Tak teď jste, Lindo, kopla do mého bolavého místečka. Svatomartinské oslavy totiž rok od roku miluji víc a víc.Nikdo nepožaduje dárky, na koberci není rozmetané jehličí, nikdo mne netluče pomlázkou a nemusím vymýšlet recepty z vajec vařených natvrdo nebo dlabat dýně. Jen samé radosti.

Jako malá jsem znala jedinou pranostiku, že Martin přicválá na bílém koni. Nikdy na Martina nesněžilo. Jako velká věřím na svatomartinskou husu a ořechové rohlíčky. Ty jsou vždycky. Husu peču pěkně pomalu devět hodin, udělám bílé i červené zelí, bramborové i kynuté knedlíky. Manžel sežene nové víno. Jako zákusek připravuji svatomartinské rohlíčky z kynutého těsta plněné ořechovou nádivkou a odpoledne jdeme na martinské trhy. Jenže letos mi není přáno.

S manželem jsme vybírali husu, prý pod tři kila je to jen přerostlé kuře a takovou jen přes jeho mrtvolu. Takže jsem koupila pětikilovou. Pak jsem se dozvěděla, že od půl čtvrté máme schůzku rodičů budoucnosti národa ve škole. Už minule mě zvolili zapisovatelkou a mé zápisy  nechává třídní kolovat sborovnou pro pobavení. I přesto mi tuto funkci nikdo neodpáral. Dcera je bohužel teprve ve druhé, takže  pokud si neukousnu v pudu sebezáchovy ruku, asi ještě chvíli zapisovat budu. Hned na to máme rande s ředitelem coby SRPŠ a budeme řešit vyschlé konto, nízkou účast  a  pinkpongové pálky pro osmou třídu jako minule:(  Doma na mě bude čekat manžel, který si natáhl šlachu a při čekání na ošetření ve špitále pohostil bacila angíny. A to jsme měli na husu mít i hosty. S ořechovými rohlíčky to vypadá též bledě. Včera jsem kousla omylem do skořápky, když jsem mlsala oříšky a asi jsem si ulomila kus zubu. Má zubařka odjela na Moravu k příbuzným na martinské hody, takže mě vezme až příští týden. Na rohlíčky kašlu.

A na Martina také. V mrazáku mi zaclání pětikilové hovádko, ořechy nemohu ani cítit a živím se čínskými nudlovými polévkami. A na ty nebudu plýtvat  mladým vínem. To bych se po takovém vypráskaném Martinu musela zpít do bezvědomí a doufat, že se probudím až 12. listopadu.

Letos o něm nechci ani slyšet...leda by přicválal na té své bílé herce.

TTT

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven


Husa se peče devět hodin? I když čemu se divím, s tímto opeřencem nemám žádné zkušenosti :). Pošlete nám recept na rohlíčky!

Dnešní den je dnem oslav sv. Martina. Tématem dne jsou tradiční oslavy, jak probíhají právě u vás doma.

  • Jak probíhají oslavy sv. Martina u vás?
  • Pečete husu nebo i jiné dobroty? Pošlete nám své recepty!
  • Máte rádi nějaké jiné tradiční oslavy?
  • Které z nich doma slavíte? Jak probíhají?
  • Účastníte se slavnostího ochutnávání vína?
  • Máte rádi mladá vína?
  • Jaký je váš vztah k domácím českým vínům?
  • Věříte v pranostiky?
  • Nazřadíte tento den mezi slavnostní chvíle roku?

Posílejte své příspěvky na redakce@zena-in.cz

předmět: Martin

Během dnešního budeme vaše příspěvky, které do redakce přijdou, zveřejňovat a autorka jednoho z nich bude odměněna. Bude se moci těšit na tělový krém z výtažky z vína a echinacei a tekuté oční stíny od Avonu.

Těším se na vaše příspěvky! Posílat můžete i fotografie jídel či recepty na tradiční svatomartinskou husu nebo jiné dobrůtky.

kréma stíny

 

Reklama