Plátno, do kterého byl údajně zahalen Ježíš z Nazaretu po své smrti, patří mezi nejcennější křesťanské relikvie a má zázračnou moc. Existuje i spousta jeho kopií, některé zázračné, jiné ne.

turínské plátno

Turínské plátno, nebo též Svatý sindon, dnes spočívá kapli katedrály sv. Jana Křtitele v Turíně. Je mu připisována zázračná léčebná moc. Vypráví o něm mnoho křesťanských legend, ale v malé obci Lirey ve Francii se objevuje až ve středověku, kdy je nalezeno v majetku jednoho z potomků templářů. Od té doby je vystavováno a chodí se mu klanět zástupy. Plátno překoná i požár a po čase se oklikou stěhuje do Turínské katedrály, kde ho mohou lidé obdivovat dodnes. Přestože je jeho autentičnost pošramocena a napadána, přestože se v roce 1988 oficiálně Vatikán vyjádří ve smyslu, že není důležité, zda je Turínské plátno pohřebním rouchem Kristovým, i nadále se o něm tvrdí, že koná zázraky a uzdravuje nemocné.

Pravé a nepravé kopie

Jak už to tak bývá, vznikají i kopie Turínského plátna, a to hned dvojího druhu. Na ty „pravé“ údajně přechází část moci Svatého sindonu, protože jim bylo požehnáno a přišly do přímého kontaktu se svým vzorem. Jednu takovou pravou kopii Turínského plátna máme i v Česku! Kde? Plátno si můžete prohlédnout v Broumovském klášteře, kde bylo znovuobjeveno v roce 1999. Broumovský sindon pochází z roku 1651 a je opatřeno průvodní listinou od turínského arcibiskupa Julia Caesara Bergiria.

Turínské plátno v Praze

Také v našem hlavním městě se můžete podívat, jak vypadá tato vzácná církevní relikvie. V roce 1898 vznikla totiž slavná fotografická deska turínského fotografa Secondy Pia, který k velkému překvapení zjistil, že se na ní objevil velice detailní pozitivní obraz postavy na sindonu. Od té doby je jeho černobílý snímek snad nejznámější a nejotiskovanější podobou Ježíše z Nazaretu. Kopii této desky najdete ve velikosti plátna v kostele Svatého Kříže v ulici Na Příkopě.

Kam dál?

Reklama