Oblíbené taneční lekce horkokrevného flamenka, salsy či neodolatelného argentinského tanga nebo příležitost naučit se temperamentní hře na cajón či flamenkovou kytaru nabídne jubilejní 10. ročník festivalu španělské kultury Ibérica 2013.

ib

Po příznivém ohlasu veřejnosti z předešlých let ani letos nebude v pestré programové náplni chybět kromě tanečních i hudebních vystoupení předních španělských umělců rovněž řada tvůrčích dílen. Festival, jenž se uskuteční ve dnech 13. – 17. srpna v Brně, Boskovicích, Praze a Letovicích, nabízí poslední volná místa v kurzech flamenkového tance, svůdné salsy, argentinského tanga a instrumentálních kurzech kytary a perkusí, jež povedou domácí i zahraniční renomovaní lektoři. Letošní dílny svým frekventantůn nabízejí mimořádný bonus ve formě workshopu s největšími hvězdami letošní Ibériky tanečnicí Carmen Cortés a kytaristou Gerardo Núñezem. Všechny připravované dílny se uskuteční přímo v srdci festivalu v Boskovicích.

Prvotřídní obsazení lektorských postů a neopakovatelná atmosféra festivalu se španělskou tematikou zajišťuje flamenkovým tvůrčím dílnám dlouhodobě značnou popularitu a už teď jsou některé kurzy zcela obsazeny,“ přibližuje náplň tvůrčích dílen Martina Himerová, která má jejich organizaci na starost. „V letošním roce byly opět mezi lektory přizvány mimořádné osobnosti, například tanečník David Pérez, kytarový virtuos Carlos Piñana či populární tanečnice Virginia Delgado. Začátečníky a středně pokročilé si do práce vezmou taneční lektorky s letitou praxí Lucía Čellárová-Mansfeldováa Petra Šťastná, specialisté na flamenkovou hru Stano a Matúš Kohútkovi a v neposlední řadě oblíbený kolumbijský lektor Alvaro Vargas Flórez, který zájemce o tanec zavede do tajů svůdné salsy či charismatického argentinského tanga. Bonusem pro naše věrné fanoušky je mimořádný workshop s fenomenální tanečnicí Carmen Cortés, kytaristou par excellence Gerardo Núñezem a jejich dvorním perkusistou Cepillem.“

Posledních několik volných míst zbývá v kurzu flamenkového tance pro začátečníky, věčné začátečníky a mírně pokročilé pod vedením zkušené lektorky Petry Šťastné. Během svých lekcí dají příležitost i zájemcům, kteří se s flamenkovými tanečními technikami seznámí vůbec poprvé. V odpoledním kurzu bulerías pod vedením skvělého Davida Péreze rovněž zůstává několik míst neobsazeno.

Několik volných míst zbývá i v kurzech, které vedou Stano a Matúš Kohútkovi. Kytarista Stano Kohútek na závěr série lekcí pro kytarové začátečníky povede dvouhodinovou dílnu věnovanou doprovodu flamenkového tance a zpěvu, Matúš Kohútek osvětlí flamenkový compás a techniku hry na cajón. Unikátní možnost odhalit taje flamenkové hry pod vedením špičkového zahraničního lektora se nabízí kytaristům všech úrovní: Ve hře Carlose Piñany se totiž snoubí brilantní kytarová technika s procítěným výrazem, poezií a lyrikou a publikum po celém světě okouzluje svou virtuozitou a ve světě flamenka naprosto výjimečnou krásou tónu. Piñana mluví anglicky a španělsky. Případná jazyková asistence je zajištěna.

Kurzy argentinského tanga, které se osvědčily již loni, povede oblíbený kolumbijský lektor žijící ve Španělsku Alvaro Vargas Florez. Ten bude na letošní Ibérice vyučovat nejen tango, ale i salsu.Účast v kurzu tanga je ideální s partnerem, ale ani jednotlivci nemusí mít obavy – metoda výuky je flexibilní a počítá i s touto variantou.

Součástí festivalu Ibérica bude i letos výuka španělštiny – intenzivní jazykový kurz s rodilým mluvčím, pořádaný sdružením SPAINART (www.spainart.eu).

Kurzy jsou rozvrženy do pěti dnů – od úterý 13. srpna do soboty 17. srpna. Vyvrcholením tvůrčích dílen se stane – jako každý rok – sobotnízávěrečná fiestav zámeckém skleníku, kde všichni účastníci společně s lektory vytvoří nefalšovanou flamenkovou atmosféru. Kurzovné se pohybuje od 1000 do 3000 Kč podle intenzity kurzu a frekventanti mají volný vstup na stání na všechny festivalové koncerty. Podrobný ceník je k dispozici na festivalovém webu www.iberica.cz. Registrace do dílen je možná prostřednictvím festivalového webu www.iberica.cz, případně na e-mailu martina@jazzdnes.cz.

Návštěvníci festivalu Ibérica se mohou každoročně těšit nejen na temperamentní španělskou hudbu v podání talentovaných muzikantů, ale i na strhující vystoupení flamenkových tanečnic a tanečníků, hudební a taneční tvůrčí dílny. Chybět nebudou ani rozmanité doprovodné aktivity, jakými jsou např. výstavy děl španělských umělců, ukázky ze španělské kinematografie či degustace španělských vín a delikates.

Brány festivalu jsou otevřeny všem zájemcům o španělskou kulturu a nejen jim. Úroveň festivalu Ibérica je mimořádná nejen díky skvostným umělcům, kteří přijímají koncertní pozvání, ale i neopakovatelnou atmosférou vytvářenou nadšeným publikem. Jednotlivé ročníky se odlišují jedinečnou dramaturgií a vyčnívají nad ostatními festivaly svojí výjimečností a neopakovatelností.

Soutěž o vstupenky na festival

  • Letovice

Do Letovic míří festival španělské kultury Ibérica a s ním i světově uznávané duo Morenito de Triana a Mateo el Gallito. Flamenkový koncert Entre Los Gallos připravili pořadatelé festivalu Ibérica na 14. srpna do zámecké jízdárny v Letovicích. Vy nyní můžete vstupenky na toto temperamentní představení vyhrát v naší soutěži.

Morenito de Triana a Mateo el Gallito, to jsou dvě španělská jména, která si vydobyla uznání ve flamenkovém světě. Ne každý však asi ví, že se pod těmito uměleckými pseudonymy skrývají slovenští sourozenci Stanislav a Matúš Kohútkové. Toto bratrské duo už dlouhá léta ukazuje, že prvotřídní flamenkoví hudebníci a tanečníci nemusí pocházet vždy z kolébky flamenka, Španělska.

Projekt Entre los Gallos je intimním pohledem bratří Kohútků na různé formy flamenka a jeho tři stěžejní složky – cante (zpěv), baile (tanec) a toque (kytara), doplněné zvukem klavíru či cajónu.

mor

  • Brno

V Brně se představí dvanáctiletá českokolumbijská flamenková tanečnice Verónica Roa, izraelský perkusista Azar Abou a kytarista Petr Vít, kteří budou protagonisty brněnského koncertu festivalu Ibérica 2013. Flamenco a world music jsou leitmotivem této mezinárodní a multižánrové formace, která vystoupí 15.8. ve 20:30 v Kabinetu Múz.

ib

Vstupenky na letovický nebo brněnský koncert nyní můžete vyhrát v naší soutěži. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku, mít trochu štěstí a lístky jsou vaše! Soutěžíme celkem o jednu párovou vstupenku do Brna a dvě párové vstupenky do Letovic. Odpovídat můžete zde...

Reklama