Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou se jmenuje výstava jednoho z největších českých surrealistů, která se koná od 26. října do 3. února 2013 v Praze. Galerie hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí hostí výstavu Jana Švankmajera.

Galerie hlavního města Prahy zve na Jana Švankmajera

švankmajer1

Výstava se koná od 26. října v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Otevřeno je od 10.00 do 20.00 od úterý do neděle.

švankmajerČeský surrealista Jan Švankmajer (nar. 1934) patří k předním představitelům české filmové a výtvarné scény posledních čtyřiceti let. Jeho dílo je v dominantní míře určováno filozofií a tvůrčími postupy surrealismu. „Výstava představuje Švankmajerovu tvorbu v celé šíři a poukazuje na to, jak je jeho filmová tvorba neoddělitelně spjata s jeho ostatními výtvarnými projevy,“ poukazuje Michaela Moučková, tisková mluvčí Galerie hlavního města Prahy. Švankmajerovými filmy se inspirovali například Tim Burton či Terry Gilliam. Nahlédněte i vy do Švankmajerova surrealistického světa.

Koncepce výstavy se odvíjí od jednotlivých filmů a prezentuje nejen artefakty a scény z autorových filmů, ale i jeho volnou tvorbu: objekty, koláže, frotáže, grafiku a takzvané taktilní čili hmatové objekty, která na filmy navazuje nebo jim předchází. Výstava tím poodhaluje autorovy inspirační zdroje a důležitost, kterou pro něj měla spolupráce s jeho ženou Evou na výtvarné stránce jednotlivých filmů. Tento komplexní pohled na tvůrčí proces postupně odkrývá i konstantní a obsedantní témata Švankmajerovi tvorby (dětství, sen, jídlo, erotismus, loutkové divadlo, atd.).

švankmajer2

Výstava je doplněna o dokumentaci k jednotlivým filmům (pracovní fotografie, filmy o filmu, ukázky z technických a kreslených scénářů, pracovní deníky, publikace, kritiky, plakáty) a počítá s projekcí ukázek z filmu.

Kdy a kde

26. 10. 2012–3. 2. 2013

út–ne 10.00–20.00

Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 13, Praha 1

Kurátorská prohlídka s Ivem Puršem, Františkem Dryje a Martinem Součkem: út 4. 12. v 17.00

Lektorské prohlídky: út 6. 11., 20. 11., 18. 12. v 16.30

švankmajer3

Zdroj a foto: tisková zpráva ghmp.cz

Reklama