Byť se naše čtenářka Tora ve svém tvořivém příspěvku označuje za „levoně“, já bych její ruční práci označila za pravé mistrovské dílo. Krajková krása, jež potěší oko i duši, se skrývá pod příspěvkem číslo 15.

(A samozřejmě nechybí vtipný „popis práce“).

Krásný den,
I já jsem se rozhodla přispět svou troškou do mlýna. Ač obě ruce levé, mám ze svých výtvorů radost a nechala jsem v nich kus sebe. Takže - kdož jsi bez vášně, hoď kamenem :))

Paličkovaná krajka

Tak jestli vás Haluška navnadila, jak u vínečka tvoří překrásné dečky, nebo vás snad Elianka rozněžnila svými kytičkami a Kometka rozmlsala svými dorty, tak na to právě teď zapomeňte. Provedu vás pravým tvořitelským peklem v domácím provedení. Paličkovanou krajkou.

Žádné jídlo, pití, natož nějaké vínečko. Jak si ji jednou zaprasíte, jde to blbě vyprat. Není na tom nic něžného, bo po zapíchání zhruba tisíce špendlíků si nenasliníte ukazováček na otočení stránky v televizním programu tak týden. 

Nějaký návod či výrobní postup bych nechala stranou. Asi by byl pro laiky stejně zbytečný a profík by ho nepotřeboval. Ten by totiž hned poznal, že je to značně neuměle vytvořená napodobenina krajky, patrně ze školního kroužku tvoření. Ale já mám k němu citový vztah a čůrat proti větru mi neva.
Paní učitelka mi vždycky říká: „No, taky by to takhle šlo, ale žádné krajkářce to neukazuj.“

Podvinek, herdule, paličky, kordonet...

Zakoupíte nebo namalujete podvinek (to je ten obrázek, který hodláte paličkovat). Podvinek přetáhnete průhlednou izolepou. Ta brání při následném tužení vsáknutí inkoustu do krajky. Připíchnete takto upravený obrázek na herduli (to je takový naducaný polštářek na kterém se to celé dělá, většinou je vyplněný pilinami).

podvinek

Namotáte alespoň šest sedm párů paliček (vždycky se počítají v páru, bo jedna je vám na prd, pokud jen nevkládáte nit) vámi zvolené barvy a můžete začít. (Já používám kordonet, ale můžete namotat cokoliv, co se motání nevzpouzí, například měděný drát.)

Zrovna tenhle obrázek je ze souboru ročních období z ateliéru Martina z Vamberku. Znázorňuje léto. Figurální krajku mám moc ráda. I když působí poněkud starosvětsky a do moderního bytu si ji asi na zeď nikdo nepověsí. Fascinuje mne moderní krajka, ale jsem začátečník, levoň a bez špetky uměleckých vloh. Ale jako čumil jsem vděčná.

Zpátky do práce

Našpendlenou hotovou krajku natužíme. Jednoduché malé věci lakem na vlasy, ty větší  škrobovým tužidlem, a pokud máte špatnou náladu z výsledku, pak doporučuji toluenové tužidlo. To mám nejraději. Dobře natužená krajka bude po vytahání špendlíků držet jako prkýnko.

fotodva

krajka

Než ji plácnete do rámečku, nezapomeňte, že má rub a líc. Prosila bych lícem na sklo. Podkládám ji buď barevným papírem, nebo filcem. Ten se mi osvědčil nejlépe. Krajka je v něm uložená hezky jako v peřince.

krajkkk

No a pak takovými výtvory nezbude než zaplavit byt nebo příbuzenstvo.


hlava

Hodně štěstí.
Tora

____________

Milá Toro, vím, že umíš dobře psát, ale že Ti to jde i s krajkou, tak to je pro mě překvapení. Nádherné! Není třeba jezdit do Bruselu ani do Vamberku, stačí do Hradce. :)
Díky moc za poslání a nezapomeň v prosinci sledovat vyhlášení výherkyň.
Saša

14. září 2011 byla odstartována nová soutěž: TVOŘÍME s Ženou-in. Potrvá až do 12. prosince 2011, do půlnoci.

Průběh a podmínky soutěže

Soutěž potrvá do 12. prosince 2011, do půlnoci. Až do této doby můžete posílat své výtvory, a to formou fotografií a také přiloženým písemným, nejlépe i fotografickým postupem práce.

Vaše práce budeme průběžně zveřejňovat v rubrice Domácnost, pod hlavičkou: TVOŘÍME s Ženou-in.

V týdnu od 12.–18. prosince pak bude na našich stránkách probíhat dvojí hlasování o nejzajímavější domácí výtvor.

Vyhodnocení a odměna

Výhrou budou dvě dárkové poukázky, každá v hodnotě 1000 Kč do nákupního centra Ikea, výběr zboží dle vlastního výběru.

  • Jednu výherkyni vyberete na základě hlasování vy, čtenářky
  • Druhou výherkyni vybereme my tady, v redakci.

Tak háčkujte, vyšívejte, modelujte, lepte, tvořte… a hlavně posílejte.

Buď přímo na e-mail: stuskova@zena-in.cz, a nebo na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Do hlavičky nezapomeňte připsat: TVOŘÍME s Ženou-in

Související články

Reklama