Tak tuto otázku od svého kmotřence asi nikdy neuslyším, byť si tohoto rodinného postavení velmi vážím. Jsem pro něho prostě teta. Označení kmotra se už moc „nenosí“. Ani v malých městech či na vesnicích, kde jsem za takovou kmotru byla.

Když mě před lety sestra požádala, zda bych nesla ke křtu mého právě narozeného synovečka, byla jsem poctěna. Vím, co ta role obnáší. Počínaje slavnostním křtem v kostele, konče zodpovědností za tvorečka, kterého milujete jako svého vlastního.

krtiny

ja

Společně se sestrou milujeme knížku Jana Karafiáta Broučci. Babička nám ji čítávala, když jsme byly malé. A nyní v dospělosti, když se spolu sejdeme, téměř pokaždé použijeme z této knížky nějakou slovní hříčku. Nejčastěji:
„Áááá, „kmotřička“ přijela,“ vítá mě sestra se smíchem ve dveřích. A já na to:
„Jako kmotřičku bys mě měla náležitě uvítat a pohostit .“
No a to už jsem zase „normální sestra a teta.“

Mému synovci/kmotřenci jsou právě dnes čtyři roky. Věk, kdy má tzv. první dětskou pubertu, která s ním opravdu cloumá ze strany na stranu. Přála jsem mu už o víkendu. Přijela jsem natěšená s plnou náručí dárků, ale „kmotřenec“ nějak neměl svůj den. Byl protivný, zlobil, chytal skoro až amok, když se mu nepodařilo zfouknout všechny svíčky na dortu. Sestra si už nevěděla rady a povídá:
„Na, tady ho máš, jsi jeho kmotra, máš stejný podíl na výchově.“
A tak jsem se podílela – dostal ode mě pár na zadek a byl klid. Jako kmotra si to přece můžu dovolit.

Kmotra

Kmotr(a) by měl být zhruba stejně starý jako rodiče, popřípadě o něco málo mladší. Podle tradičního pojetí přebírá za dítě záruku

  • že o ně bude pečovat, kdyby (nedejbože) ztratilo rodiče
  • že bude rodičům pomáhat při jeho výchově
  • že se bude s dítětem stýkat, aby se spřátelili, aby mu mohl být důvěrníkem a rádcem,
  • že bude spolu s rodiči pečovat o nedělní účast na bohoslužbách, o náležitou přípravu dítěte na první svaté přijímání a na biřmování

Tak až na to poslední se snažím dodržovat vše. Nedělních bohoslužeb se bohužel společně neúčastníme. Svoje kmotřátko však, stejně jako svoje děti, miluji nadevše. A budu tady pro něj vždycky - dokud budu živa. :)

Jiříčku, všechno nejlepší k narozeninám Ti přeje tvoje „kmotřička“

sjirinkem

Čtěte také:

Reklama