Bulvár

Tuzemský výzkum ukazuje, že biomléko stojí za to pít

Výsledky šetření Výzkumného ústavu mlékárenského potvrzují jednoznačně zvýšený výskyt bioaktivních látek v mléku pocházejícím z ekologického zemědělství v porovnání s mlékem z konvenčních chovů.

bio

Nedávno jsme vás informovali o výsledcích evropského výzkumu univerzity v Newcastlu ZDE, který vysledoval, že biomléko obsahuje více nutričních látek v porovnání s mléky z konvenčních chovů. Nyní toto tvrzení podpořily i výsledky čtyřletého výzkumu, který v tuzemsku prováděli Výzkumný ústav mlékárenský, Výzkumný ústav pícninářský a Výzkumný ústav pro chov skotu ve spolupráci s českými výrobci mléka a společnosti EPOS.

Mléko jako potravina poskytuje výjimečný zdroj bílkovin, tuku, laktózy a minerálních látek. Mléko však kromě základního látkového složení obsahuje širokou škálu tzv. bioaktivních komponentů, které mají vliv na lidskou výživu a zdraví. Výsledky výzkumu ukázaly, že tuzemské dojnice chované v režimu ekologického zemědělství dávají mléko s vyšším obsahem tzv. bioaktivních látek. Mezi ně patří tzv. mastné kyseliny (zejména kyselina linoleová a kongujovaná kyselina linoleová), které jsou potřebné pro obranyschopnost organismu, růst kostí a prevenci chorob, jejichž obsah v biomléce byl významně vyšší než v mléce z konvenčních chovů a mírně vyší než u konvenčních chovů s pastvou.

bio

Celý článek si můžete přečíst na stránkách www.biospotrebitel.cz ZDE.

   
14.05.2010 - Blog redakce - autor: Biospotřebitel (www.biospotrebitel.cz)

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme