Čtenářka Tora nám poslala příběh své kamarádky, která musela vyhledat psychiatra. A Tora na tom měla nemalý podíl.

Nikdy neříkám, že se zblázním nebo po***u ani nic jiného sebedestruktivního. Mám se ráda. Takže ve vyhrocených situacích vyhrožuji ze zásady jiným, zato barvitě s ohledem na  dotyčného profesní obor, rozumové schopnosti nebo místní obyčeje. Toliko k oblíbenému úsloví.
Takové psychické onemocnění není žádná sranda. Nemoci duše jsou o to horší, že přichází plíživě, nikdo si je nechce připustit a jsou ničivější než nemoci těla.
S rýmičkou by kdekdo chtěl svolat lékařské konsilium. Když takového pacienta vyhodí lékař s kapesníkem a kapkami do nosu, pokusí se přesvědčit lékárnici. Ta jeho rýma je určitě neznámá zákeřná zmutovaná forma na kterou zabere jen experimentální medicína z laboratoří NASA a ať se podívá pod pult, jestli tam nějakou neschovává. A když nepochodí, pravidelně alespoň zahlcuje životopisem své nudle alespoň facebook.
Jenže brouk na mozku má tisíce převleků a sám nemocný do poslední chvíle snaží přesvědčit sám sebe, že přeci o nic nejde. Zatímco nemoc těla nás nutí hledat původce a léčbu, duše nás pomalu ale jistě požírá diagnózou:můžeš si za to sám.A abychom nebyli rušeni v tom zhoubném přemítání o tom, jak špatní, neschopní jsme jak bezvýchodné je naše pozice, jak ztracený život, postaví okolo nás zeď. Ta zeď nejde přelézt, ani podkopat, vzdáte to, ale díra už je.... dospělý by se tam vešel...lehnu si tam a odpočinu si.....ještě se zakryju tou hlínou...
Mám kámošku. Přítel jí zhruba rok  vysvětloval, že je tak zkažená, že jí občasným zbitím a vláčením za vlasy po bytě, vlastně pomáhá. Nakonec se mu ještě omluvila. Asi po třetí hospitalizaci ho vykopla. Pak ho vzala zpátky a omluvila se opět. Nakonec přijala, že opravdu tak špatná je a že má přítel vlastně pravdu. Bylo to v dané chvíli jediné východisko v boji o život. Zvykla si. Bil ji dál, jen jí to už nevysvětloval. Nebylo třeba. Jednoho dne na něj vzala nůž a vystěhovala ho z bytu. Celé dny strávil před jejími dveřmi a bavil se  slovním ponižováním a nadávkami na její adresu. Pak jí nějaká kráva řekla, že by měla něco udělat, aby ten její byl ve vztahu spokojenější.Tak se občas napila. Zhroutila se. Našla jsem jí před dveřmi sedět pod okapem.
Víte, já asi nejsem moc dobrá kámoška. Nepotrpím si na takové to objímání, chlácholení, litování a udržování dotyčné v blahé pitomosti, když mé racionální já vyhlásí STRIKE. Neumím to v sobě potlačit a navíc mě to děsně vytáčí. Takže hned křičím. Tenkrát jsem nekřičela. Počkala jsem až vystřízliví.
Zato druhý den byl Saigon. Vím, vím, není to ode mne citlivé, ale kdybych slyšela ještě jednou tu povídačku o tom, jak má ten její přítel vlastně pravdu, asi by mi ruplo nějaké důležité závažíčko v mozku. Na to nemám. Byla to sebedestrukce v přímém přenosu a já mám na takové reality show příliš slabý žaludek.
Za dva dny volala. Sebrala odvahu a našla si psychiatričku. Přestala se stydět a obviňovat. Možná se v ní něco zlomilo. Třeba se jen bála, že splním ty výhrůžky. Je mi to jedno.
Asi jsem zas takovou sviní vyhodnocena nebyla, protože to upevnilo naši vzájemnou důvěru, přátelíme se dál. Má lásku a první pracovní úspěchy. Léčí se dál, ale nebojí se dívat do budoucna.
Jako kamarádka asi žádná výhra nejsem, ale vím, že to tenkrát mělo cenu. Protože nemoc duše stráví nemocného a ještě nechá hluboké jizvy všude kolem sebe.
Tak dneska bez servítek a s pozdravem Vaše
Tora
Tento text nebyl redakčně upraven


Děkuji Toro za první příspěvek. Nechápu, proč o sobě opakovaně píšete, že nejste správná kamarádka. Jsem přesvědčen o pravém opaku. Udělala jste to, co by měl udělat každý. Vždy, když čtu o takovýhle mužských kreaturách, mám stísněné pocity. Kéž by platilo, že boží mlýny melou…

Dnešní den je na téma duševní poruchy a nemoci.

  • Trpíte nějakou, nebo někdo ve vašem okolí?
  • Byla jste někdy u psychiatra, psychologa, nebo u nějakého samo vzdělaného šarlatána?
  • Pochybujete o svém duševním zdraví? Nebo o duševním zdraví někoho jiného?

Na e-mailu

redakce@zena-in.cz

čekám na vaše příběhy, vzpomínky, názory, historky, vtipy, videa apod.

Jednu z vás zkusím překvapit bláznivou cenou? Jakou? Ušiju ji na míru té, kterou vyberu.

Tak se těším a  přeji vám krásný den bez obláčků na duši!

Reklama