Domácnost

Tvrdohlavý jezevčík? Kdepak, samostatný lovec!

Jezevčík je lovec odnarození. Ale můžete ho chovat i v bytě. Na zkušenosti s výchovou jezevčice Maggie jsem se zeptal kamarádky Evy. Byla takový malý poslušný neposlucha. Víc už v dalším pokračování Atlasu psích plemen.

Země původu: Německo
Použití: Lovecký pes – práce na povrchu a pod zemí
Klasifikace podle FCI:

Obvod hrudníku:

 • Jezevčík: nad 35 cm
 • Trpasličí jezevčík: 30 až 35 cm
 • Králičí jezevčík: do 30 cm

Hmotnost:

 • Jezevčík: 6 až 9 kg
 • Trpasličí jezevčík: asi 4 kg
 • Králičí jezevčík: maximálně 3,5 kg

Průměrně se dožívá: 13 až 17 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů jezevčíků (www.kchj.cz)

Historie plemene...

jezevčík

Jezevčík (der Dachshund, Dackel, Teckel) je znám od středověku. Z brakýřů byli postupně vyšlechtěni psi vhodní zejména pro lov pod zemí. Z těchto nízkonohých psů vykrystalizoval jezevčík, který je uznáván jako jedno z nejvšestrannějších lovecky upotřebitelných plemen. Vykazuje rovněž vynikající výkony na povrchu – například na lovech s využitím hlasitosti na stopě, při naháňkách a práci na barvě.

Nejstarším chovatelským spolkem pro jezevčíky je Německý klub chovatelů jezevčíků (der Deutsche Teckelklub 1888 e.V.) založený roku 1888. Jezevčík se již po desetiletí chová ve 3 různých velikostech (jezevčík, jezevčík trpasličí a jezevčík králičí) a ve 3 různých druzích osrstění (krátkosrstý, drsnosrstý a dlouhosrstý).

Vzhled psa...

Nízká, krátkonohá, protáhlá, ale kompaktní stavba těla, silně osvalená, se směle vyzývavým držením hlavy a pozorným výrazem obličeje. Celkový výraz je typický pro příslušné pohlaví. Přestože má v poměru ke dlouhému tělu krátké končetiny, je velmi pohyblivý a hbitý.

 • DŮLEŽITÉ PROPORCE: S odstupem od země odpovídajícím zhruba jedné třetině výšky v kohoutku má být délka trupu v harmonickém poměru ke kohoutkové výšce - zhruba 1 ku 1,7 až 1,8.

Povaha jezevčíka...

Přátelské povahy, ani bázlivý, ani agresivní, s vyrovnaným temperamentem. Náruživý, vytrvalý a hbitý lovecký pes s jemným nosem.

Jak o něj pečovat?

O jezevčících se říká, že jsou tvrdohlaví. Samostatnost totiž mají přímo vrozenou. Jako norníci musí být schopní rychlého samostatného rozhodování. Neznamená to ale, že jsou neposlušní. Jsou velice dobře ovladatelní, jen prostě musíte vědět, kdy od něj co přesně chtít. Vzhledem k velikosti se hodí se i pro seniory, může spokojeně žít v bytě i na zahradě.

Miluje pohyb, ale přizpůsobí se životnímu tempu svého pána. Co se týče výživy, je zcela nenáročný (samozřejmě, pokud pracuje, je potřeba mu krmnou dávku úměrně výkonu zvýšit).

Na jezevčici Maggie jsem se zeptal kamarády Evy

Proč sis pořídila zrovna jezevčíka, tedy vlastně jezevčici?
No, protože u nás v rodině byla vždycky pro jezevčíky slabost. Jsou zábavní a chytří a nejsou tolik nároční na péči.

Bylo těžké ji vycvičit?
My měli zvláštní druh povelů... „Mrtvej brouk“ byl lehnutí na záda kvůli vyčištění bláta z tlapek, to fungovalo na sto procent. Pak fungoval povel „na místo“ a „zůstaň“. A taky „k noze“, to jsem ji naučila podle návodu v jedný knížce. Ale některé povely ignorovala, zvlášť venku. „Ke mně“ fungovalo jednou z pěti pokusů. Na sedni a lehni dělala, že neslyší.

Čím tě nejvíc naštvala?
To vím přesně - žárlila na to, že jsem si pořídila papouška, a v nestřeženém okamžiku ho ulovila a snědla. A pak ještě při mém prvním rande mi utekla a vrátila se vyválená v tom... prostě v hovně, ostuda šílená...

A čím tě nejvíc pobavila nebo potěšila?
Každý den mě něčim pobavila, např. odkoukala od lidí smích a cenila ve vtipných situacích zuby. Ale nejvíc mě těšilo období, kdy vychovávala štěňata (měla je 2x za sebou), to byl najednou z domácího baviče a mazlíčka opravdovej pes

Až si budeš zase pořizovat psa, bude to jezevčík?
To je velmi zajímavá otázka, jezevčíky miluju, ale možná bych si pořídila něco většího. A když se nebudu moct rozhodnout, pořídím si vlčovčíka (směje se).

Maggie

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

   
30.04.2013 - Atlas psů - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [11] dasena [*]

  jezevčící jsou pěkně uštkaní psi

  superkarma: 0 29.11.2013, 07:12:38
 2. [10] helešicová [*]

  Ronny už nám umřel .

  superkarma: 0 30.05.2013, 21:09:17
 3. avatar
  [9] gerda [*]

  kobližka — #8 včera toho "umělce" ukazovali ve zprávách. Tak si představuju typického burana. On nic neudělalSml15, to jsou všecko výmysly. Doufám, že ho pomocí důkazů usvědčí a bude moci střílet tak akorát do záchodové mísy.Sml57

  superkarma: 0 01.05.2013, 11:57:20
 4. avatar
  [8] kobližka [*]

  gerda — #5 Já říkám už celé roky,že vůbec nechápu,jak nějaké společenství dobrovolníků může vlastnit zbraně a střílet po zvěři.Zrovna tak by je  mohli mít třeba včelaři,nebo rybáři....A někdy nestřílí jen po zvěři.Většinou je to spolek vesnicých blbců.Ať mají zvěř na starost profesionální myslivci a ne banda magorů,co si myslí,že když má flintu,že může všechno!!!

  1. na komentář reaguje gerda — #9
  superkarma: 0 30.04.2013, 21:51:32
 5. avatar
  [7] hela.cb [*]

  I já mám jezevčici. Příští měsíc ji bude 13 let. Je to můj parťák. Mám i papouška. Dát ty dva dohromady a skamarádit je to prostě nešlo. Fenka na papouška žárlí a naopak papoušek ji provokuje. No, je s nimi zábava.  Sml16

  superkarma: 0 30.04.2013, 21:41:05
 6. [6] Le44 [*]

  Máme dlouhosrstou jezevčici (7 let) a je to miláček, lovec, paličák i poslušnej beránek. Zkrátka osobnost. Nikdy bych neměnilaSml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 30.04.2013, 20:15:10
 7. avatar
  [5] gerda [*]

  Alka1 — #4 ach jo, to musí být rodinka. Ať je to jak chce - děda by měl být zbaven svéprávnosti. Pokud střílel na pejska on, špatně. Pokud dal flintu malému klukovi, ještě hůř. Těch facek neměl dotat jenom pár, když už k soudu - ať je za co! A doufám, že pejska utratit nedají. Kdyby byl dědek charakter, už by u nich byl s novým štěnětem.

  1. na komentář reaguje kobližka — #8
  superkarma: 0 30.04.2013, 11:35:24
 8. avatar
  [4] Alka1 [*]

  Včera byl ve zprávách případ postřeleného jezevčíka. Je šokující, jaký imbecil u nás může získat zbrojní průkaz...Sml68

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 0 30.04.2013, 10:52:28
 9. avatar
  [3] gerda [*]

  měli jsme hrubosrstou jezevčici. Ulovila nám našeho ochočeného holuba, ale popravdě - neměl provokovat.

  superkarma: 0 30.04.2013, 10:36:24
 10. avatar
  [2] Brixik [*]

  Jezevčíci jsou úžasní. Ségřina jezevčice taky loví ptáčky, je v tom opravdu dobrá.

  superkarma: 0 30.04.2013, 10:15:17
 11. avatar
  [1] gerda [*]

  znám jezevčíka, který když jde spát před krb na podložku, táhne za sebou deku na přikrytí a opravdu ji na sebe navleče.

  superkarma: 0 30.04.2013, 10:05:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme