Džíny jsou nesmrtelné. Kolik generací už obléká tyto „hrubé, trvanlivé, pracovní kalhoty“, které vymyslel Levi Strauss pro americké dělníky 19.století?


Ano, džíny nebyly ničím jiným než bytelnými montérkami, které se v USA od roku 1900 daly běžně koupit za pár šupů v obchodě se smíšeným zbožím. V padesátých letech se staly kultovním objektem rebelující mládeže. Pro mladou generaci válkou zničené Evropy byly džíny, stejně jako jiné zboží denní spotřeby dovezené z Ameriky, ideálem svobody, měly nádech dobrodružství a jisté skandálnosti. Modré ocvočkované kalhoty se proměnily v symbol.

 

Koncem šedesátých let povýšily rebelantské džíny na společensky uznávanou součást oděvu. Nosily se ke sportovnímu saku a drahým anglickým botám a v sedmdesátých letech se staly pomalu a jistě nepostradatelnou součástí oblečení pro volný čas. Ale pozor, bylo nutné vlastnit ty „správné“, a to Levis 501. Jejich dokonalý střih dokazoval, že i úzké, rovně střižené kalhoty mohou být pohodlné, a odolal i módě kalhot s pasovými záhyby v osmdesátých letech.


V devadesátých letech se džínům dostalo zaslouženého uznání a jen málokdo je neměl v šatníku. Dnes je nosí snad všechny věkové skupiny k jakékoliv příležitosti a staly se oděvním evergreenem. A abychom se honily za stále novými a novými modely, vymýšlejí si na nás návrháři různé fígle. Snižují nebo zvyšují pasy, zužují a rozšiřují nohavice, devastují nebo zase zdobí výšivkami, zipy a korálky… čert aby se v tom vyznal.A jaké džíny frčí právě teď?
V obchodech jsou sice stále vidět zvony, ale móda jim velí ústup.Jasně vedou trubky, čím užší, tím lepší. Pas se naopak pomalu posouvá vzhůru.
Ach jo. Kdopak si takové džíny může dovolit? Zase jen štíhlé, dlouhonohé, bezzadkové a bezbřiché gazely, protože jen ty vypadají v obtažených trubkách dobře. A my nedokonalé máme dvě možnosti.
Zůstat u zastaralých střihů, které tak milosrdně zakrývaly nedostatky, nebo volit kompromisní, lehce asexuální klasiku. V obou variantách nebudeme sice úplně in, ale nemusíme se svých oblíbených džínsů vzdávat. Chce to jen hledat, zkoušet a vytrvat.
Přeji hodně štěstí. Já jdu shánět planďáky.

Jakým střihům dáváte přednost vy?  
Kam džíny nosíte a s čím je nejraději kombinujete?
Nosíte je s jehlami, nebo s teniskami?
Podlehnete trubkám, nebo zůstanete u zvonů?
Pojďte si  o těch nesmrtelných modrácích poklábosit.
Zajímá mě vše.

Reklama