Zdraví

Trpíte na vaginální infekce ?

Snad každá žena se alespoň jednou za život setká s nepříjemnou komplikací svého zdravotního stavu, poševním zánětem provázeným výtokem.

Projevy těchto zánětů jsou různorodé podle vyvolávající příčiny.
Často se jedná o svědění nebo pálení v pochvě, na vulvě a kolem ústí močové trubice. Sliznice je zarudlá, s otokem a výtokem různé intenzity, charakteru a zabarvení.
Onemocnění je poměrně běžné a jeho příčiny jsou mnohočetné.

Mezi nejčastější patří opakované používání širokospektrých antibiotik a chemoterapeutik, která mohou narušit normální poševní flóru, snížení přirozených obranných mechanismů organismu při těžších celkových onemocněních, například cukrovce, krevních onemocněních, bakteriálních a virových infekcích a také v těhotenství.
Další predispozicí je časté střídání sexuálních partnerů, nošení nevhodného neprodyšného oblečení a prádla, riziko při koupání zvláště v horkých letních měsících v nedostatečně čistých bazénech, rybnících a řekách.

Léčba poševních zánětů spadá do oboru gynekologie a při současných možnostech mikrobiologické diagnostiky je k dispozici celá řada preparátů k lokálnímu i celkovému použití k cílené terapii dle etiologického agens. V některých případech je nutná i léčba sexuálního partnera nebo partnerů postižené pacientky a po dobu léčení pohlavní zdrženlivost.

Přes veškerou snahu jsou však často výsledky léčby neuspokojivé a u řady žen dochází k dalším recidivám poševních zánětů a výtoku. Proto se hledá alternativní cesta doplňující možnosti terapie a prevence.

Jedním z příkladů této profylaxe je přípravek Fermalac Vaginal dostupný na českém trhu. Jedná se o poševní tobolky obsahující kulturu živých přirozených mléčných mikroorganizmů , které se vyskytují ve zdravé pochvě a ve střevě. Po zavedení do pochvy dojde při tělesné teplotě k pomnožení a růstu mléčných bakterií a k fermentaci mléčného cukru na kyselinu mléčnou, tím ke zvýšení kyselosti pochvy a obnově a udržení fyziologického poševního prostředí a zábraně růstu infekčních patogenních mikroorganismů.
Použití tohoto přípravku je poměrně široké – k normalizaci poševní flóry po předchozí léčbě antibiotiky a chemoterapeutiky, po léčbě poševními preparáty, před plánovanými gynekologickými zákroky, k udržení fyziologického poševního prostředí v graviditě, preventivně při recidivách výtoku apod.
Přípravek se velmi dobře snáší, kontraindikací aplikace je pouze eventuální přecitlivělost na některou jeho složku. Je možné jej užít i v graviditě a během kojení. Léčebně se zavádí na noc hluboko do pochvy po dobu deseti dnů přiloženým aplikátorem.

Jako prevence recidiv poševních zánětů a fluoru se doporučuje podávání 1 – 2 týdně po dobu 2 – 3 měsíců, během menstruace aplikaci přerušit.

Preparát je částečně hrazen zdravotními pojišťovnami.
Závěrem lze říci, že tento přípravek je vzhledem k absenci nepříznivých vedlejších účinků a možnosti bezrizikového dlouhodobého podávání i v graviditě zvláště vhodný jako profylaxe pro ženy s častými recidivami poševního fluoru.

MUDr. Tomáš Řádek, gynekolog    

            
   
11.08.2003 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Ťapina [*]

  Simba: To mě taky zaujalo

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:04:18
 2. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Jsem z těch šťastnějších, které zatím neměly tu čest.

  superkarma: 0 09.12.2003, 18:03:52
 3. avatar
  [15] Simba [*]

  queen.: vy jste se koupali v nádrži s pitnou vodou? A nebylo to náhodou zakázaný?

  superkarma: 0 30.11.2003, 20:50:14
 4. avatar
  [6] mirrea [*]

  lia: já jsem se s takovými jednorázovými potahy setkala v lůžkovém vagoně, ale byly úplně na takže jestli jsou takové i ty, co se dají koupit, radím nebrat nejjistější je prostě nesedat

  superkarma: 0 11.08.2003, 15:32:41
 5. avatar
  [3] VAMPIRA [*]

  Ahoj, domnivala jsem se, ze na toalety mimo domov si snad,proboha,neseda nikdo...! Velike riziko, podle mne, predstavuji verejne bazevy, ja jsem si tuhle radost odnesla z bazenu na Slavii:-(

  superkarma: 0 11.08.2003, 10:54:32
 6. avatar
  [1] aninas [*]

  No, .... v koupani bych zase az takove riziko nevidela, jako je - vubec neuvedena - moznost nakazy na jakychkoli toaletach - metro, restaurace, obchody ....
  Rekla bych, ze tady je nejrizikovejsi prostredi.

  superkarma: 0 11.08.2003, 06:23:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme