Zdraví

Trpíte zácpou? Na vině je možná roční období

Změny životního stylu, kterým naše tělo musí čelit v průběhu roku, mohou mít překvapivé důsledky. Jedním z nich bývá i tzv. sezonní zácpa. Jak tuto nepříjemnost řešit, to prozradí následující řádky.

Zácpa může mít celou řadu příčin, od banálních až po ty nejzávažnější. Pokud se objeví náhle a u lidí, kteří jinak nemívají s vyprazdňováním problémy, nejčastěji je na vině „chyba“ ve stravování či životním stylu. Správná funkce našeho trávicího systému je totiž závislá na mnoha faktorech. 

Pět nepřátel bezstarostného léta

toiletteNejčastějším obdobím pro vznik sezónní zácpy jsou právě nadcházející letní měsíce. Příčin je celá řada:

 1. Malé množství tekutin. V horku ztrácíme daleko více vody potem. Měli bychom tím pádem zvýšit i pitný režim. Mnohdy je tomu ale naopak. Některým lidem se na dovolené nechce utrácet za nápoje nebo se jednoduše bojí, že nebudou mít po ruce toaletu, a tak pijí co nejméně.
 2. Špatný výběr pití. Dejte si pozor, abyste zimní teplý čaj v létě nevyměnili za osvěžující pivo či Coca-Colu. Alkohol a slazené limonády vyvolávají zvýšené močení a mnohdy v jejich důsledku více vody ztratíte než vypijete.
 3. Nevhodná strava. Přísun vlákniny obsažené hlavně v ovoci a zelenině je nezbytný pro správný průchod natráveného obsahu střevem. Jakmile se tedy v rámci dovolené omezíte na sušenky a instantní těstoviny, zakládáte si na problém.
 4. Omezený pohyb. Léto by zdánlivě mělo být spojeno s vyšší fyzickou aktivitou než studené měsíce, ale co třeba dlouhý let letadlem či jízda autem? I to dokáže trávení zcela dostat z rytmu.
 5. Léky na alergii. Přecitlivělost sama o sobě zácpu většinou nezpůsobuje. Může jít však o nežádoucí účinek některých léků proti alergii – kortikoidů či starších typů antihistaminik.

I zima má svá rizika

Více hrnků kávy, málo čerstvého ovoce a zeleniny, nedostatek pohybu nebo přejídání se těžkými jídly kolem vánočních svátků. To jsou faktory, které mohou vyvolat sezónní zácpu naopak v chladných měsících. Ať už je vaše tělo citlivější ke změnám životosprávy v létě, či v zimě, tipy, jak se zácpě vyhnout, jsou pro obě roční období podobné.

Nejlepší útok je obrana

Abyste se vyvarovali možných komplikací, dodržujte tato jednoduchá pravidla:

 • Vypijte 2–2,5 litru tekutin denně.
 • Pokud se hodně potíte, např. při sportu, konzumujte kromě čisté vody i polévkové vývary či speciální rehydratační roztoky, které se dají sehnat v lékárně.
 • Omezte příjem kávy, alkoholu a sladkých limonád.
 • Po celý rok zůstávejte fyzicky aktivní.
 • Jezte rozmanitou stravu bohatou na vlákninu. Pokud nemáte k dispozici dostatek ovoce a zeleniny, krátkodobě se dají nahradit luštěninami a cereáliemi nebo doplňkem stravy rovněž z lékárny.

Když je na prevenci pozdě

Máte stolici méně než třikrát týdně? Je pro vás vyprazdňování nadměrně zatěžující, někdy až bolestivé, a výsledek tvrdý jako kámen? Pak se u vás rozvinula zácpa. Všechny tipy uvedené výše vám mohou pomoci, ale nemusí stačit. Volně prodejné léky na uvolnění střev – tzv. laxativa –, jako například sirup Duphalac, by proto měly být součástí každé cestovní i domácí lékárničky. S užitím léku je lepší neotálet, protože zácpa může mít i závažné komplikace. Pokud potíže do několika dnů neustoupí, je třeba vyhledat lékaře.

Zdroj: www.ulekare.cz

   
08.07.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [5] celik [*]

  instantní těstoviny, nejenom ty z čínských polévek, ale i od značky Knorr, používám občasně, a problémy se zácpou zatím neregistruji, důležitý je dostatek tekutin, zejména neslazených a k tomu i zdravý pohyb, myslím, že je třeba od každého něco

  superkarma: 0 15.08.2015, 20:08:43
 2. [4] Marcinek13 [*]

  Já si upravila své střevní pochody k normálu Laktobacily od Imunit. Měla jsem celé ústrojí rozhozené nehorázně. Jendou jsem šla normálně, jednou průjem pak jsem 14 dní skoro nebyla, no říkám hrůza!Až ty laktobacily mi to daly do hromady, neskutečná úleva!

  superkarma: 0 14.07.2015, 15:02:03
 3. [3] bobani [*]

  Sml67

  superkarma: 0 08.07.2015, 16:48:13
 4. [2] prototype [*]

  Pohyb a pitný režim a člověk má po problému. Sml67

  superkarma: 0 08.07.2015, 10:10:59
 5. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Musím zaklepat .....ale v tomhle případě je vše ok Sml30

  superkarma: 0 08.07.2015, 06:47:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme