Stresová inkontinence – nechtěný únik moči při různých situacích trápí řadu žen už v mladém věku. Máme pro vás připravený test, který si můžete lehce udělat a zjistit, zda se tento problém netýká také vás.

Pokud si alespoň na některou z následujících otázek odpovíte ano, pak je pravděpodobné, že můžete trpět stresovou močovou inkontinencí.

  • Dochází u Vás k úniku moči při kašli, kýchnutí, smrkání, smíchu?
  • Dochází u Vás k úniku moči při větší fyzické námaze, poskočení, běhání apod.?
  • Dochází u Vás k úniku moči při zvednutí se ze židle?
  • Dochází u Vás k úniku moči při tlaku na močový měchýř a oblast břicha?
  • Stane se Vám, že dojde k samovolnému úniku moči během spánku?
  • Musíte omezovat své vycházky a aktivity s ohledem na dostupnost toalety?

Co je stresová inkontinence?

Stane se vám někdy, že vám při kýchnutí nebo při prudkém pohybu unikne malý objem moči? Měla byste vědět, že jde o počínající stresovou inkontinenci, která se bude časem zhoršovat, pokud se nebude léčit. Je to nevyšší čas poradit se s odborníkem jak stav řešit a předejít tak pozdějším, větším problémům.

Močová trubice je trubice, která odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Za normálních okolností udržuje pevné sevření, aby zabránila bezděčnému úniku moči. U žen se stresovou inkontinencí, ochablost svalů dna pánevního či porucha v močové trubici brání, aby byla močová trubice ve své správné pozici. Pokud kašel, smích, kýchání nebo jiné pohyby, které vyvíjejí tlak na močový měchýř, zapříčiňují únik moči, pak můžete trpět stresovou inkontinencí. Tento problém je zvláště patrný, když se močový měchýř příliš naplní.

Fyzické změny, které jsou důsledkem těhotenství, porodu a menopauzy mohou často způsobovat stresovou inkontinenci. Je to nejběžnější forma inkontinence u žen a je léčitelná. Svaly dna pánevního podporují močový měchýř. Pokud jsou tyto svaly oslabeny, může močový měchýř sestoupit dolů a lehce tlačit ze dna pánevního na pochvu. Toto zabraňuje svalům, které zpravidla nutí močovou trubici se uzavřít, aby se sevřely tak pevně jak by měly. Výsledkem je to, že moč může unikat do močové trubice v průběhu fyzického stresu - tím je myšlena fyzická námaha, prudké pohyby při kašli, smíchu, při cvičení ve fitnesscentru, prudké zvedání těžších věcí apod..

Stresová inkontinence se také vyskytne, pokud svaly, které vyvíjejí tlak, ochabnou. Výskyt stresové inkontinence se zvyšuje s následnou menopauzou. Postihuje však i mladší ženy a ženy středního věku, často po čtyřicátém roce.

Léčba je možná

Díky tomu, že se stresová inkontinence dá určitými metodami léčit, je dobré se se svými problémy svěřit svému lékaři - gynekologovi nebo urologovi. Po následném vyšetření lékař zhodnotí stav a určí diagnózu, doporučí vám typ léčby, která je pro váš problém vhodná.

MolimedS únikem moči můžete aktivně žít s pomocí vhodných zdravotních pomůcek. Řadíme mezi ně např. produkty značky MoliMed – speciální vložky pro lehký únik moči. Tyto vložky zajišťují pohodlí po celý den, bez obav z úniku moči nebo zápachu. Mají mnohonásobně vyšší savost než menstruační vložky, jsou prodyšné, antibakteriální a šetrné k pokožce díky povrchu s vyváženým pH 5,5, což zajistí, že pokožka zůstane zdravá. Vložky MoliMed jsou vhodné jak pro ženy, tak i  pro muže. Speciální řada MoliMed for men je anatomicky přizpůsobena mužské postavě.

MoliMedS výběrem velikosti a typu vložek vám pomůže lékař (praktik, urolog, gynekolog, neurolog, geriatr) nebo lékárník. I když vás může únik moči uvádět do rozpaků, je třeba o něm mluvit. Pomůcky vám může předepsat lékař, ale před tím vás musí vyšetřit a určit stupeň inkontinence. Dále vám poradí, jaké cviky jsou vhodné pro posílení svalů pánevního dna a zmírnění úniku moči.

Speciální vložky MoliMed pro lehký únik moči, jsou dostupné v lékárnách a výdejnách zdravotnických potřeb. Pokud máte zájem si produkt zdarma vyzkoušet, navštivte internetové stránky MoliKlubu, kde si můžete zažádat o vzorek.

Reklama