Svým dětstvím jsem se projedla. Nebyla jsem rozmlsaná ani vybíravá. Sladké, slané, ovoce, zelenina, sýry....K babičce jsme chodily na švestkové buchty, ze kterých kapalo máslo nebo bramboráky dělané na sádle. Druhá babička zase musela vždycky dělat meruňkové knedlíky. Uměla takové ty nadýchané velikosti tenisového míčku.Sype je strouhaným perníkem, tvarohem a polívá máslem. Mamka je kuchařka výborná. chutná mi od ní cokoliv. něco jsem se i naučila. Třeba vypít lák z nakládaček na jeden lok.

logicky tedy vybrat jedno jídlo nejde. Snad náhoda tomu chtěla, že jsem si právě dneska vzpomněla na jedno, které není tak vyjímečné, snad ve spojitosti s konkrétním místem mi ale v srdci uvízlo.

Jsme z vesnice a na nákupy a k doktorce jsme vždycky museli do nedalekého města autobusem. protože autobusy vždycky jezdily v intervalech ve kterých se nedalo buď stihnout nic, nebo stihnout vše, i zakořenit. Při čekání jsme nabírali síly v tzv. mlíčňáku. Byl kousek od nádraží. maminka nás vždycky usadila s koblížkem, hrnkem kakaa a sama si dala černou kávu s dvěma cukry. Všude voněla majonéza ze salátů, sladké ze zákusků, smažené vaječné topinky a ledabyle otřené vykslajvantové ubrusy.

Jiné město, jiný čas, uteklo dvacet let. V roli matky já. S dcerou jsem dnes ráno musela k doktorce. Po cestě domů začala kňučet, že má hlad. Potkaly jsme mlíčňák. Prodavačky v polyesterových zástěrách, ohavná cedule:POUŽITÉ NÁDOBÍ ODKLÁDEJTE ZDE a chladící pult se zákusky, vaječnými topinkami, chlebíčky a pečivem. Automaticky jsem objednala koblížek s kakaem a jednu černou kávu.

Ani nevím, jestli to dceři chutnalo. Mně bylo báječně.

TTT

PS: Tu nostalgii asi půjdu spláchnout něčím tekutým...třeba lákem ze znojemských:)

Text nebyl redakcí upraven.

Na která jídla vzpomínáte z dětství vy? Které jste milovala a které naopak nenáviděla? Pište nám na adresu

redakce@zena-in.cz

Reklama