Vztahy

Ty děti se chovají jako blázni!

 

Dětská fantazie a smysl pro hru skoro s čímkoli je nepřekonatelná. Až je mi někdy líto, že s tím, jak dospíváme, tuto schopnost s nabývající dospělostí postupně ztrácíme. A zbudou nám jen vzpomínky na to, co jsme jako děti vyváděly…

Tak jako mně na jedny prázdniny, když mi bylo 9 let. S bratrem, sestřenicí a bratrancem jsme toho léta byli společně na chatě u jednoho velkého rybníka.

Jako dítka pocházející z rodin chudých, leč poctivých, jsme si byli zvyklí vystačit poměrně s málem a k prázdninové zábavě nám stačil blízký les, kapradí a spadané větve. Postavili jsme několik bunkrů a s indiánským pokřikem, luky a šípy jsme vydrželi celé dny lítat od jednoho k druhému, na sobě válečné malování a na hlavě čelenky ze slepičích per. Já jsem byla Nšo-či a náramně jsem si to užívala. Taky jsme kouřili dýmky míru… V tureckém sedu jsme si důležitě od úst k ústům posílali doutnající klacky.

Když jsme indiánského šílenství byli dostatečně nabaženi, koumali jsme, co bychom mohli podnikat dalšího. I objevili jsme na břehu rybníka rozbitou loďku. V jejím dně zela díra jako vrata…. Určitě vás napadne, co se asi dá dělat s děravou lodí, že? A věřili byste, že tato relikvie nám vystačila po několik týdnů a sloužila jako zdroj neskutečné zábavy?

Dotáhli jsme tu oprýskanou defektní příšerku na vodu, z kuchyně ukradli babičce dva plecháčky a všichni čtyři jsme nasedli. Kluci k veslům a my se setřenicí jsme zaujaly pohotovostní pozice a pasovaly se do rolí hlavních vylévaček vody.

Odrazili jsme od břehu a nastalo to pravé tóčo. Hoši veslovali jako o život a my dvě jsme neskutečnou rychlostí vylévaly vodu. Nahoru, dolů, nahoru, dolů… hrnky nám v rukách kmitaly takovým fofrem, že z nich byla jen žíznivá čára. Kluci makali jako zběsilí, abychom se dostali co nejdál od břehu. Voda se nemilosrdně řinula dovnitř a za chvíli bylo jasné, že naše nadliské úsilí bude přemoženo. Okraje loďky už byly téměř v rovině s hladinou rybníka, když přišla naše chvíle.

Stoupli jsme si do pozoru a pravou rukou vzorově salutovali.

“Loď se potápí! Zachraň se, kdo můžeš!” vyřkl kapitán… a všichni čtyři jsme se postupně nořili do nebezpečných hlubin. Ten, kdo vydržel nejdéle, nepropadl panice a ve vojenském postoji zahučel do vody tak, že se za ním voda zavřela, stal se pro příští plavbu kapitánem s právem pronést onu veledůležitou formuli.

Pak jsme loď dotlačili ke břehu, vylili vodu… kluci k veslům holky k plecháčkům a spanilá jízda začala nanovo. Naše výkony se neustále zlepšovaly a postupem času jsme trhali vlastní rekordy a dostávali se s tou děravou lodí stále dál od břehu.

Tato stupidní zábava nás dokonale nadchla a vydrželi jsme takhle bláznit několik týdnů od rána do večera. Den byl rozdělen od snídaně do oběda a od oběda do večeře. Chudák babička se jen divila, proč jsme najednou tak hladoví a musela začít vařit dvojité množství jídla. No, nedivte se… plavat a ještě k tomu tlačit loď, pak usilovně veslovat a kmitat s plecháčky… to byl výdej energie jako hrom!

Jojo, byli jsme malí a bezstarostní. Lítali jsme bosi, v tričku a trenýrkách… k svačině jsme dostali třeba chleba s máslem a čokoládu jsme měli jen jednou v týdnu. Večer jsme polomrtví upadali do blaženého bezvědomí a vůbec, ale opravdu vůbec nic nám nechybělo. Měli jsme děravou loď, bunkry v lese, nádherné čelenky a dva ukradené plecháčky. A cítili jsme se bohatší než král.

   
04.07.2005 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Komentáře:

 1. avatar
  [31] Gwendylon [*]

  Nyotaimori: dodneška si pamatuju ten příšerný pocit, když jsme přišli k potoku a uviděli tam vrchní ploutev a žábry Kam se hrabe Hitchcock...

  superkarma: 0 05.07.2005, 01:36:52
 2. avatar
  [24] Gwendylon [*]

  Meryl: přesně tak, teď jsem si v souvislosti s potokem vzpomněla, jak se nám v zátočině usídlil pstruh a my ho tam tři roky chodili okukovat, než se opodál do prázdných ubytoven nastěhovali neplatiči a někdo nám ho sežral

  superkarma: 0 04.07.2005, 20:36:47
 3. avatar
  [19] Gwendylon [*]

  Meryl: a cukroví bylo sladší a psi uštěkanější a.... a....

  superkarma: 0 04.07.2005, 20:24:17
 4. avatar
  [16] Gwendylon [*]

  Náhodou, tohle je skvělý způsob strávení volna... my nikde rybník neměli, ale zase jsme měli potok, tak jsme chodili po potoce po kamenech... kdo šlápl na břeh, byl srab nejdelší trasa za nízkého stavu vody byla asi jeden a půl kilometru

  superkarma: 0 04.07.2005, 19:08:08
 5. avatar
  [12] Žábina [*]

  dnešní děti zas zažívají svá dobrodružství a určitě jsou pro ně taky ta nejlepší na světě

  superkarma: 0 04.07.2005, 17:31:09
 6. avatar
  [10] Kekka [*]

  Ale pro někoho je hezký v tomhle pos..... světě vzpomínat.

  superkarma: 0 04.07.2005, 16:41:12
 7. avatar
  [8] Kekka [*]

  U babičky- to byly nejkrásnější prázdniny. Celé dny venku a spousta dobrodružství. Kam se hrabe dovolená u moře. Bohužel nic netrvá věčně.

  superkarma: 0 04.07.2005, 15:11:38
 8. avatar
  [7] Tanzi [*]

  nedávno nás pár na audi trucovna vzpomínalo na podobné prázdniny..léto s prarodiči někde venku na chatě..spousta volnosti, her a malin nezralých...

  superkarma: 0 04.07.2005, 10:21:11
 9. avatar
  [6] JanaVi [*]

  Také mi to připomělo moje vlastní prázdniny. Celé dva měsíce s babičkou, dědou a partou kamarádů na chatě. Vůbec nic nám nechybělo. Bohužel to nejde vrátit.

  superkarma: 0 04.07.2005, 09:52:19
 10. avatar
  [5] titinka [*]

  Taky jsme si jako děti takhle užívali prázdniny.Babička nás neviděla i půl dne. Myslím,že většina dnešních dětí je o tohle ošizena.

  superkarma: 0 04.07.2005, 09:37:46
 11. avatar
  [3] Landriel [*]

  superkarma: 0 04.07.2005, 09:22:47
 12. avatar
  [2] kemy [*]

  to musely být nádherné prázdniny!!!

  superkarma: 0 04.07.2005, 09:14:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme