.

Tvrdý průvodcovský chlebíček

Cestování

Tvrdý průvodcovský chlebíček


Kamarád mi před pár lety dohodil práci průvodkyně pro jednu cestovní kancelář, která se specializovala na zájezdy a výlety pro děti. Každý z nás dostal přidělenou nějakou trasu. Na mě vyšlo Babiččino údolí a ZOO ve Dvoře Králové. Moje práce spočívala v tom, že jsem cestou tam měla poskytnout školákům patřičný výklad o Boženě Němcové, prostě zajímavě interpretovat život a dílo. Na tenhle typ zájezdu (obnášel návštěvu muzea v České Skalici, oběd, procházku ve zmiňovaném údolí a prohlídku zámku) jezdily spíš starší děti, na ten druhý všechny možné třídy. ZOO byla pohodička, dokonce člověk měl chvilku pro sebe, když posadil svou skupinu do safari busu.

Práce průvodce má svá specifika. Například musíte umět bleskurychle spočítat, kolik dětí chce párek v rohlíku s kečupem a kolik s hořčicí. Musíte být připraveni na to, že se někdo na cestě tam nebo zpět pozvrací, pokud jedete s útlocitným řidičem - uklízíte samozřejmě vy. Nesmí vás rozhodit, že hoši z deváté třídy jsou větší než vy a znalecky svými mutujícími hlásky rozebírají, zda by stálo za to strávit s vámi noc (nahlas a dost realisticky). Nesmíte hnout brvou, že titíž hoši vás na první zastávce na WC s klidem Angličana požádají, zda byste jim tajně nekoupili pivo, případně jim nevěnovali alespoň cigaretu.

Zajímavou skupinou jsou také některé paní učitelky. Aby zvýšil tržby, zavedl pan majitel tzv. prémii za hlavu. Když jelo na výlet víc než čtyřicet dětí, dostával pedagogický dozor cca deset procent z tržby. Vedly hlavně pedagožky z prvních a druhých tříd, na jednom výletě mi seděli v autobuse prvňáčci na sedadlech po třech, zapasovaní jak dřevění vojáčci. Myslím, že ten den jsme trhli světový rekord v počtu osob přepravovaných autobusem Karosa.

Průvodce má také vypracovaný systém trestů pro nepříjemné klienty. Moje největší pomsta byla poslat nehodné děti s dozorem do pavilonu nočních zvířat. Bylo téměř jisté, že začnou strašně vřeštět (většinou z radosti, že do sebe můžou všelijak bušit nebo dělat jiné zábavné činnosti a nikdo je nevidí), část se jich poztrácí, další něco vytrousí a tak dále...

Několikrát jsem ovšem také pěkně vypekla sama sebe. Když jsem vyhlásila pěveckou soutěž a půjčila dětem někde u Chlumce nad Cidlinou průvodcovský mikrofon. Ve většině případů to byli adepti Hvězdné pěchoty. Ale byli tak roztomilí a tak je to bavilo, že jsem neměla to srdce kazit jim zábavu. Asi je zbytečné říkat, že toho léta se řidiči o cestu se mnou příliš neprali.

Zajímavé byly také srážky s ostatními zájezdy. Procházeli jsme zrovna s dětmi kolem Starého Bělidla. Vysvětlovala jsem jim, že románová Barunka s babičkou žily právě tady, ale ve skutečnosti Proškovi-Panklovi bydleli jinde. Můj vědecký výklad zaslechla skupina postarších dam. Jedna z nich v květovaném klobouku se rozčílila: "Slečno, co to těm dětem vykládáte, Božena Němcová s babičkou žila tady. To je jasný, říkáte jim to špatně." Ohradila jsem se, že ne, že to říkám správně. Dáma s podporou své skupinky vehementně trvala na svém a debatu ukončila zničujícím argumentem: "Já jsem to viděla v tom filmu se Šafránkovou v televizi!" A květovaný klobouk se vítězně odkýval směrem k zámku.

Někdy to není zas taková legrace. Třeba když s vámi jede v autobuse umouněný kluk, který děsně vyvádí a nemá ani svačinu. Ale má vlastně docela štěstí. Má totiž skvělou paní učitelku, která ho vezme na výlet, i když si to vlastně vůbec nezaslouží a bude jí celou cestu dělat starosti. Protože ví, že tenhle mrňous to doma nemá jednoduché a kdyby nebylo školy, asi by se vůbec nikam nepodíval...

   
01.08.2005 - Zahraničí - autor: Eva Rajlichová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] MartinaC [*]

  pekne napsany

  superkarma: 0 06.08.2006, 15:21:22
 2. avatar
  [42] Avilka [*]

  kemy: ja verím, že tvoj tchán kandidát je slušný cigáň. Sama som ich poznala kopu- od spolužiačky Blanky cez tetinu sestričku v ambulancii..
  Lenže tých slušných je bohužial príliš málo, aby tromfli svojich čičmunďáckych pokrvných bratov . A ako píše Nyotaimori, tí slušňáci sa seksakra dištancujú od svojich rómskych spoluobčanov- grázlov. Tak sa nečuduj, že mnohí pri slove cigáň odisťujú devinu. A vôbec to nie je o rasizme !

  superkarma: 0 01.08.2005, 22:25:54
 3. avatar
  [40] hafulka [*]

  Tak jsem chtěla autorku povzbudit tím, že jsem taky průvodkyně, ale tady v diskuzi se zřejmě nechytám

  superkarma: 0 01.08.2005, 18:42:05
 4. avatar
  [39] kemy [*]

  jo a víte, že sem ten článek ani nečetla? jen reakce

  superkarma: 0 01.08.2005, 17:34:05
 5. avatar
  [38] kemy [*]

  já se taky omlouvam, že sem to tady tak vyvolala.
  ale já už sem na takovýhle výměny názorů stejně zvyklá. od mých 13-ti let sme kuli tomu s našima měli už hodněkrát tichou domácnost.
  jednou sem dokonce tátovi řekla, ať mi vylíže ... (
  dosaďte si ), rasista zasranej a to pak bylo tóčo. no, spíš mi nikdo nedával dlouho cigára

  superkarma: 0 01.08.2005, 17:33:40
 6. avatar
  [37] medved [*]

  takovej supr clanek a vy se chytnete jedne poznamky, ktera byla minena treba uplne jinak umouneny kluk mohl byt proste a jednoduse spinavej, jak uz takovy kluci byvaji

  superkarma: 0 01.08.2005, 17:15:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [36] Rikina [*]

  Meander: vůbec ne, jsem se dala strhnout citovým výlevem "kemy", což je pochopitelně moje chyba, a nějak jsme tu diskusi nasměrovaly jinam. Sorry, dámy, už mlčím...

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:53:32
 2. avatar
  [35] Meander [*]

  To jsem tomu dala.

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:36:15
 3. [34] Rikina [*]

  *daisy*: ze mně mluvěj zkušenosti 20ti let života v metropoli severu na Labi. Předtím jsem žila v menším městě, kde žádné problémy s menšinami jakéhokoli druhu nebyly, spíš proto, že se tam lidi víc znají, a tudíž o sobě i víc vědí, nevím. Ale tady jsem rok po roce přicházela o iluze a s každou další negativní zkušeností se ten úhel pohledu měnil, až je takový, jaký je. Nechci už to dál rozmazávat, je to poněkud mimo téma. Třeba ten zmíněný "umouněný kluk" vůbec neměl znamenat cikáně, třeba byl opravdu jenom ušmudlaný, a tady se hned vířej vášně...

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:33:21
 4. avatar
  [32] *daisy* [*]

  kemy: kradou, ale vetsinou ne prumerne kvalitni veci (ted nejak nechci ublizovat rikine, mozna kupuje superznackovy veci ).. Ale fakt je, ze v tomto ohledu jsem mela vetsinou problemy taky jen s cigosema (deti nemam).
  I kdyz taky (tuktuktuk) zatim nemam tendence je hazet do jednoho pytle. U nas doma, v prdelakove teda. Co jsem ve vetsim meste, tak kdyz vidim nekoho "priopalenejsiho" ve vetsim chumlu v tram, tak lito je mi to sice, ale hlidam kabelku poctiveji - a je mi jasny, ze to nejsou jen cikani, ale taky bulhari, rumuni atp. - jenze vypadaji stejne (mozna jen pro me , ja nejak fyzicky rozdily moc neumim videt v nich )

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:22:40
 5. [31] Rikina [*]

  kemy: když ti někdo vysype na zem školní tašku, vybere si, co se mu líbí, a zbytek rozšlape, a ty jenom bezmocně koukáš, zřejmě si stihneš všimnout, který z tvých spolužáků je tak roztomilý. A to o těch rodičích, co přijdou do školy dělat bengál, že jejich dítko nejelo na výlet a že to je rasismus, to není jen teorie, ale smutná praxe. Bílý taky kradou, ale podle zveřejněných statistik tak nějak méně často. Kdyby mě obtěžovali a okrádali bílí, budu naštvaná stejně, ale holt to jak na potvoru zrovna bílí nebyli, co můžu dělat. Zato mi cikánská sousedka na pozdrav "dobrý den" běžně odpovídá "vyser si voko". Nejen mně, pravda, i ostatním nájemníkům... nechceš tady bydlet ? Vyměním byt...

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:16:25
 6. avatar
  [30] kemy [*]

  Rikina: tak to asi žiješ v jinym státě než já, protože já až takovýhle případy ani neznam. u nás sou teda mnohem "lepší".. dycky sem měla ňáký ve třídě a dycky to bli pohoáři. a jak děti ví, že to byli cikáni? bílý nekradou?

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:00:46
 7. [29] Rikina [*]

  kemy: bohužel já musím "koukat na většinu", protože kdybych zkoumala, jestli zrovna tenhle cikán není náhodou slušnej, mohla bych skončit s kudlou v břiše a peněženkou v trapu. Radši ani nechci počítat, kolikrát moje děti za školní docházku přišly o školní potřeby, o svačiny, o stravenky, vybavení na sport - prtotože jim to ukradli cikánští spolužáci. Zimní bunda rozřezaná nožem = běžná věc. Ruka cikánky v mý kabelce a naprostej nezájem strážců zákona ( víte, paní, my musíme sepsat kvůli tomu dloooouhej protokol, stojí to za to ? my ji radši pustíme, ona už vám do kabelky nepoleze, že jo ? ) Kravál pod oknama paneláku do 3 hodin ráno, jak na diskotéce, každou teplou letní noc, kdo jde ráno do práce, má prostě smůlu, spoluobčani se bavěj, a kdo jim to chce zakazovat ? To by byl rasismus přece... Vyprávěj mi ještě chvíli o úhlu pohledu...

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:57:26
 8. avatar
  [28] kemy [*]

  Karol:

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:49:41
 9. avatar
  [27] Avilka [*]

  Karol: Nie, čiernu tvár majú aj černoši..

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:37:00
 10. avatar
  [26] Avilka [*]

  Tak to svet pokročil. Za mojej éry cigánski spolužiaci ostali doma, pretože sa sučka učka bála, že zdemolujú autobus, zbúrajú hrad a opicu v ZOO vypustia. A žiadna Rómska mamasan sa neprišla sťažovať, že Edo a Gejza ostanú doma.. I keď my sme mali po ptákach,pretože sme sa fakt úprimne tešili, aký prúser Edo a Gejza vyplodia..

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:36:12
 11. avatar
  [24] kemy [*]

  Eva_Fl: asi máš pravdu. já to slovo většinou taky nepoužívam.

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:24:44
 12. avatar
  [23] kemy [*]

  OPRAVA: "smůlu"

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:24:09
 13. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  kemy: ale cikan s zadnym romem nema nic spolecnyho, to je nejakej komunistickej vymysl, tohle...

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:23:10
 14. avatar
  [21] kemy [*]

  Rikina: já tohle ale nesnášim! proč se pořád koukat na většinu. to je právě ten úhel pohledu, kterej mi vadí. já člověka odsuzuju, až když ho poznam. tzn.až když budu vědět, že krade, chlastá, nepracuje... uvědomujete si, jak na tohle doplácej ty slušný z nich? každej si řekne: "a hele, cikán" a že je to třeba prostě jenom slušnej člověk, kterej měl tu "amůlu", že se narodil s tmavší pletí, už nemáš čas zjistit, páč si držíš peněženku táta mýho je chlap, kterej měl pivo naposled o silvestra, vyučil se truhlářem a teď dělá řidiče, nekrade, nepere se a žije životem podobnym jako většina lidí kolem padesátky. jenže kdo ho nezná, to neví, a tak to pro něj je další morgoš. A TO MĚ SEREEEEEEEEEEEE

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:22:54
 15. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  Rikina: by jí přišel do školy říct svůj názor.

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:22:39
 16. avatar
  [19] kemy [*]

  Eva_Fl: řikam roma, protože se nechová jak ňáká socka od vozu. no, to je právě to! ty řekneš sami. ale to nebylo třeba zrovna to moje budoucí (potenciální ) dítě, co bych měla. to si to asi neudělalo!

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:18:23
 17. [18] Rikina [*]

  kemy: dokud většina cikánů nepracuje, krade, chlastá, dělá kolem sebe binec a ničí všechno, co se dá, patrně nemůže očekávat jiný úhel pohledu, než jaký nyní převažuje. Pokud je zmíněný "umouněný kluk" skutečně eufemismem pro cikánského spratka, pak ho ta učitelka nevzala proto, že je hodná, ale proto, že musela, jinak by to totiž byl rasismus, a otec toho dítěte spolu se svými bratry, bratranci, strýci atd. by jí přišel do školy říct svůj názor.

  superkarma: 0 01.08.2005, 14:49:33
 18. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  kemy: proc rikas roma, probuh? No - jestli si to ti cikani neudelali tak trosku sami?

  superkarma: 0 01.08.2005, 13:14:18
 19. avatar
  [16] kemy [*]

  Meander: já za to nemůžu. dycky, když slyšim, čtu něco takovýho, sevře se mi . muj má totiž tátu roma a sou fakt supr rodina. přítel je bílej, ale vim, že jemožný, když spolu budem mít , že bude černý. a když vidim, jak se k tomu většina lidí staví...

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:58:55
 20. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  Meander: a to chces do Cafe, jo?

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:54:42
 21. avatar
  [14] Meander [*]

  kemy: Já nejsem ten rasista. Já jenom nazývám věci pravými jmény A ty se nečerti při pondělku, poděláš si celej tejden

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:17:31
 22. avatar
  [13] kemy [*]

  Meander: proč tady dycky alespoň z jednoho příspěvku za den čiší rasismus?

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:13:49
 23. avatar
  [12] ema [*]

  Tak nejdřív jsem se pěkně naštvala, jsem totiž taky učitelka. Podobné poznámky ohledně oblečení... slyším denně a nejen během výletu, učím přes 100 dětí denně - Takže průvodci a učitelé jsou na jedné lodi. Poznámky o "vypečených "učitelkách mě urážejí, protože ne všechny chtějí na dětech vydělat.
  Konec mě potěšil.

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:15:47
 24. avatar
  [10] Meander [*]

  "umouněný kluk" - to je eufemismus pro rozjíveného cikánského spratka?

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:01:12
 25. avatar
  [8] gerda [*]

  Myslím, že mít na starosti hordu dětí, které nejmíň ze všeho zajímá nějaká historie a toto vydržet několikrát za sebou a neutéct, je na metál! Dospělí vydrží poslouchat ze slušnosti, ale děti jsou krutě upřímné.

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:08:47
 26. avatar
  [5] Mici [*]

  Eva_Fl: přesně tyto poslední řádky mě taky chytly za

  superkarma: 0 01.08.2005, 08:34:05
 27. avatar
  [4] ještěrka.ehp [*]

  Eva_Fl:

  superkarma: 0 01.08.2005, 07:55:04
 28. avatar
  [3] karieristka [*]

  no je fakt, že tohle se dost vylučuje - je spousta dětí, co na to rodiče nemají, ale to neznamená, že si to dítě nezaslouží

  superkarma: 0 01.08.2005, 06:56:28
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Má totiž skvělou paní učitelku, která ho vezme na výlet, i když si to vlastně vůbec nezaslouží a bude jí celou cestu dělat starosti. Protože ví, že tenhle mrňous to doma nemá jednoduché a kdyby nebylo školy, asi by se vůbec nikam nepodíval...

  superkarma: 0 01.08.2005, 02:29:26
 30. avatar
  [1] Mici [*]

  Pěkné
  Hodně a málo blinkacích dětiček

  superkarma: 0 01.08.2005, 00:24:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme