Zdraví

Trpíte nespavostí?

Probdít pár nocí ještě neznamená nespavost. Po hádce s milovaným, stůně-li dítě nebo při starostech v práci je zhoršená kvalita spánku nebo jeho nedostatek „normální“. Co je tedy nespavost?

spanek

Pojem nespavost zahrnuje spektrum problémů, které spočívají v obtížném usínaní, častém nočním buzení nebo předčasném ranním probouzeni. Noční spánek je nekvalitní nepřináší osvěžení a po probuzení bývá přítomen alespoň některý z následujících příznaků: únava, denní ospalost, poruchy soustředění a paměti, poruchy nálady, podrážděnost, psychické napětí, úbytek energie, motivace a iniciativy.

Když poruchy spánku snižují kvalitu života a negativně ovlivňují denní aktivity, když už chybí energie na koníčky a záliby, pak je nutné jít k lékaři a zamyslet se nad problémem. Existuje totiž skutečná léčba nespavosti, která nevede k závislosti na lécích na rychlé usnutí.

Informace najdete také na www.dobry-spanek.cz

Proč špatně spíme?

Příčinou nespavosti může byt stres a dlouhodobé psychické problémy, ale také chronická únava a špatná životospráva. Může být též způsobena nadužíváním různých látek, např. kofeinu, alkoholu nebo léků. Problémy se spánkem však mohou signalizovat, případně doprovázet i některé závažné choroby, např. tzv. syndrom neklidných nohou, roztroušenou sklerózu, Parkinsonovu chorobu anebo syndrom spánkové apnoe („pauzy“ v dýchání, zpravidla provázené chrápáním).
Je tu však ještě jedna významná příčina, s věkem nám totiž v těle postupně klesá hladina melatoninu.

Nechybí vám melatonin?

Spánek nám navozuje a po dobu noci udržuje neurohormon melatonin, který produkuje v nočních hodinách epifýza (šišinka). Melatonin působí jako časovač biologických rytmů a navíc navozuje příchod spánku. Se stoupajícím věkem a při některých chorobách klesá produkce tohoto neurohormonu, a proto se častěji objevují poruchy spánku.
Melatonin má však v našem těle další účinky: příznivě ovlivňuje řízení imunitních mechanismů, omezuje vnímání bolesti, má výrazný antioxidační účinek, a tím napomáhá prevenci civilizačních chorob. Diskutuje se také o jeho úloze v ovlivnění délky života a stárnutí.

spanek

O příčinách, důsledcích i léčbě nespavosti se dočtete na www.dobry-spanek.cz

   
01.03.2011 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [3] slaměnka [*]

  Trpím dost dlouho nespavostí, moje lékařka řekla, že mi chybí melatonin a předepsala lék Circacin, který prý tento hormon obnovuje,ale jsou potřeba 2-3 balení. Vybrala jsem 4 balení, jedno stojí asi 450 korun, a nic. Usnu obtížně v 11, v 1 se vzbudím, jsem vzhůru do 3, pak usnu, probudím se v 5, usnu v 6 a za chvíli mě vzbudí budík :-((

  superkarma: 0 02.03.2011, 11:04:18
 2. [2] macamala [*]

  Když jsem přes den hyperaktivní, nemůžu občas večer přestat a pak blbě spím. Usínám většinou při čtení.

  superkarma: 0 01.03.2011, 08:48:58
 3. avatar
  [1] Heather [*]

  Dokážu usnout během dvou minut kdykoliv a kdykoliv. Bohužel v noci spím v kuse jen cca 3 hodiny, pak se až do rána vzbudím při každém přetočení na druhý bok Sml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 07:55:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme