkarma: 0 25.11.2005, 10:59:30
 18. avatar
  [4] Křeček [*]

  Rienok: ne všechny děti je potřeba bít, ale nechat to dojít tak daleko, aby si prvňák dovolil tohle

  superkarma: 0 25.11.2005, 10:53:28
 19. avatar
  [1] Křeček [*]

  Asi měla hned poté, co si to dovolil poprvé, vykázat žáčka ze třídy, ať vstoupí znova a pozdraví slušně, když ne, vykázat ho ze třídy úplně a sdělit jemu a především rodičům (tam bych viděla problém), že mu napaří neomluvenou hodinu.

  superkarma: 0 25.11.2005, 10:42:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme