Miluji vůni perníku. Vyvolává ve mně vzpomínku na babičku, a nebo také radost z blížících se Vánoc, které tolik miluju. Perníčky paní Blanky, v soutěžním příspěvku č. 9, nejenže pomalu voní až sem do redakce, ale ještě i dělají radost obdarovaným.

Netradiční perníkové dárky paní Blanky

Je to už pěkná řádka let, co jsem poprvé zadělávala těsto na perníčky. Dodnes se divím, že mě to tenkrát neodradilo, když jsem z trouby vyndávala všelijak nafouklé a pokroucené tvary, které sice krásně voněly, ale perníčkům se moc nepodobaly. Za ty roky zkušeností jsem se ale zdokonalila a zjistila, že z perníku se dá vytvořit cokoliv. A tak jsem pekla nejen o Vánocích, ale i mnohokrát za rok, k různým příležitostem.

Moje kamarádka mi začala říkat „perníčková holka“, to když jsem začala obdarovávat své blízké a známé dárky z perníku. Na všechny moje perníkové výtvory používám stále stejný recept na těsto. Perníčky jsou chutné, voňavé a hned k snědku. O některé netradiční dárky z perníku se s vámi ráda podělím.

Základem všeho je nápad

Kamarád Peťa má doma farmu se zvířaty, několik ovcí,  oslíka Rygoše, a mimo jiné vlastní i velký švestkový sad. Jeho žena Hana zbožňuje ovečky, nejraději má beránka Zdeňka, a tak mě napadlo dát jim k jejich narozeninám to, co mají rádi, ale v perníkové podobě. Jiní známí zas dostávají perníková přáníčka.

farma

Důležité je si předem vytvořit z tvrdého papíru šablony na jednotlivé tvary: zvířata, stromy, podstavec z perníku. Na něco můžeme použít i formičky. Potom zaděláme těsto, které důkladně zpracujeme.

Těsto na perníčky

  • 500 g hladké mouky
  • 180 g moučkového cukru
  • 2 velká vejce
  • 2 lžíce medu
  • 1 kypřicí prášek do perníku
  • 3 lžíce másla (sádla)
  • 2 lžíce kakaa
  • trochu rumu

testo

Postup práce

Těsto zpracujeme, necháme 2 hodiny zaležet.

1 žloutek rozšleháme v hrníčku s troškou vody. Budeme jím potírat perníky po upečení.

Těsto rozválíme a nožem vykrajujeme podle šablon jednotlivé části, které přeneseme na předem vymazaný plech a pečeme v troubě na 160°C asi 15-20 minut. Krátce po upečení pomažeme žloutkem rozšlehaným s troškou vody.

pernicky

Poleva na zdobení

1 bílek šleháme vidličkou ve vyšším hrnečku, přidáme trochu citronky a postupně přidáváme přesetý moučkový cukr, stále mícháme, až je hmota krásně bílá a tekutá. Více jak polovinu tekuté hmoty odlijeme, ta bude na vybarvení  větších bílých ploch. Zbytek hmoty zahustíme cukrem tak, že nám nestéká z vidličky. Tuto hmotu dáme do pevného mikrotenového sáčku, ustřihneme malý rožek a touto polevou budeme zdobit obrysové části.

Beránek a přáníčka

Přáníčka a podstavec na farmu jsem nejprve zdobila hustou polevou obrysové části, potom řídkou polevou štětcem vybarvila a po uschnutí dozdobila hustou polevou, kterou jsem také jednotlivé díly farmy lepila. Beránek zdoben není. Tam jsem přímo na plech na základní tělo beránka přikládala jednotlivé části: hlavu, rohy, oči, nos, kudrlinky… ty se po upečení spojily.

tri

beranek

prabi

Hotová díla jsem pak dotvořila. Pro farmu jsem vytvořila podstavec z ručně tištěných čtyřlístků z bramborových tiskátek. Beránek je dotvořen v přírodním stylu: obilí, pecky ze švestek a broskví, celý pepř, semena z dýní.

ctyri

praniccko

vytvotzperniku

Vše jsem nakonec zabalila do celofánu.

Musím říct, že takovýto netradiční perníkový dárek mé kamarády potěšil. Tak to můžete zkusit také. Držím palce!

Blanka

_________

Mě by takový dárek také určitě potěšil. Děkuji, že jste se s námi ve svém soutěžním příspěvku podělila nejen o netradiční výrobu a zdobení perníkových dárečků, ale vlastně i o recept na perníčky, který se bude určitě už brzy hodit.
Pečte dál s chutí a láskou, a nezapomeňte v prosinci sledovat vyhlášení výherkyň.

Saša

 

14. září 2011 byla odstartována nová soutěž: TVOŘÍME s Ženou-in. Potrvá až do 12. prosince 2011, do půlnoci.

Průběh a podmínky soutěže

Soutěž potrvá do 12. prosince 2011, do půlnoci. Až do této doby můžete posílat své výtvory, a to formou fotografií a také přiloženým písemným, nejlépe i fotografickým postupem práce.

Vaše práce budeme průběžně zveřejňovat v rubrice Domácnost, pod hlavičkou: TVOŘÍME s Ženou-in.

V týdnu od 12.–18. prosince pak bude na našich stránkách probíhat dvojí hlasování o nejzajímavější domácí výtvor.

Vyhodnocení a odměna

Výhrou budou dvě dárkové poukázky, každá v hodnotě 1000 Kč do nákupního centra Ikea, výběr zboží dle vlastního výběru.

  • Jednu výherkyni vyberete na základě hlasování vy, čtenářky
  • Druhou výherkyni vybereme my tady, v redakci.

Tak háčkujte, vyšívejte, modelujte, lepte, tvořte… a hlavně posílejte.

Buď přímo na e-mail: stuskova@zena-in.cz, a nebo na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Do hlavičky nezapomeňte připsat: TVOŘÍME s Ženou-in

Související články

Reklama